Po bouřkách je bez elektřiny 250 domácností, nejvíce výpadků je na Kroměřížsku

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 7. 2019 18:15
Po silných bouřkách, které v pondělí zasáhly Česko, zůstává v úterý odpoledne bez elektřiny zhruba 250 domácností. Problémy trvají hlavně na Kroměřížsku, sdělila mluvčí distribuční společnosti E.ON Martina Slavíková. V síti společnosti ČEZ byly podle mluvčí Šárky Lapáčkové Beránkové dodávky téměř všude obnoveny, firma očekává ještě hlášení nových poruch od chatařů a chalupářů. Hned po bouřkách bylo v Česku bez proudu 66 tisíc domácností.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Pardubický kraj

E.ON přes noc snížil počet domácností, které se ocitly bez dodávek elektřiny, ze ze 17 tisíc na 4300, další odběrná místa firma připojila během dne. "Aktuálně evidujeme na našem distribučním území už pouze tři poruchy na vedení vysokého napětí," uvedla v 18:00 Slavíková.

Problémy přetrvávají třeba ve Zdislavicích na Kroměřížsku, kde spadl strom na trafostanici a vážně ji poškodil. "V současné době dokončují naši pracovníci opravy v terénu, předpokládáme, že poruchy na vedení vysokého napětí opravíme do večerních hodin," dodala Slavíková.

Společnost ČEZ dnes ráno opravovala poruchy v Pardubickém kraji na Svitavsku, na Vysočině na Havlíčkobrodsku a na Moravě převážně v Olomouckém kraji. "My v této chvíli opravujeme už poslední poruchy na vedeních nízkého napětí i vysokého, už jsou to jen jednotlivé úseky," řekla krátce po poledni Lapáčková Beránková.

Jednotlivé domácnosti v okrajových oblastech mohou být podle ní bez proudu na Moravě. Pokud lidé po příjezdu na chatu nebo chalupu zjistí, že je dodávka elektřiny přerušena, mají to podle mluvčí nahlásit na bezplatnou linku 800 850 860.

Silné bouřky v pondělí zasáhly hlavně Olomoucký kraj a Vysočinu, místy je doprovázelo krupobití. Meteorologové dnes na Facebooku uvedli, že největší kroupy padaly v Rosovicích na Dobříšsku ve středních Čechách. Měly v průměru sedm centimetrů.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy