Plzeň začala odebírat tituly Bc: 7 lidí dostane dopis

Eliška Bártová Eliška Bártová
11. 5. 2010 12:20
Podezřelé studium však probíhalo u dalších 190 studentů
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sedmi lidem, kteří získali na právnické fakultě v Plzni bakalářský titul, se vedení univerzity rozhodlo jej odebrat.

Pouze u těchto studentů se podařilo prokázat více nedostatků, za které mohou nést odpovědnost.

"U těchto sedmi došlo ke kumulaci nedostatků," řekl Aktuálně.cz František Korbel, jenž pro školu dopisy připravuje. "Například u nich chybí bakalářská práce, posudky, nebo jsou pochybnosti, zda vůbec ten kurz absolvovali."

Pochybnosti o průběhu bakalářského studia panují také u dalších 190 studentů, kteří tento titul získali přechodem z kurzu celoživotního vzdělávání.

Za tato pochybení však nenesou podle Korbela vinu studenti, nýbrž tehdejší vedení fakulty, které nezákonně uznávalo kurz celoživotního vzdělávání. Univerzita se proto chystá podat trestní oznámení.

Dopisy o zahájení správního řízení chce univerzita sedmi bakalářům odeslat dnes. Už dříve rozeslala dopisy také devíti absolventům, kteří získali na fakultě pochybným způsobem titul Ph.D. Nyní připravuje podklady pro odebrání magisterských titulů.

Nezákonný systém jako norma

Dvouletý kurz celoživotního vzdělávání absolvovalo v Plzni celkem na 317 lidí. Z nich 197 využilo speciální nabídky právnické fakulty a přešlo z kurzu rovnou do bakalářského programu.

A právě to je podle zjištění univerzitní komise největší problém. "Dvouletý kurz byl zakončen jedním testem. Pak jim byly uznány všechny zkoušky a zápočty bakalářského studia, které nikdy neabsolvovali," vysvětluje plzeňskou praxi Korbel. "Bez dalších zkoušek je pustili z kurzu rovnou ke státním zkouškám."

To je podle Korbela v rozporu se zákonem. "Podle zákona lze uznat maximálně 60 procent, správně by tak měli absolvovat nejméně rok bakalářského studia se všemi zkouškami," říká.

Fakulta však měla vypracovanou speciální vyhlášku, která tento přechod z jednoduchého kurzu rovnou k bakalářským zkouškám upravovala.

Zároveň měla uzavřených několik smluv se státními institucemi o dovzdělávání jejich zaměstnanců. Ti pak tvořili většinu studentů, kteří získali bakalářský titul pouze po kurzu celoživotního vzdělávání.

"Pro právníka je vydání takové vyhlášky nepochopitelné, protože je to v přímém rozporu se zákonem. Na fakultě tak byl nezákonný systém praktikován jako běžná norma," uvádí Korbel.

O důvodech, které vedly tehdejší vedení fakulty k vydání protizákonné vyhlášky, lze podle Korbela zatím jen spekulovat.

"Mohla to být snaha zvýšit atraktivitu celoživotního vzdělávání, které bylo komerční aktivitou školy a tvořilo to příjmy fakulty," míní. "Další motiv může být to, že nabídka, že během dvouletého jednoduchého kurzu zakončeného jediným testem získáte vysokoškolský titul, je velmi atraktivní."

Systémový exces

Vzhledem k tomu, že tato praxe byla ošetřena vyhláškou, rozhodlo se vedení školy nepostihovat studenty, ale ty, kteří vyhlášku vydali a nesli za onen systémový exces na fakultě odpovědnost.

Bývalý děkan Milan Kindl. Jeho podpis je pod protizákonnou vyhláškou
Bývalý děkan Milan Kindl. Jeho podpis je pod protizákonnou vyhláškou | Foto: Ludvík Hradilek

Pod protiprávní vyhláškou je podepsán tehdejší děkan Milan Kindl, k této pochybné praxi docházelo také v době, kdy školu vedl Jaroslav Zachariáš, a odpovědnost za kurz celoživotního vzdělávání měl tehdy Daniel Telecký.

Na ty proto vedení univerzity chce podat trestní oznámení. "Ještě je nutné zpracovat to do právní formy," uvedl rektor Josef Průša. "Fakulta už informovala státní zastupitelství."

Studium šmahem

Plzeňská fakulta měla také uzavřenou speciální smlouvu se soukromou Vysokou školou Karlovy Vary, která byla provázána s plzeňskými pedagogy.

"V některých případech šli studenti z programu celoživotního vzdělávání v Karlových Varech bez jakékoliv zkoušky do Plzně rovnou k bakalářské zkoušce," řekl již dříve Aktuálně.cz prorektor univerzity František Ježek. "Pro celé přijímání z Karlových Varů zároveň platila zcela jiná pravidla. Studium z této školy bylo šmahem uznáváno."

Ke snazšímu přechodu z Varů do Plzně měly sloužit i podobné názvy kurzů.

"Mnohdy kurzy celoživotního vzdělávání na té karlovarské škole měly shodné názvy, jako předměty na právnické fakultě," uvedl prorektor. "Ta pak bez jakýchkoliv zkoušek tyto kurzy uznala. A vypadalo to, že studenti absolvovali daný předmět v Plzni, přitom jen párkrát zašli na kurz v Karlových Varech..."

 

Právě se děje

Další zprávy