Plzeň začala odebírat tituly Bc: 7 lidí dostane dopis

Eliška Bártová Eliška Bártová
11. 5. 2010 12:20
Podezřelé studium však probíhalo u dalších 190 studentů
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sedmi lidem, kteří získali na právnické fakultě v Plzni bakalářský titul, se vedení univerzity rozhodlo jej odebrat.

Pouze u těchto studentů se podařilo prokázat více nedostatků, za které mohou nést odpovědnost.

"U těchto sedmi došlo ke kumulaci nedostatků," řekl Aktuálně.cz František Korbel, jenž pro školu dopisy připravuje. "Například u nich chybí bakalářská práce, posudky, nebo jsou pochybnosti, zda vůbec ten kurz absolvovali."

Pochybnosti o průběhu bakalářského studia panují také u dalších 190 studentů, kteří tento titul získali přechodem z kurzu celoživotního vzdělávání.

Za tato pochybení však nenesou podle Korbela vinu studenti, nýbrž tehdejší vedení fakulty, které nezákonně uznávalo kurz celoživotního vzdělávání. Univerzita se proto chystá podat trestní oznámení.

Dopisy o zahájení správního řízení chce univerzita sedmi bakalářům odeslat dnes. Už dříve rozeslala dopisy také devíti absolventům, kteří získali na fakultě pochybným způsobem titul Ph.D. Nyní připravuje podklady pro odebrání magisterských titulů.

Nezákonný systém jako norma

Dvouletý kurz celoživotního vzdělávání absolvovalo v Plzni celkem na 317 lidí. Z nich 197 využilo speciální nabídky právnické fakulty a přešlo z kurzu rovnou do bakalářského programu.

A právě to je podle zjištění univerzitní komise největší problém. "Dvouletý kurz byl zakončen jedním testem. Pak jim byly uznány všechny zkoušky a zápočty bakalářského studia, které nikdy neabsolvovali," vysvětluje plzeňskou praxi Korbel. "Bez dalších zkoušek je pustili z kurzu rovnou ke státním zkouškám."

To je podle Korbela v rozporu se zákonem. "Podle zákona lze uznat maximálně 60 procent, správně by tak měli absolvovat nejméně rok bakalářského studia se všemi zkouškami," říká.

Fakulta však měla vypracovanou speciální vyhlášku, která tento přechod z jednoduchého kurzu rovnou k bakalářským zkouškám upravovala.

Zároveň měla uzavřených několik smluv se státními institucemi o dovzdělávání jejich zaměstnanců. Ti pak tvořili většinu studentů, kteří získali bakalářský titul pouze po kurzu celoživotního vzdělávání.

"Pro právníka je vydání takové vyhlášky nepochopitelné, protože je to v přímém rozporu se zákonem. Na fakultě tak byl nezákonný systém praktikován jako běžná norma," uvádí Korbel.

O důvodech, které vedly tehdejší vedení fakulty k vydání protizákonné vyhlášky, lze podle Korbela zatím jen spekulovat.

"Mohla to být snaha zvýšit atraktivitu celoživotního vzdělávání, které bylo komerční aktivitou školy a tvořilo to příjmy fakulty," míní. "Další motiv může být to, že nabídka, že během dvouletého jednoduchého kurzu zakončeného jediným testem získáte vysokoškolský titul, je velmi atraktivní."

Systémový exces

Vzhledem k tomu, že tato praxe byla ošetřena vyhláškou, rozhodlo se vedení školy nepostihovat studenty, ale ty, kteří vyhlášku vydali a nesli za onen systémový exces na fakultě odpovědnost.

Bývalý děkan Milan Kindl. Jeho podpis je pod protizákonnou vyhláškou
Bývalý děkan Milan Kindl. Jeho podpis je pod protizákonnou vyhláškou | Foto: Ludvík Hradilek

Pod protiprávní vyhláškou je podepsán tehdejší děkan Milan Kindl, k této pochybné praxi docházelo také v době, kdy školu vedl Jaroslav Zachariáš, a odpovědnost za kurz celoživotního vzdělávání měl tehdy Daniel Telecký.

Na ty proto vedení univerzity chce podat trestní oznámení. "Ještě je nutné zpracovat to do právní formy," uvedl rektor Josef Průša. "Fakulta už informovala státní zastupitelství."

Studium šmahem

Plzeňská fakulta měla také uzavřenou speciální smlouvu se soukromou Vysokou školou Karlovy Vary, která byla provázána s plzeňskými pedagogy.

"V některých případech šli studenti z programu celoživotního vzdělávání v Karlových Varech bez jakékoliv zkoušky do Plzně rovnou k bakalářské zkoušce," řekl již dříve Aktuálně.cz prorektor univerzity František Ježek. "Pro celé přijímání z Karlových Varů zároveň platila zcela jiná pravidla. Studium z této školy bylo šmahem uznáváno."

Ke snazšímu přechodu z Varů do Plzně měly sloužit i podobné názvy kurzů.

"Mnohdy kurzy celoživotního vzdělávání na té karlovarské škole měly shodné názvy, jako předměty na právnické fakultě," uvedl prorektor. "Ta pak bez jakýchkoliv zkoušek tyto kurzy uznala. A vypadalo to, že studenti absolvovali daný předmět v Plzni, přitom jen párkrát zašli na kurz v Karlových Varech..."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy