Pivo na kartu. Cesta, jak u dětí bojovat proti pití

Kateřina Šefrová Kateřina Šefrová
25. 6. 2015 7:59
Podle OECD má v Česku 94 procent patnáctiletých zkušenosti s pitím piva nebo tvrdého alkoholu.
Pití alkoholu
Pití alkoholu | Foto: Thinkstock

Praha - Podle poslední zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) má v tuzemsku 94 procent patnáctiletých zkušenosti s pitím piva nebo tvrdého alkoholu. Česko se tak propadlo mezi jinými sledovanými státy v západní Evropě, Americe nebo třeba Asii na samotné dno žebříčku.

„Je to dlouhodobý trend, kde se bohatší země zlepšují a my se zhoršujeme,“ komentuje zprávu OECD národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Tvrdí, že následky benevolentního přístupu k pití přijdou stát na desítky miliard korun, které spolknou léčebné náklady nebo řešení sociálních problémů.

„Jsme tolerantní společnost, a pokud si někdo v deváté třídě na jazyk ozkouší pivo, tak to ještě neznamená problém. Horší to je v momentě, kdy se čtvrtina dětí přizná, že se pravidelně opíjí,“ doplňuje Vobořil. 

Kromě státu, který například chystá zákon na ochranu proti návykovým látkám, se do boje s nadměrným pitím u mladistvých zapojují i samotní výrobci. Ti však volí cestu prevence.

Společnost Jan Becher – Karlovarská Becherovka začne do konce roku 2015 přidávat na zadní etiketu všech svých lokálních i importovaných produktů odkaz na internetové stránky s informacemi o zodpovědném přístupu ke konzumaci alkoholu.

„Důvodem umístění odkazu je naše snaha poskytovat spotřebitelům co nejvíc informací. Dlouhodobě se věnujeme prevenci rizik spojených se zneužíváním alkoholu, snažíme se naše spotřebitele v této oblasti vzdělávat a dodržujeme přísný marketingový kodex,“ říká Petra Lindová Dvořáková, personální manažerka likérky Jan Becher – Karlovarská Becherovka.

Školení pokladních

Ve svých aktivitách pokračuje i Svaz pivovarů a sladoven, jemuž se letos podařilo posílit projekt Člověče, nezlob se. Ten obchodníkům poskytuje rady užitečné pro prodej. Za poslední tři roky už pivovarníci proškolili šest tisíc pokladních.

Nově svaz navázal spolupráci s řetězcem Kaufland a poradil dalším stovkám lidí.

„Snažíme se jim například pomoci řešit situaci, kdy si mladí v obchodě počkají na vytvoření fronty, prodavačka je pod tlakem a nemá čas na kontrolu. Učíme zaměstnance, aby i v rychlosti zvládli situaci a nenechali se vykolejit,“ popisuje projektová manažerka Svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. 

Na mladistvé i nadále cílí projekt Respektuj 18 fungující pod záštitou Plzeňského Prazdroje. Pivovar také spolupracuje s neziskovou organizací Sananim. V prevenci jsou aktivní i Pivovary Staropramen nebo český Heineken, který kromě vlastního projektu Pij s Mírou spolupracuje s neziskovou organizací Podané ruce.

„Mnoho firem říká, že věnuje finanční prostředky na prevenci, ale ve skutečnosti to jsou spíše peníze věnované na public relations,“ komentuje obecně aktivity výrobců alkoholu Helena Rampachová, předsedkyně Asociace neziskových organizací, poskytující rady v oblasti závislostí a sociální služby.

Alkohol na kartu?

Dodává, že se i samotné neziskové organizace často obávají přijmout peníze přímo od firmy, aby nebyly nařčeny, že se nechávají kupovat.

Podle jejích slov by řešením mohl být nově založený Zapsaný ústav společenské zodpovědnosti, jenž plánuje spolupracovat s výrobci i odborníky z oblasti prevence a léčby závislostí. Bude oslovovat výrobce a získané finanční prostředky přerozdělí na prevenci a léčbu. 

„Chceme podpořit myšlenku prodeje alkoholu pouze se speciální kartou, která neumožní dětem, aby si za hotové peníze koupily alkohol,“ přibližuje jeden z návrhů zakladatelka organizace Taťána Nepustilová.

„Momentálně intenzivně jednáme s výrobci alkoholu a musím říct, že jsem byla pozitivně překvapená, že společnosti naše aktivity vítají. Protože si uvědomují, že by děti alkohol konzumovat neměly,“ pochvaluje si šéfka organizace.

Více informací o odpovědných preventivních programech proti nadměrné konzumaci alkoholu najdete ve čtvrteční příloze Hospodářských novin.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy