Ruská raketa poničila ukrajinskému plavci bazén. Teď vyhrál mistrovství Evropy

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
23. 6. 2024 8:23
Když čeští filmaři natáčeli na Ukrajině dokument o ukrajinských sportovcích, do jejichž života zasáhla ruská agrese, zachytili i plavce Oleksandra Želťakova uprostřed raketou poničeného plaveckého areálu. Netušil, jestli se v takových podmínkách dokáže připravit na závody. Tento týden v Srbsku vyhrál mistrovství Evropy v plavání.
Video českých filmařů, kteří natočili film Charakter: Sportovec, ukazuje těžkou přípravu i vítězství ukrajinského plavce Oleksandra Želťakova. | Video: A-NEWS, s.r.o.

"Jsem z Dnipra, tohle je můj bazén. Teď je trošku rozbitý," říká s úsměvem ukrajinský reprezentant v plavání Oleksandr Želťakov v českém dokumentu Charakter: Sportovec a ukazuje za sebe na poškozený plavecký areál, který zasáhla ruská raketa. "Ale plaveme dál. Všechny děti plavou. Všechno klape," pokračuje.

Rakety bazén zasáhly dvakrát, v jednom případě se Želťakov a další zrovna připravovali na mistrovství světa juniorů v plavání. Střela sice nezasáhla přímo bazén, sportovní areál ale poškodila. "Všichni jsme pomáhali uklízet," vypráví v dokumentu, který líčí i osudy ukrajinských sportovců, kteří při obraně své země před Ruskem zemřeli. Želťakov patřil k těm, kteří se snažili dál sportovat. Chystá se na letní olympiádu do Paříže a trénoval také na červnové mistrovství Evropy v plavání v Srbsku.

Přestože si nebyl jistý, zda se na něj dokáže připravit, v týdnu se ukázalo, že to navzdory složitým podmínkám dokázal. Ve středu na mistrovství vybojoval zlato na 200 metrů znak. "Je to krásný happy end. Mám z toho obrovskou radost," říká Marek Vítek, spoluautor dokumentu, který aktuálně promítají kina v Praze, Hradci Králové či Pardubicích.

 

Právě se děje

Další zprávy