Pitr, který je na útěku, se obnovy procesu nedočká

Red DOM
6. 3. 2008 16:43
Soud zamítl žádost o obnovu procesu
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Městský soud v Praze opět zamítl žádost Tomáše Pitra a Miroslava Provoda na obnovení procesu, v němž byli před dvěma lety odsouzeni za daňové delikty na pět let do vězení.

Oba trvají na své nevině. Zatímco Provod je ve vězení, Pitr se trestu vyhýbá a je nejspíš v zahraničí. Kromě Pitra s Provodem byli za krácení daní z roku 1994 odsouzeni ve stejném připadu k odnětí svobody další tři muži.

Internetové České noviny připomněly, že skupina podnikatelů vymáhala po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát a stát tak připravili asi o 51 milionů korun. Pitr s Provodem se na nezákonně vyžádané dani z přidané hodnoty podle soudu obohatili o téměř 23,5 milionu korun, Pitr se navíc pokusil získat dalších téměř sedm milionů.

Soud se Pitrovou a Provodovou žádostí o obnovu procesu nezabýval poprvé. Oba podnikatelé o nové řízení požádali již v roce 2006, městský soud jim ale tehdy nevyhověl. Oba muži proti rozhodnutí podali stížnost, pražský vrchní soud ji ovšem zamítl. Nový návrh na obnovu procesu pak přišel v roce 2007.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Pitr je od loňska na útěku

Pitr sice asi v polovině roku 2007 převzal soudní výzvu, aby nastoupil do vězení, nakonec ale uprchl. Podle spekulací médií se skrývá v zahraničí. Je na něho vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač. Provod do vězení nastoupil v červnu 2007. Podle médií i dřívějšího vyjádření Provoda Pitr do vězení nenastoupil kvůli obavám o svůj život.

Pitr je spojován s potravinářskou firmou Setuza a je považován za jednoho z nejbohatších lidí v zemi. Muž, který nedostudoval strojní průmyslovou školu, začal podnikat ve dvaceti letech. Zbohatl díky obchodům s rumem. Byl spoluvlastníkem podniku Balírny, ze kterého se vyvinula dnešní Marila. V minulosti byly v Pitrově skupině i konzervárny Seliko, v roce 2003 se zajímal o tehdy krachující Union banku.

Setuzu ovládla skupina lidí, kterou údajně řídil Pitr, v roce 2000 po pádu Investiční a poštovní banky. Média spekulovala o Pitrových vazbách v politice i v podsvětí. Mezi jeho i Provodovy známé a spolupracovníky patřil například zavražděný kontroverzní podnikatel František Mrázek. Pitr se angažoval i v dění kolem privatizace Unipetrolu.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy