Další krajská "rebelie": Plzeňský hejtman vítal Zemana i kritikou, odsoudil jeho slova o Krymu

Lukáš Prchal Radek Bartoníček Lukáš Prchal, Radek Bartoníček
Aktualizováno 18. 10. 2017 14:12
Prezident Miloš Zeman vyrazil ve středu dopoledne na návštěvu Plzeňského kraje, už přivítání ale bylo poměrně chladné. Vedení kraje v čele s hejtmanem za ČSSD Josefem Bernardem prezidenta zkritizovalo za to, jak se vyjadřoval v Radě Evropy na adresu Krymu.
My odsuzujeme ruská vojska okupující část Ukrajiny. Řekl hejtman Plzeňského kraje Zemanovi | Video: Radek Bartoníček

Praha - Vedení některých krajů je stále "odvážnější" ve vztahu k prezidentovi Miloši Zemanovi. Poté, co Zlínský kraj oznámil omezení finančního rozpočtu na jeho návštěvu, přichystal "rebelii" také Plzeňský kraj, kam Zeman zamířil ve středu. Ještě před jeho příjezdem připravili radní kraje usnesení, v němž odsuzují slova prezidenta Zemana o okupaci části Ukrajiny.

"Plzeňský kraj se nikdy nebude chovat jako koňský handlíř a nebude spekulovat o tom, jestli přijme demokraticky zvoleného prezidenta," řekl prezidentovi hejtman Josef Bernard, který zároveň ocenil Zemanův postoj k Izraeli, arménské genocidě i šumavskému národnímu parku. "Na druhou stranu odsuzujeme agresi Ruska na Ukrajině," zdůraznil Bernard s odkazem na prezidentův projev v Radě Evropy.

Jak chcete vrátit Krym Ukrajině? reagoval Zeman na kritiku 

Zeman hejtmanovi odpověděl, že si váží upřímnosti. Upozornil, že v samotném projevu Krym nezmiňoval, na anektovaný poloostrov došlo až v rámci odpovědí na otázky. Zdůraznil, že anexi označil za protiprávní, ale zároveň za "fait accompli", tedy hotovou věc. 

"Hotová věc vůbec neznamená uznání legitimity anexe. Naopak," tvrdil Zeman a citoval prezidenta USA Donalda Trumpa, který prohlásil, jestli chce někdo vyvolat kvůli Krymu třetí světovou válku. "Ať mi někdo řekne, a já budu rád, jak chtějí vrátit Krym Ukrajině. Když mi to někdo řekne, já se skloním a bude to na Nobelovu cenu míru. Zatím je to ale opravdu "fait accompli," tvrdil Zeman.

Na jeho slova nereagoval hejtman ani nikdo ze zastupitelů. Hejtman Bernard nakonec uvedl příklad komunikace jeho a Zemana za příklad demokratické diskuse. "Tímto jsme si vyměnili názor na toto téma," uzavřel "diskusi" ke Krymu prezident a hned vzápětí hejtmanovi vyčetl, že nemají v Plzni opravené lázně. "Řekl jsi si o to. Jak to vypadá s těmi lázněmi?" ptal se Zeman a hejtman mu vysvětloval, že je má soukromník a chce za ně přemrštěnou částku peněz.

Zatímco Bernard prezidentovi zpočátku vykal, Zeman hejtmana oslovoval "Pepo". Ten pak znejistěl a Zemanovi občas vykal, občas tykal.

První dotaz z řad zastupitelů směřoval na prezidentovo zdraví. Zeman zopakoval, že se nechal důkladně vyšetřit a že jeho zdravotní stav je dobrý. Své potíže s chození komentoval výrokem, že politika se nedělá nohama, ale mozkem.

Stanovisko k prezidentovým výrokům předtím schválili plzeňští radní. "Rada Plzeňského kraje nesouhlasí se stanovisky prezidenta České republiky k okupaci Krymu ruskými vojsky, které jsou v rozporu s oficiální zahraniční politikou naší země. Prohlášením v Radě Evropy prezident, jako hlava státu, která má bolestné zkušenosti s okupací naší země ruskými vojsky v roce 1968, otevřeně legitimizuje agresi, která je v rozporu s mezinárodním právem," píše se v usnesení, které má Aktuálně.cz k dispozici.

Hejtman Bernard pro Aktuálně.cz připomněl, že minulost České republiky, která zažila čtyři desítky let komunistické totality. "V době okupace naší země Sovětským svazem jsme hlasy podpory potřebovali slyšet. A já si myslím, že je potřeba, aby z našeho malého kraje hlasy podpory směrem k Ukrajině také zazněly. Musíme být solidární a okupaci Krymu chápeme jako agresi," uzavřel Bernard.

K dokumentu připojil svůj podpis i Bernardův náměstek z ODS Martin Baxa. "Zemanovy kroky nelze přecházet mlčením!" napsal k tomu plzeňský exprimátor Baxa na Facebooku.

Někteří plzeňští politici se také na protest proti Zemanovu prohlášení o Krymu omluvili z tradičního oběda s hlavou státu. "S lidmi, kteří vyzývají k porušování mezinárodního práva a dělají ostudu České republice, neobědvám," řekl redakci poslanec a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Oběd vynechá i europoslanec zvolený za TOP 09 Jiří Pospíšil. Jedním z důvodů je, že bude pracovně v Bruselu, zároveň ale svou účast na obědě odmítl s tím, že nechce být součástí Zemanovy volební kampaně. "A snad ještě k tomu muset poslouchat řeči o tom, že ruskou anexi Krymu lze spravit nějakou menší kompenzací ropou nebo penězi. A jiná moudra," napsal na Facebook Pospíšil.

Foto: Aktuálně.cz

Plzeňští ale prezidenta na rozdíl od Zlínského kraje pohostí. Prezident původně plánoval v listopadu tento kraj navštívit, hejtman Jiří Čunek ale nabídl, že zaplatí "jen" občerstvení v hodnotě 30 tisíc korun - a Zeman se v reakci rozhodl nepřijet. "Pan prezident si návštěvu Zlínského kraje nakonec rozmyslel," řekl hejtman.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pak Čunkovo rozhodnutí označil za "kopání do kotníku".

Zeman v Radě Evropy kritizoval protiruské sankce | Video: Parliamentary Assembly
 

Právě se děje

Další zprávy