Kroupy měly až osm centimetrů, hasiči kvůli bouřce vyjížděli více než tisíckrát

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 6. 2024 12:27
Přes Česko od pátečního odpoledne až do noci přecházely velmi silné bouřky. Vyskytovaly se při nich kroupy velké až osm centimetrů, výrazné nárazy větru a také intenzivní srážky. Hasiči měli kvůli bouřkám přes tisíc výjezdů. Bez dodávek elektřiny bylo v sobotu ráno kolem 30 tisíc domácností.
Hasiči měli kvůli bouřce přes tisíc výjezdů. Na snímku zasahují u zaplaveného sklepa domu ve Zbýšově u Brna.
Hasiči měli kvůli bouřce přes tisíc výjezdů. Na snímku zasahují u zaplaveného sklepa domu ve Zbýšově u Brna. | Foto: ČTK

"I když vše nebylo zcela jisté s ohledem na přítomnost saharského prachu a oblačnosti, nakonec k rozvoji velmi a extrémně silných bouří došlo. První velmi intenzivní bouře začaly doslova explozivně růst v Pošumaví kolem 16:30," napsal Český hydrometeorologický ústav.

Další vývoj byl podle meteorologů překotný a velmi rychle se z bouřek staly supercely, které už krátce po svém vzniku produkovaly kroupy i kolem šesti centimetrů na Písecku. Večer se supercela objevila na jihu Vysočiny, postupovala na východ. Intenzivní srážky pak zasáhly Brno a dál postupoval bouřkový systém na sever a slábnul. Nejvyšší náraz větru zaznamenali na letišti v Mošnově, a to skoro 100 kilometrů za hodinu.

Hasiči měli kvůli bouřkám přes tisíc výjezdů. "Hodně zásahů bylo v Jihočeském a Středočeském kraji. Dále večer v Libereckém kraji a Jihomoravského kraji, kde evidují nejvíc případů. V noci jsme dále často vyjížděli v kraji Moravskoslezském a Olomouckém," napsali na síti X.

Nejvíce zásahů hasičů si vyžádaly popadané stromy a větve, v Brně to bylo po vydatném dešti také čerpání vody ze zatopených sklepů, podzemních garáží a také velkých lagun na silnicích. Objevily se například v Jedovnické a Hradecké ulici v Brně, voda natekla i do Janáčkova divadla.

Podle meteorologů byly srážky v Brně mimořádně intenzivní. "Na stanici Brno-Žabovřesky spadlo za deset minut 25 milimetrů srážek. Celkem zaznamenala tato stanice jen během večerních intenzivních bouřek dokonce 79,3 milimetru," uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Na Znojemsku zase padaly kroupy o velikosti až osmi centimetrů. Voda zaplavila také Punkevní jeskyně, které proto zůstaly uzavřené pro turisty. V Libereckém kraji zůstalo po bouřce uzavřené skill centrum na Ještědu, kde jsou tratě s překážkami pro bikery. Středočeští hasiči čerpali vodu například z nákupního centra Olympia v Mladé Boleslavi.

Bouřky omezovaly i železniční dopravu, hasiči Správy železnic měli k ranní 6:00 kvůli bouřkám 17 výjezdů, nejčastěji odstraňovali popadané stromy na trati, zasahovali i u pádů stromů do trakčního vedení. V Jihomoravském kraji v úseku mezi Adamovem a Blanskem omezuje dopravu naplavené bahno.

Video: Jsou místa, kde se už blížíme k bodu zlomu. Poslední rok je extrém, varuje meteorolog (4. 3. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz - Michal Žák | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy