Plzeňská práva: Diplomy mohou být neplatné, úřad otálel

Jakub Novák
3. 11. 2012 14:30
Ministerstvo otálelo s rozhodnutími, v důsledku by to mohlo zneplatnit letošní diplomy
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Plzeň - Nad plzeňskými právy se opět vznáší riziko zneplatnění diplomů - tentokrát nikoliv kvůli podvodům, ale z důvodu laxního přístupu ministerstva školství.

Situaci na plzeňských právech se minulý týden věnovala Rada vysokých škol.

"Vyzvali jsme ministerstvo, aby co nejdříve rozhodlo o rozkladech, které byly podány proti rozhodnutí o udělení akreditace ministerstvem pod vedením ministra Petra Fialy," komentuje jeden ze závěrů jednání Rady Marek Hodulík, předseda její legislativní komise.

A Fialův úřad má konečně v úmyslu se této věci věnovat - podle mluvčího ministerstva Marka Zemana je rozkladová komise svolána na příští týden.

Reakce MŠMT

"Ministerstvo školství se neobává možného zneplatňování diplomů. Reálně k tomu není důvod. Vzhledem k tomu, že byla podána řada podání o rozklad, jedná se o zdlouhavý a složitý proces, v němž ale postupujeme v zákonných lhůtách.

Zjednodušeně řečeno, studenti nemusejí mít ze zneplatňování diplomů obavy. Rozkladová komise by se měla sejít v průběhu příštího týdne.

Podle ustálené správní praxe však nejsou podané rozklady oprávněné. O dalším postupu budeme informovat."

Marek Zeman - Ředitel odboru vnějších vztahů a komunikace MŠMT ČR

A o co vlastně v tuto chvíli jde?

"Podle nás ve chvíli, kdy ministerstvo neřeklo, že tyto rozklady jsou nicotné, tzn. nebyly podány účastníky řízení, a ani o nich nerozhodlo, tak není jasné, jestli akreditace ministra Fialy nabyla v tuto chvíli právní moci a tudíž zda lze podle ní postupovat," vysvětluje Hodulík.

Kromě toho, že toto ministrovo rozhodnutí zrušilo akreditaci, kterou tehdy plzeňským právům (za ovací přihlížejících studentů) udělil ministr Josef Dobeš, tak také formálně změnilo subjekt, který má výuku prakticky vykonávat.

Podle Fialova rozhodnutí by tak tato povinnost přešla z právnické fakulty přímo na Západočeskou univerzitu. Jestli ale akreditace doposud nenabyla právní moci, je vše stále v rukách právnické fakulty a nikoliv ZČU samotné.

Problémy se státnicemi?

Aniž by bylo vydáno rozhodnutí, které by situaci vyjasnilo, došlo mezitím k tomu (připomeňme si, že o prodloužení akreditace plzeňským právům rozhodl ministr Fiala už na konci června letošního roku), že na ZČU proběhly státnice - a s nimi vyvstal nový problém.

"Alespoň podle mých informací jmenoval státnicové komise děkan právnické fakulty a otázkou potom je, zda v případě, že studenti spadají přímo pod ZČU a nikoliv právnickou fakultu, je takové jmenování v souladu se zákonem či nikoliv," konstatuje Hodulík.

"Státnicové komise jmenoval děkan po schválení vědeckou radou fakulty," potvrdila následně mluvčí ZČU Kamila Kvapilová.

"Deset členů zkušebních komisí, kteří byli státním závěrečným zkouškám přítomni, jmenovalo MŠMT z řad významných odborníků působících na Univerzitě Karlově v Praze a Masarykově univerzitě v Brně," dodává.

Podle Hodulíka je dalším sporným krokem proces schvalování těchto komisí a zejména fakt, zda je neměla schvalovat vědecká rada univerzity a nikoliv fakulty jako takové.

"Je tam spousta nejasností a já bych byl nerad, aby to do budoucna vedlo k tomu, že se budou zneplatňovat vysokoškolské diplomy v Plzni nikoliv kvůli podvádění, ale proto, že ministerstvo včas nerozhodlo," dodává.

V tuto chvíli však má situaci ve svých rukách jen a pouze ministerstvo.

Ačkoliv by tyto rozklady měly být, podle správního řádu, vypořádány do třiceti, popř. šedesáti dnů, doposud k tomu nedošlo.

"Stále existuje ´právní klička´, podle které může ZČU argumentovat tak, že postupovala v dobré víře - ostatně to není ani z její strany možné napadnout, protože v dobré víře opravdu postupuje. Potom jde ale o to, zda je dobrá víra více než dikce zákona," pokračuje Hodulík.

Podívejte se: Petr Fiala ministrem školství

V případě státnicových komisí nedošlo - k neštěstí ZČU - k duplicitnímu schválení, kdy by bylo jejich jmenování provedeno jak děkanem, tak příslušným prorektorem a následně schváleno fakultní i univerzitní vědeckou radou.

"Nyní je otázkou, jaké to může mít právní dopady - minimálně to vyvolává pochybnost, jestli nemůže nastat proces zneplatnění. Ale netroufám si předjímat, jak by se k tomu v tomto případě postavil soud. Na druhou stranu, ministerstvo by v rámci jakési bazální logiky rozhodnout mělo," upozorňuje Hodulík.

O tom, jak to bude s plzeňskými právy v dalších letech rozhodnou následující týdny a měsíce - právnická fakulta v současnosti připravuje novou žádost o akreditaci, termín na její finalizaci je podle Kvapilové do konce listopadu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Vysoké školy v ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy