Pitr se vrátí do Česka, Švýcaři potvrdili jeho vydání

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 9. 2011 21:50
Pitr požádal ve Švýcarsku o azyl, což může vydání ještě zdržet
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Švýcaři s definitivní platností potvrdili vydání uprchlého podnikatele Tomáše Pitra odsouzeného za daňové podvody do Česka. Nejvyšší federální soud zamítl jeho odvolání.

"Ministerstvo spravedlnosti nyní vyčká na sdělení švýcarské strany ohledně realizace vydání odsouzeného Pitra do Česka," řekla mluvčí resortu Tereza Palečková.

Úřad podle ní nebude o předání kvůli bezpečnosti zveřejňovat další podrobnosti.

Pitrův advokát Jan Křivánek řekl Nově a České televizi, že vydání se ještě může oddálit, protože jeho klient ve Švýcarsku požádal o azyl. Podle Křivánka se nedá očekávat, že by švýcarská strana Pitra vydala, dokud azylové řízení neskončí. Žádost Pitr odůvodnil obavou o svůj život a podjatostí české justice.

Policisté zadrželi Pitra loni v červenci ve švýcarském horském středisku Svatý Mořic. Od té doby čeká na své případné vydání do vlasti.

Jeho vydání do Česka povolilo švýcarské ministerstvo spravedlnosti již v prosinci.

Podle dřívějšího vyjádření Palečkové tím úřad dal najevo, že byly splněny podmínky pro vydání - především ta, že trestné činy uvedené v rozsudcích a v žádosti o vydání jsou trestné i podle švýcarského práva.

Pitr se proti rozhodnutí odvolal a spolkový trestní soud v Bellinzoně jeho odvolání 1. září zamítl. Následoval další opravný prostředek k nejvyššímu soudu, se kterým Pitr opět neuspěl.

Někdejší faktický vládce nad potravinářským gigantem Setuzou prchal před českými úřady několik let. Česko má proti Pitrovi dva pravomocné rozsudky.

V jednom případě byl v roce 2006 poslán na pět let za mříže kvůli krácení daní. Podnikatel do věznice nenastoupil a od června 2007 se podle dostupných informací skrýval v cizině. Stát připravil o více než padesát milionů korun.

Druhý rozsudek je z letošního dubna, kdy dostal tentokrát šestiletý trest vězení za machinace s akciemi průmyslového gigantu Setuza a firmy Milo Surovárny.

Loni v červnu mu Nejvyšší soud ČR dal šanci na obnovení jednoho z procesů. Kauzu začal projednávat pražský městský soud.

Prohlédněte si Pitrovu vilu:

Pitr: Vím toho příliš mnoho

Tomáš Pitr, kdysi jeden z nejvlivnějších mužů českého podsvětí a jeden z nejbližších spolupracovníků mafiánského bosse Františka Mrázka, tvrdí, že postup českých úřadů proti němu je nespravedlivý.

Říká, že pravým důvodem jeho stíhání není to, aby byl potrestán za případné delikty, ale že tu jde o jeho majetek a o informace, o nichž se úřady domnívají, že je vlastní. O Pitrovi se totiž mluví jako o muži, který vlastní takzvaný Mrázkův archiv, tedy souhrn informací, které Mrázek schraňoval.

"Tomáš Pitr dlouhodobě namítá, že trestní řízení proti němu byla a jsou vedena nikoliv z toho důvodu, aby byl postižen za případně spáchané delikty, ale proto, aby na něj byl vyvíjen nátlak ohledně záležitostí jeho majetku a jeho obchodních aktivit, a dokonce ohledně poskytnutí důvěrných informací, z jejichž držení je podezříván," stojí už v dřívějším prohlášení.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy