Pitr dosáhl obnovení procesu. Zůstane ale ve vazbě

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 4. 2012 14:30
Podnikatel nyní nečelí žádnému trestu. V Česku byl v minulosti odsouzen dvakrát
Tomáš Pitr.
Tomáš Pitr. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Tomáš Pitr dosáhl obnovení svého procesu. Ve čtvrtek mu to definitivně povolil odvolací pražský vrchní soud.

Ten zrušil odsuzující rozsudek z v kauze daňových deliktů z roku 1994. Podnikatel tak nyní nečelí žádnému trestu, na svobodu se však nedostane. Soud totiž kvůli obavám z dalšího možného Pitrova útěku rozhodl, že muže pošle do vazby.

To, že byl Pitr vzat do takzvané útěkové vazby, Aktuálně.cz potvrdil mluvčí soudu Jan Fořt. Důvodem pro ni bývá hrozba, že by se mohl pokusit znovu utéct. 

"My jsme navrhovali kombinaci všech možných zajišťovacích opatření. To je slib, záruka peněžitá i dohled probačního úředníka," uvedl Pitrův advokát Jan Křivánek. Soud podle něj nepřipustil kauci rovnou, ani se nezabýval její výší.

Rozhodnutí o vazbě je pravomocné. "Klient se výslovně práva stížnosti vzdal," uvedl advokát. Pitr bude moci ve vazební věznici přijímat návštěvy. Podle Křivánka je spokojen, protože ve svém úsilí uspěl. Šlo mu zejména o povolení obnovy procesu.

Nyní jej čekají dvě nová hlavní líčení - v kauze daňových deliktů a v případu vyvedení akcií Setuzy.

Odsouzen byl v Česku už dvakrát

Pitr v pondělí požádal o nové hlavní líčení v případu vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit. Protože byl souzen jako uprchlý, soud mu musí vyhovět.

Kontroverzní podnikatel se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Policie ho na počátku dubna přivezla ze Švýcarska do vazební věznice v Brně.

Pitr byl v Česku odsouzen dvakrát. Nejdříve jej soudy spolu s Miroslavem Provodem v roce 2006 potrestaly pěti lety vězení za podvody s daněmi z roku 1994.

O čtyři roky později dostal podnikatel souhrnný šestiletý trest za to, že s Michalem Zouharem nezákonně vyvedli akcie Setuzy a Milo Surovárny. Firmě Agrocredit podle soudů způsobili škodu přesahující 700 milionů korun.

Ohledně případu daňových deliktů loni v prosinci pražský městský soud rozhodl, že povoluje obnovu procesu. Státní zástupce ale proti rozhodnutí podal stížnost. Případ se tak dostal před odvolací senát, který rozhodne v neveřejném zasedání.

Obžaloba v případu vinila Pitra, Miroslava Provoda a další muže z toho, že vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Soud ale uznal, že se ohledně těchto činů objevily nové zásadní důkazy - znalecké posudky zpracované na základě části účetnictví, která vyšla najevo až po pravomocném rozsudku. Podnikatel vždy tvrdil, že se podvod nestal a že důkazy leží na příslušném finančním úřadě.

Podle právníka však Pitrovi stále zůstává dílčí odsouzení. Podnikatel se totiž také pokusil další fakturou o daňový únik ve výši přes šest milionů korun. Tento čin ani nebyl v Pitrově návrhu na obnovu.

"Ta jedna faktura bude předmětem samostatného rozhodování městského soudu o stanovení takzvaného samostatného trestu," prohlásil Křivánek. Pravděpodobně podle něj jde o fiktivní zakázku na reklamu pro hotel Orlík.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy