Plnila jsem pokyny, odmítla Rathova kolegyně vinu u soudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2015 11:07
Šárka Alexa je obžalovaná v případu předražení projektu na propagaci historických osobností o téměř osm milionů korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Blízká spolupracovnice bývalého hejtmana Davida Ratha Šárka Alexa v úterý před pražským městským soudem v prohlášení odmítla vinu v kauze údajného předražení projektu na propagaci historických osobností o téměř osm milionů korun. Tvrdí, že plnila pokyny nadřízených a nemohla ovlivnit tendry, které vyhrála stejná firma. Před soudem jinak vypovídat odmítla.

Středočeská turistická a informační služba (STIS) v roce 2009 vypsala zakázku na projekt, který měl propagovat 57 vybraných historických osobností Středočeského kraje s výdaji téměř 13 milionů korun. Na projekt mělo jít téměř deset milionů z fondů EU. Alexa jako tehdejší šéfka STIS podle obžaloby tři větší tendry rozdělila na sedm menších, tím snížila předpokládanou hodnotu veřejné zakázky a nemusela vypsat otevřené výběrové řízení. Soutěže se podle obžaloby mohly zúčastnit pouze firmy, které Alexa sama vybrala.

Všechny tendry podle spisu vyhrála firma HZ group. Alexa se podle obžaloby dopustila porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku tím, že zamezila případným dalším uchazečům, aby se soutěže zúčastnili, a úmyslně zvýhodnila jiné firmy. Menší tendry navíc byly podle spisu nadhodnoceny o 7,7 milionu korun. Alexe za to hrozí až osm let vězení.

Alexa před soudem přečetla prohlášení, ve kterém uvedla, že plnila pokyny nadřízených. "Necítím se vinna. Plnila jsem úkoly představenstva," zdůraznila Alexa.

O rozdělení zakázky a vedení projektu se podle ní starali jiní pracovníci krajského úřadu. Projekt prý získal souhlas krajské rady a později i zastupitelstva. "Jedinou aktivitu, kterou jsem při výběrovém řízení měla, bylo vyhodnocení nejlepší nabídky," uvedla Alexa, která nyní působí jako ředitelka muzea v Jílovém u Prahy. To je příspěvkovou organizací Středočeského kraje, který u soudu vymáhá zpět údajně vzniklou škodu.

Podle advokáta Jaroslava Ortmana je obvinění Alexy absurdní. Její nevinu mají dokázat zejména výpovědi nadřízených zaměstnanců krajského úřadu, které jsou naplánovány na příští dva dny. "Já věřím zejména v pravdivost slov bývalého hejtmana doktora Ratha, který potvrdil, že moje klientka nemohla bez souhlasu představenstva, dozorčí rady a nadřízených orgánů učinit vůbec nic," řekl novinářům Ortman.

V příštích dvou dnech bude kromě Ratha před soudem vypovídat například někdejší šéf krajského úřadu Zdeněk Štětina a současný radní Jiří Peřina. Ortman chce vyslechnout i současného ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), který byl náměstkem hejtmana. "Všichni tito lidé o něčem věděli, s něčím souhlasili, něco schvalovali a nyní to všechno hází na Šárku Alexu. Chci, aby se vyjádřili, jaký je podíl jejich viny," řekl Ortman.

STIS je v likvidaci a její hospodaření prověřuje policie. Směřovaly tam údajně peníze i poté, co se rozhodlo o zrušení organizace za vlády bývalé hejtmanky Zuzany Moravčíkové (ČSSD). Ve funkci nahradila Ratha po jeho obvinění v kauze údajného ovlivňování středočeských zakázek z května 2012.

STIS vznikla před rokem 2008 za bývalého hejtmana Petra Bendla (ODS). Po nástupu Ratha se hovořilo o tom, že STIS je v likvidaci. Právně ale dál existovala, protože se počítalo s tím, že by na ni mohly být převedeny některé jiné aktivity nebo projekty, které kraj už nebude chtít zajišťovat. Bývalému hejtmanovi hrozí v kauze ovlivňování zakázek za údajné přijímání úplatků až 12 let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy