Plzeň nakonec sebere jen 2 doktoráty, posudku navzdory

Eliška Bártová Eliška Bártová
28. 7. 2010 14:01
U dalších tří podezřelých absolventů univerzita správní řízení zastaví
Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Západočeská univerzita se nakonec rozhodla odebrat tituly dvěma absolventům, kteří na právnické fakultě v Plzni získali podezřelým způsobem titul Ph.D.

K zahájení řízení vedoucího k odebrání titulu chce škola přikročit příští týden.

Původně mělo o velký doktorát přijít devět lidí. Třem se však podařilo předložit chybějící dokumenty a škola proto správní řízení s nimi zastaví. U čtyř dalších bude ještě prověřování pokračovat, u jednoho absolventa se například stále nepodařilo dohledat závěrečnou práci.

Informaci Aktuálně.cz potvrdil rektor univerzity Josef Průša. "Je to tak, rozhodli jsme se do toho jít u dvou lidí," řekl rektor.

Kdo to bude?

Jména lidí, jimž chce škola tituly odebrat, nejsou známa.

Na původní černé listině podezřelých absolventů s titulem Ph.D., kterým univerzita odeslala dopisy o zahájení správního řízení, byl kromě bývalého proděkana Ivana Tomažiče usvědčeného z plagiátorství, například také vedoucí Akademického senátu Daniel Telecký.

Dále pak bývalý náměstek policejního prezidenta a pedagog katedry forenzních disciplín Jan Brázda, či bývalý majitel vysoké školy v Karlových Varech Ondřej David, mimo jiné společník bývalého děkana plzeňské fakulty Milana Kindla v advokátní praxi.

O velký doktorát mohl podle šetření přijít také Kindlův další kolega z advokátní kanceláře a pedagog katedry finančního práva Jan Suchý. A také další pedagog z fakulty Jan Kavka.

Varováni posudkem

Ještě před dvěma týdny byla univerzita odhodlána sebrat celkem 15 titulů.

Poté, co Aktuálně.cz upozornilo na právní analýzu, která před tímto krokem varovala, se vedení školy rozhodlo být opatrnější a odebrat tituly jen u těch nejkřiklavějších případů.

Lze však očekávat, že nejvíce titulů bude odebráno magistrům, právě mezi nimi našla fakulta nejvíc podezřelých případů. Prověřování titulů Mgr. a JUDr. chce vedení univerzity ukončit do poloviny srpna.

Rizikový krok

Univerzita už také definitivně ukončila prověřování bakalářských titulů. U čtyř případů škola správní řízení zastaví, protože bývalí studenti předložili fakultě chybějící podklady - nejčastěji bakalářské práce, či posudky.

U zbylých tří absolventů chce fakulta ještě získat další informace, teprve pak rozhodne o zastavení řízení, či odebrání titulu.

K odebrání dvou titulů Ph.D. přikročí univerzita navzdory právní analýze, kterou si rektor univerzity zadal u pražské advokátní kanceláře Jansta&Kostka.

Právníci, kteří mají blízko jak k politikům ČSSD, tak ODS, v červnu univerzitu před odebírání titulů varovali s tím, že takový krok je "mimořádně rizikový a zbytečný."

 

Právě se děje

Další zprávy