Dohodnutou koalici s SPD v Plzni odmítáme, ohrazují se šéfové Pirátů a Starostů

Dominika Hromková Dominika Hromková
25. 9. 2022 15:40
Plzeň byla prvním krajským městem, kde politici oznámili, jak bude pro příští čtyři roky vypadat vedení města. Na koalici se tam domluvilo ANO, Piráti, Starostové a dva kandidáti zvolení za SPD. Strany obešly koalici Spolu, která v Plzni nad hnutím Andreje Babiše těsně vyhrála. Spojení Pirátů a SPD se ale nelíbí celostátnímu vedení, předseda Ivan Bartoš tomu chce zabránit. Proti je i šéf Starostů.
Zdeněk Hřib a Ivan Bartoš. Záběr z volebního štábu Pirátů v Praze. 24. 9. 2022
Zdeněk Hřib a Ivan Bartoš. Záběr z volebního štábu Pirátů v Praze. 24. 9. 2022 | Foto: Jakub Plíhal

Oznámení spolupráce Pirátů, Starostů, ANO s nestraníky za SPD v Plzni voliče prvních dvou stran zaskočilo. Na celostátní úrovni se tyto strany od sebe distancují, a teď mají společně vládnout čtvrtému největšímu městu v zemi. Tato představa se nelíbí ani šéfovi Pirátů Ivanu Bartošovi. Přestože strany v Plzni dohodu o spolupráci oznámily těsně po dokončení sčítání hlasů, Bartoš takové spojenectví odmítá. 

"Memorandum bylo za Piráty podepsáno se STAN a ANO. Nicméně ANO za sebe skutečně jedná o případné podpoře s dvěma nezávislými kandidáty za SPD, s čímž mám osobně velký problém. O věci jsem dnes jednal také s předsedou STAN Vítem Rakušanem," sdělil Bartoš Aktuálně.cz. 

"Piráti jsou stranou demokratickou a subsidiární, což znamená, že je rozhodování v kompetenci místních sdružení, ale existují kontrolní mechanismy, jak právě na takovéto situace reagovat," dodal s tím, že pokud se situace v Plzni nezmění, bude chtít, aby je pirátská strana využila.

Podobně se vyjadřuje také šéf STAN Vít Rakušan. "S tím, aby se koalice, jejíž součástí je STAN, opírala o podporu SPD, nesouhlasím. Jednání v Plzni prý ale dál probíhají, věřím, že koalice bude ve výsledku složena z demokratů," napsal Rakušan ČTK.

Dohodu s kandidáty SPD zařídilo ANO

V Plzni to při sobotním sčítání hlasů v komunálních volbách bylo napínavé do poslední chvíle. O prvenství se tam přetahovalo ANO s koalicí Spolu. Zástupci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL zvítězili jen o půl procentního bodu, jenže vzápětí zjistili, že stejně zřejmě zamíří do opozice. 

Koalici oznámilo ANO, Piráti a Starostové. Stejné strany už spolupracují ve vedení Plzeňského kraje. Primátorem města se má stát lídr ANO Roman Zarzycký, dosavadní první náměstek primátora a současně ekonomický náměstek hejtmana.

Rozdělení mandátů v novém zastupitelstvu Plzně.
Rozdělení mandátů v novém zastupitelstvu Plzně. | Foto: Aktuálně.cz

V zastupitelstvu by ale tyto tři strany neměly potřebnou většinu. Dohromady získaly 23 křesel v 47členném zastupitelstvu. ANO proto podepsalo memorandum o podpoře ještě s dvěma nestraníky, kteří v těchto volbách kandidovali za SPD - Janem Kůrkou a Jaroslavem Kubalíkem. 

Přes kritiku předsedy Bartoše stojí plzeňský lídr Pirátů Pavel Bosák za dohodnutou koalicí. Večer ji bude hájit v Praze na vedení Pirátů.

Pro plzeňské Starosty je ODS nepřijatelná

Plzeňský lídr Starostů Aleš Tolar v neděli po poledni neměl žádné informace od šéfa hnutí Rakušana o tom, že by takové spojení znamenalo problém. Tolar také zdůrazňuje, že nápad o spolupráci s dvěma lidmi z kandidátky SPD vzešel od ANO, považuje to ale za hotovou věc a o jiné koalici už vyjednávat nechce.

"SPD si zavázalo ANO. Ve volbách ANO získalo 15 členů a přišlo s papírem, že si svůj klub nestraníků rozšířili o dva. My jsme žádnou otevřenou spolupráci s SPD neuzavřeli. Výsledek voleb byl ale nejistý, a když nás ANO oslovilo s touto většinou, my jsme souhlasili," popsal Tolar. 

První Spolu, které získalo stejný počet mandátů jako ANO, je podle Tolara pro plzeňské Starosty i Piráty nepřijatelným partnerem. V předvolební kampani to pro ně byl největší soupeř. "Celou kampaň jsme postavili na tom, že chceme rozbít klientelistickou developerskou síť kolem magistrátu, která se tam udržuje přes ODS. To vylučuje, abychom si s ní padli do náruče," vysvětlil Tolar. 

Lídr plzeňského Spolu David Šlouf taková nařčení odmítá, podle něj má vztahy se všemi korektní. Teď doufá, že společnou řeč ještě najdou. Pirátům i Starostům jednání nabídl a čeká, jestli to přijmou. "Uvidíme, jak to domluvené spojení stran bude silné a jestli všichni členové budou hlasovat pro koalici, která se opírá o SPD," podotkl. "Pokud někdo kandiduje pod hlavičkou SPD, tak je prostě v SPD, bez ohledu na to, jestli je členem strany," doplnil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Turecku našli patrně nejstarší rytinu s příběhem, zobrazuje muže a zvířata

Archeologové v Turecku objevili zřejmě nejstarší umělecké zobrazení příběhové scény, kamenný panel s rytinami ukazuje divoká zvířata a muže, který se drží za penis. Podle nich neolitický reliéf vznikl nejspíše kolem roku 11 000 před naším letopočtem a pravděpodobně odráží proměňující se vztah zvířat a člověka v době, kdy začaly během tak zvané neolitické revoluce vznikat první usedlé společnosti založené na zemědělství.

Archeologové o nálezu kamenné lavice s rytinami v lokalitě Sayburç na jihovýchodě Turecka informovali v odborném magazínu Antiquity.

Podle nich je odkryté zobrazení nejstarším, u kterého lze vysledovat časovou následnost jednotlivých scén, které tak vyprávějí ucelený příběh. "Můžeme se domnívat, že se tady začal formovat jakýsi komplexní příběh, že byl rozhodující pro formování ideologie dané komunity a byl předáván dalším generacím," citoval server The Art Newspaper vedoucí výzkumu, archeoložku Eylem Özdoganovou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA neuvalí na kaučuk z Česka a Ruska antidumpingová cla, uvedly, že nepoškozuje jejich průmysl

Výrobnímu odvětví Spojených států nevzniká ani nehrozí podstatná újma dovozem emulzního styren-butadienového kaučuku (ESBR) z Česka a Ruska, který je podle rozhodnutí ministerstva obchodu prodáván v USA za nižší, než reálnou cenu. Na dovoz ESBR z Česka a Ruska tak nebudou uvalená žádná antidumpingová cla. Uvedla to ve svém prohlášení americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC).

Žádné další podrobnosti zatím komise nenabídla. Zpráva, která bude obsahovat její stanoviska a informace získané při šetření, bude zveřejněna až 24. ledna.

ITC zahájila šetření na základě žádosti americké společnosti Lion Elastomers loni. Do Spojených států se ESBR dováží kromě Česka a Ruska také z Mexika, Německa a Tchaj-wanu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy