Pitrův návrat se opět odkládá, odvolal se proti vydání

Domácí Domácí
23. 12. 2010 18:27
České úřady si budou muset na nejznámějšího uprchlíka počkat i měsíce
Tomáš Pitr
Tomáš Pitr | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Vídeň - Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr si bude stěžovat na rozhodnutí o svém vydání ze Švýcarska k tamním soudům.
Jeho návrat do České republiky se tak může protáhnout až o několik měsíců.

ČTK o tom informoval mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Folco Galli. "V dopise, který jsme dnes obdrželi, nám advokát sděluje, že pan Pitr proti našemu rozhodnutí o vydání podá stížnost ke spolkovému trestnímu soudu," uvedl.

Pokud by nebyl spokojen s jeho výrokem, může se odvolat ještě k nejvyššímu švýcarskému soudu. Ten je pak poslední instancí.

Pitra švýcarská policie zadržela koncem letošního července v alpském středisku Svatý Mořic a uvalilo na něj vazbu. Česko požádalo o jeho vydání do vlasti, což švýcarská justice povolila až minulý týden.

Usoudila totiž, že Pitrovy aktivity, za které byl v Česku odsouzen, jsou trestné i z pohledu tamního práva.

Někdejší faktický vládce nad potravinářským gigantem Setuzou prchal před českými úřady několik let. Česko má proti Pitrovi dva pravomocné rozsudky.

V jednom případě byl v roce 2006 poslán na pět let za mříže kvůli krácení daní. Stát připravil o více než padesát milionů korun.

Druhý rozsudek je z letošního dubna, kdy dostal tentokrát šestiletý trest vězení za machinace s akciemi průmyslového gigantu společnosti Setuza.

Tomáš Pitr patřil k nejbližším spolupracovníkům zavražděného podnikatele Františka Mrázka.

Stejně jako on měl cenné informace o lidech z podsvětí i politicích. Po smrti Mrázka se pak velmi pravděpodobně dostal k jeho archivu, který je plných kompromitujících materiálů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy