Plán sociálního bydlení vymyslí komise, část bytů se postaví

ČTK ČTK
6. 5. 2014 11:05
Na novém modelu pracuje komise zástupců ministerstev, radnic, krajů i neziskových organizací.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V Česku začala příprava nového modelu sociálního bydlení. Nachystá ho komise zástupců ministerstev, radnic, krajů i neziskových organizací.

Základní parametry by měly být hotovy do konce letošního roku. Počítá se s tím, že se část sociálních bytů postaví. Novinářům to před úterním prvním jednáním týmu řekla ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD).

Podle plánu by obrysy zákona o sociálním bydlení měly být na stole příští rok ve druhém čtvrtletí, paragrafy pak o rok později.

"Nějaká dohoda na zásadních věcných parametrech by měla být do konce roku. To bychom měli stihnout, čas nás tlačí," uvedla ministryně.

Komise, kterou vede náměstkyně ministryně práce Zuzana Jentschke Stöckelová, se bude scházet pravidelně. Častěji ale budou jednat pracovní skupiny. Zaměří se třeba na sociální práci, standardy sociálních bytů či dávky.

Podle Marksové by část sociálního bytového fondu měly tvořit byty nové, které se postaví. "Hlavní shoda musí být na tom, jaká bude role státu, obcí, neziskových organizací a dalších subjektů. Jeden z největších problémů je pak zajištění financí. I když tu v minulosti byly nějaké představy, vždy to ztroskotalo na financování," uvedla náměstkyně.

Sociální bydlení v Česku neexistuje. Lidé v nouzi často končívají v nevyhovujících a předražených ubytovnách. Dostávají se do nich v poslední době také senioři.

Celkem by v ubytovnách podle odhadů expertů mohlo žít kolem 100 tisíc lidí. Výdaje na dávky na bydlení a počet příjemců strmě rostou. Zatímco v roce 2007 dostávalo doplatek na bydlení 27 340 lidí a průměrné pobírali 1732 korun, loni stát vydával už 65 100 dávek a jedna činila v průměru 3608 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy