Plzeňský hejtman Bernard odchází z ČSSD. Chci všem ulehčit situaci, prohlásil

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 5. 2020 12:41
Plzeňský hejtman Josef Bernard odchází z ČSSD. Oznámil to ve středu na svém facebookovém profilu. Od vedení plzeňské buňky strany cítí, že o něj nemá zájem. Na nejbližším jednání zastupitelstva kraje nabídne k dispozici svou funkci hejtmana, uvedl. Předseda strany Jan Hamáček řekl, že Bernardovo rozhodnutí respektuje, mrzí ho ale, že svůj odchod neprobral s vedením ČSSD.
Někdejší generální ředitel Škody Transportation Bernard do ČSSD vstoupil v roce 2015, o rok později vedl stranu do krajských voleb a stal se hejtmanem
Někdejší generální ředitel Škody Transportation Bernard do ČSSD vstoupil v roce 2015, o rok později vedl stranu do krajských voleb a stal se hejtmanem | Foto: Jakub Plíhal

"Osobně nechci patřit do klubu, který mě za svého člena už nadále nechce. Vzhledem k tomu, že vedení plzeňské České strany sociálně demokratické už dlouhodobě svými výpady proti mé osobě naznačuje, že si nepřeje, abych v práci pokračoval, rozhodl jsem se ulehčit všem situaci a z této strany odejít," uvedl Bernard.

Na neshody s plzeňskou sociální demokracií poukázal poprvé loni, když oznámil, že už za stranu nechce znovu kandidovat v letošních krajských volbách. Předseda městské ČSSD Michal Chalupný řekl, že rezignaci Bernad ve středu ráno nechal doručit na místní sdružení strany.

Udělal si vlajkovou loď z antikomunismu

"Pan Bernard nebyl nikdy tradičním sociálním demokratem, těžko se sžíval s naším prostředím. Inklinoval k pravicovým stranám, měl pravicový přístup, do určité míry se i distancoval od některých věcí svých předchůdců," řekl dnes Chalupný.

Zatímco se například Bernardův předchůdce ve funkci hejtmana Václav Šlajs z ČSSD spojil v krajské radě s komunisty, Bernard spolupráci s nimi odmítal. "Udělal si vlajkovou loď z antikomunismu, my jsme antikomunismus jako vlajkovou loď neměli. Tak radikální jsme nikdy nebyli. Pro nás jsou důležití lidé, ne politické vymezování," řekl Chalupný.

Bernardova rezignace ho nepřekvapila. "O tom jeho záměru se šeptá tak půl roku, včetně toho načasování na květen. Sociální demokracie není žádné vězení, takže si myslím, že pro obě dvě strany je asi dobré, že to tímto způsobem vyřešil," dodal Chalupný.

Je to velká ztráta, myslí si Šmarda

O dalším postupu rozhodnou plzeňští zastupitelé za ČSSD v pondělí, uvedl předseda strany Jan Hamáček. "Mrzí mě, že Josef Bernard své důvody nekomunikoval ani s vedením strany, ani s členskou základnou v Plzeňském kraji. Jeho rozhodnutí respektuji," řekl ministr vnitra Hamáček.

Místopředseda sociální demokracie Michal Šmarda napsal, že mu je odchodu Bernarda ze strany líto. "Pana Bernarda si vážím a velmi si ho cením. Pro sociální demokracii je to velká ztráta. Jeho rozhodnutí respektuji," uvedl. Další z místopředsedů ČSSD a poslanec Ondřej Veselý sdělil, že vnitřní záležitosti strany veřejně nekomentuje.

Rýsuje se spolupráce se STAN?

Bernarda už dříve ke spolupráci oslovilo hnutí STAN. Jeho krajský předseda Pavel Čížek je na kraji Bernardovým náměstkem pro dopravu. Čížek, jehož do pozice lídra STAN pro krajské volby už potvrdily všechny orgány strany, ve středu řekl, že o spolupráci s Bernardem nadále velmi stojí, zejména po jeho ukončení členství v ČSSD.

"Já se mu pokusím nabídnout, že v případě, kdyby uvažoval o tom jít k nám, jsem ochoten na místo lídra rezignovat. A že by jedničkou byl on. Měli bychom o to takový zájem, že toto mu nabídneme," řekl Čížek.

Někdejší generální ředitel Škody Transportation Bernard do ČSSD vstoupil v roce 2015, o rok později vedl stranu do krajských voleb a stal se hejtmanem. Jeho zvolení umožnilo spojení čtyř stran s těsnou nadpoloviční většinou v zastupitelstvu. Hnutí ANO, které minulé volby v kraji vyhrálo, skončilo v opozici. Na koalici se dohodla ČSSD, ODS, Koalice pro Plzeňský kraj (KDU-ČSL, Strana zelených a Nestraníci) a Starostové a patrioti (s podporou Svobodných a Soukromníků).

 

Právě se děje

Další zprávy