"Musím říct, že jsme našli shodu velmi pragmaticky na všech oblastech, o kterých jsme mluvili," uvedl Plaga po jednání se Schillerovou. Ministerstvo financí tak v rozpočtu zohlední i miliardu korun navíc pro zajištění nových učitelů v regionálním školství, kam je třeba nalákat více pedagogů kvůli nástupu populačně silnějších ročníků dětí, řekl.
Návrh rozpočtu dál počítá se zvyšováním výdělků vyučujících o deset procent v roce 2020 a o devět procent v roce 2021. Platy nepedagogů by měly růst v obou letech pokaždé o sedm procent. Celkem by měl Plagův resort na zvyšování výdělků ve školách v příštích dvou letech dostat o 18,7 miliardy korun víc než letos. Vláda tak chce dodržet svůj slib navýšit platy ve školství do roku 2021 na 150 procent jejich výše z roku 2017.
Odbory s navrhovaným růstem nesouhlasí. Už dříve oznámily, že budou požadovat v příštím roce navýšení platů učitelů o 15 procent a nepedagogických pracovníků ve školství o deset procent. Dlouhodobě usilují, aby do roku 2020 narostly učitelské platy na 130 procent průměrné mzdy. Chtějí o tom ještě vyjednávat s vládou.
Průměrný plat učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku činil 36 224 korun měsíčně, meziročně to bylo o 10,3 procenta více. Výdělky nepedagogů ve školách, tedy třeba školníků, uklízeček či hospodářek, byly letos v prvním čtvrtletí v průměru 19 359 korun. Průměrná mzda v ČR vzrostla ve stejném období o 7,4 procenta na 32 466 korun.
Jak by se peníze navíc měly rozdělit do tarifů a na odměny, Schillerová neupřesnila. Podle ní o tom bude jednat tripartita pravděpodobně koncem srpna. Plaga už dříve uvedl, že by chtěl peníze rozdělit půl na půl, zatímco zástupci odborů chtěli co nejvíc peněz do pevné složky platů.
Plaga se v pondělí se Schillerovou dohodl také na navýšení dotací na školní obědy pro děti z chudých rodin. Program funguje od roku 2015 a resort z něj poskytuje peníze školám prostřednictvím neziskových organizací. "Navýšení je o 30 milionů (korun) z 30 (milionů) původních," řekl Plaga.
Ministerstvo financí dále počítá s přidáním peněz pro vysoké školy, jejichž rozpočet letos činí zhruba 26,5 miliardy korun. V příštím roce by měl narůst meziročně o 900 milionů korun. V roce 2021 by měly univerzity dostat další miliardu navíc.
Rozpočet na sport klesne
Rozpočet na sport v kapitole ministerstva školství by měl příští rok klesnout o půl miliardy korun proti letošku a v dalších dvou letech pokaždé o další miliardu. Letos jde na jeho výdaje sedm miliard korun. Podle Schillerové pokles souvisí se vznikem Národní sportovní agentury a tím, že ministerstvo nyní utlumuje své dotační programy.
Podle ministryně se zřejmě část peněz z letošního rozpočtu nyní nevyčerpá a peníze by se pak měly převést do příštího roku. Ve výsledku by tedy mělo jít na sport příští rok podobné množství peněz jako letos, dodala Schillerová