Pitr se ozval prvně od zadržení, prý se bojí o život

Markéta Chaloupská
30. 7. 2010 15:45
Uprchlík zadržený ve Švýcarsku poslal přes svého právníka vzkaz do Česka
Tomáš Pitr strávil na útěku více než tři roky
Tomáš Pitr strávil na útěku více než tři roky | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Tomáš Pitr, jehož začátkem týdne po třech letech na útěku zatkla švýcarská policie, se ze zadržovací vazby ozval do Česka.

V prohlášení, které rozeslal jeho právník Jan Křivánek, potvrdil, že byl zadržen pouze na základě vydaného mezinárodního zatykače, který vychází ze dvou rozsudků, které byly pravomocně vyneseny.

Zopakoval také své tvrzení, že proti němu byly ve všech řízeních porušována práva na spravedlivý proces a že se bojí o svůj život.

"To, že se v těchto souvislostech obává o svůj život, sdělil již v roce 2007," uvádí se v prohlášení.

To tak potvrzuje informace, které dnes uvedl i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil: že v zatykač na Pitra je postaven na rozsudcích za jeho daňový delikt, za který byl odsouzen v roce 2006 a pak na trestu za machinace s akciemi podniku Setuza, za něž byl odsouzen letos na jaře.

U případu daňového úniku už Švýcaři vzkázali do Česka, že ho mají za promlčený. A stejné riziko hrozí i u druhé zmíněné kauzy.

To podle expertů relativizuje šance, že švýcarské úřady zadrženého Pitra do Česka vydají.

Zásah Svatý Mořic

Švýcarská policie zadržela Tomáše Pitra v noci z pondělí na úterý. Uprchlý podnikatel tou dobou pobýval v hotelu Kempinski ve Svatém Mořici.

Zásluhu na jeho zadržení si však připisují čeští detektivové. Velitel Útvaru pro boj s organizovaným zločinem Robert Šlachta uvedl, že právě jeho lidé Švýcarům poskytli přesné informace o Pitrově pobytu.

Šlachta tvrdí, že na Pitra přišli jeho lidé, když vyšetřovali případ praní špinavých peněz - zároveň však uvedl, že podnikatel v tomto případě není trestně stíhán.

Proč?

Tomáš Pitr, kdysi jeden z nejvlivnějších mužů českého podsvětí a jeden z nejbližších spolupracovníků mafiánského bosse Františka Mrázka, opět zopakoval, že postup českých úřadů proti němu je nespravedlivý.

Tvrdí, že pravým důvodem jeho stíhání není to, aby byl potrestán za případné delikty, ale že tu jde o jeho majetek a o informace, o nichž se úřady domnívají, že je vlastní. O Pitrovi se totiž mluví jako o muži, který vlastní takzvaný Mrázkův archiv, tedy souhrn informací, které Mrázek schraňoval.

"Tomáš Pitr dlouhodobě namítá, že trestní řízení proti němu byla a jsou vedena nikoliv z toho důvodu, aby byl postižen na případně spáchané delikty, ale proto, aby na něj byl vyvíjen nátlak ohledně záležitostí jeho majetku a jeho obchodních aktivit, a dokonce ohledně poskytnutí důvěrných informací, z jejich držení je podezříván," stojí mimo jiné v prohlášení.

Tomáš Pitr zmizel z České republiky v roce 2007, když měl nastoupit do vězení za daňové delikty. Na útěku ve Švýcarsku podle nynějšího prohlášení vyčkával, jak dopadnou stížnosti a dovolání k českým a evropských soudům, které ve svých případech podal.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy