Plán proti Jančíkovi je hotov. Podpořil ho i Paroubek

Kateřina Eliášová
14. 5. 2010 6:00
O odvolání kontroverzního starosty Prahy 5 se má rozhodnout ve čtvrtek
Pod smíchovským starostou Milanem Jančíkem se už zase kýve židle
Pod smíchovským starostou Milanem Jančíkem se už zase kýve židle | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kontroverzního smíchovského starostu Milana Jančíka čeká krátce po odvolání z postu místopředsedy pražské ODS boj o další funkci.

Opoziční zastupitelé se jej pokusí sesadit z postu starosty. Jednání zastupitelstva, na kterém chtějí o jeho odvolání hlasovat, bude už příští týden ve čtvrtek.

Jančíka v křesle drží značná část zastupitelů za ODS spolu s lidmi z SNK-ED a sociální demokracie.

Jak však zjistilo Aktuálně.cz., starostovi odpůrci mají přesto plán, jak získat pro Jančíkův odchod dostatek hlasů. Pomoci by mohlo i to, že na dálku vyzval své spolustraníky k revoltě proti Jančíkovi i předseda ČSSD Jiří Paroubek, který je také šéfem  buňky sociálních demokratů právě v Praze 5.

I ty, Horáku?

Pro odvolání Jančíka potřebuje opozice získat nejméně 22 hlasů, zatím je nemá. Podle informací Aktuálně.cz spoléhají Jančíkovi odpůrci na skupinu kolem 1. místostarosty Petra Horáka (ODS).

"Setrvání Milana Jančíka v čele radnice je nadále neúnosná záležitost. Pro vyřešení situace by bylo nejlepší, aby starosta rezignoval na svoji funkci sám," vyhnul se Horák odpovědi na otázku, zda bude hlasovat proti starostovi.

Podle kuloárových informací by se právě tento politik mohl přidat ke dvěma dalším z řad ODS, což by mohlo na Jančíkův konec stačit. "Něco rozbořit je snadné, ale co bude pak, je také důležité," mlží zatím Horák

Ať poručí Paroubek

Druhou možností opozice je, aby získala hlasy dvou sociálních demokratů, kteří před čtyřmi lety ve starostenské židli Jančíka podrželi.

Organizaci ČSSD v Praze 5 vede sám předseda socialistů Jiří Paroubek. Ten ve volební kampani koncem dubna ODS vzkázal, ať si udělá pořádek ve svých řadách, a konkrétně o Jančíkovi prohlásil, že by měl zvážit své setrvání v politice.

"Sdělil jsem našim členům zastupitelstva, že si neumím představit další setrvání starosty Jančíka ve funkci. Důvodem jsou podivné okolnosti získání vysokoškolského titulu na právech v Plzni. Kdokoliv z členů ČSSD, kdo se dostane do této situace, odejde z veřejné funkce," vzkazuje nyní Jiří Paroubek v SMS zprávě zaslané Aktuálně.cz.

Peticí proti Jančíkovi

Jančíkovo odvolání na programu čtvrtečního zastupitelstva není. Bod s takovým návrhem může nicméně podat kterýkoliv ze zastupitelů, pak je pro něj třeba získat většinu. Podle informací Aktuálně.cz výzvu na odvolání podá jeden ze zastupitelů za ODS, jméno zatím odmítá zveřejnit.

Kauzy Milana Jančíka

  • V prosinci 2002 pospíchal na pracovní schůzku na magistrát. Na Mánesově mostě, který byl pro auta uzavřen, se jeho Audi pokusili zastavit strážníci. Jančík ujížděl dál a jednoho ze strážníků přitom srazil. Zraněný muž strávil více než dva týdny v pracovní neschopnosti.
  • Další kauza příšla na jaře 2003. Soud tehdy rozhodl o tom, že radnice Prahy 5 neprávem drží majetek Radia Classic FM, který zůstal po jeho vystěhování ve vile Portheimka. Úřad vedený Jančíkem nechtěl věci v hodnotě téměř 1,5 miliónu korun vydat a tak se do vily dostavili exekutoři. Rádio se ke svému majetku nakonec dostalo; radnice přitom přišla o desítky tisíc na právních výdajích a ztrátách z exekuce.
  • Další z řady podezření padlo na Jančíka kvůli prodeji funkcionalistického domu v Zubatého ulici. Na policii se obrátili nespokojení nájemníci, kteří za objekt nabízeli 33,3 miliónu. Radnice Prahy 5 však dala přednost firmě Denika Real 2000 s nabídkou jenom o 100 tisíc vyšší.
  • V květnu 2005 se o Jančíka začal zajímat Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Podle informací policie měl Jančík v roce 2003 nepravdivě informovat zastupitelstvo o plánovaném prodeji pozemků Českých drah. Zastupitelé mu uvěřili a souhlasili s převodem 233 miliónů potřebných na nákup do advokátní úschovny.
  • V polovině prosince 2005 se objevilo podezření o "mrtvých duších", a to poté, v rozmezí několika málo dnů vzrostl počet členů ODS v Praze 5 o více než 130 lidí. Většina z nich nesložila podle obvyklých zvyklostí členské příspěvky do rukou pokladníků, ale přímo na účet. Dramatický nárůst nových členů zvýšil šance Jančíka a jeho příznivců získat početní převahu v ODS v Praze 5 a mohl mu pomoci získat pozici na kandidátní listině.

Druhou možností je získat dostatek podpisů pro petici, která Jančíkovo odvolání žádá a kterou iniciovali právě opoziční zastupitelé z řad Strany zelených a Svobodných.

"Vedle toho chceme dát zastupitelům šanci se k této výzvě připojit a nebát se hlasovat proti Jančíkovi. Chceme rovněž poukázat na to, že jsou to také zastupitelé z ČSSD, kteří starostu v jeho funkci už čtvrtý rok drží," řekl Aktuálně.cz zelený zastupitel a spoluautor petice Lukáš Budín.

Možná půjde celá rada

Opozice pracuje se dvěma variantami. Oficiálně k odchodu vyzývá starostu Jančíka a také jeho zástupce Michala Šestáka z ČSSD. Pokud by se tento záměr povedl, nástupcem by se pak stal 1. zástupce Petr Horák (ODS).

To se ale nelíbí zdaleka všem opozičním zastupitelům. Horák byl totiž před čtyřmi lety na jejich straně proti Milanu Jančíkovi, později s ním ale podepsal koaliční smlouvu a umožnil mu vládnout.

Opozice proto pracuje i s variantou hlasovat o odvolání celé rady páté městské části.

"Pak bychom vedli intenzivní jednání o podobě nového vedení radnice. Nemáme absolutně žádné personální požadavky, ale programové. Chceme jednat o vyrovnaném rozpočtu, hospodaření radnice, o správném fungování nefunkčního kontrolního výboru i změnách jednacího řádu zastupitelstva," vyjmenoval Budín.

 

Právě se děje

Další zprávy