Písemný rozsudek nad Nagyovou bude hotový do konce srpna

ČTK ČTK
11. 6. 2015 17:15
Soudkyně požádala o prodloužení desetidenní lhůty na vyhotovení odůvodnění rozsudku. Kauza je podle ní komplikovaná.
Jana Nečasová.
Jana Nečasová. | Foto: ČTK

Praha - Odůvodněná písemná verze rozsudku, kterým soud zprostil Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, obžaloby ze zneužití vojenské tajné služby, bude vypracována do 31. srpna. Termín ve čtvrtek určila místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová.

Soudkyně Helena Králová rozhodla v kauze na konci května při veřejném jednání, sdělila ale pouze takzvaný výrok verdiktu, který kvůli utajovaným informacím nijak neodůvodnila. Příčinou k prodloužení lhůty pro sepsání kompletního rozsudku je prý složitost kauzy a dovolená soudkyně.

Soudkyně požádala o prodloužení lhůty

K vyhotovení rozsudku běžela Králové od pondělí 1. června desetidenní lhůta, soudkyně však požádala o její prodloužení.

"Nejpozději do 31. srpna bude rozsudek písemně vyhotoven a předán trestní kanceláři k rozeslání," sdělila Šindelářová.

Dodala, že Králové povolila prodloužení lhůty "s ohledem na mimořádnou složitost trestní věci, množství provedených důkazů, nutnost důsledného dodržení zákona o ochraně utajovaných skutečností a vypořádání se s důkazy vedenými v příslušném režimu utajení". Lhůtu také ovlivnila dovolená, kterou si soudkyně již dříve nahlásila od 15. června do 10. července.

Odůvodnění vychází z tajných informací

Verdikt bez odůvodnění vyvolal nesouhlasné reakce mezi odborníky a politiky. Králová ho vyhlásila v pátek 29. května, když zprostila obžaloby bývalou ředitelku kabinetu premiéra Nečasovou, exšéfy Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandu i někdejšího zpravodajce Jana Pohůnka. Sdělila pouze výrok rozsudku, tedy jeho podstatu.

Odůvodnění verdiktu odložila až na jeho písemnou formu, protože při rozhodování vycházela z informací v režimu utajení. Soud se totiž v důkazech zabýval také metodou práce tajné služby.

Kompletní text rozsudku s odůvodněním musí soud rozeslat do datových schránek státnímu zastupitelství a obhájcům. Odůvodnění nesmí být ani zčásti tajné. Pokud tedy Králová vychází také z utajovaných informací, nesmí je v textu citovat, ale musí se s nimi vypořádat tak, aby byl rozsudek zveřejnitelný.

Verdikt není pravomocný

Verdikt není pravomocný, protože se proti němu žalobce odvolal k Městskému soudu v Praze. Nečasová a tři důstojníci podle obžaloby zneužili pravomoc, hrozí jim za to až pětileté vězení.

V roce 2012 podle spisu nechala tehdy Nagyová sledovat z osobních důvodů manželku expremiéra Petra Nečase Radku. Po vypuknutí kauzy v polovině června 2013 padla vláda. Nečas se později s Nagyovou oženil. Obžalovaní odmítají, že by udělali cokoliv nezákonného. Podle obhájců se prověřovalo bezpečnostní riziko týkající se Radky Nečasové.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy