Piráti podpořili vyznamenání komunistického básníka Sýse. Ostuda, jde to za mnou, omlouvá se Pikal

Martina Heroldová Martina Heroldová
Aktualizováno 26. 5. 2018 17:50
Karel Sýs byl v oblasti literatury oceněn již Gustávem Husákem v roce 1989. Předseda podvýboru pro státní vyznamenání Vojtěch Pikal se na Facebooku omluvil a dodal, že vina jde za ním.
Vojtěch Pikal.
Vojtěch Pikal. | Foto: ČTK

Praha - Piráti svým hlasováním podpořili návrh na vyznamenání pro komunistického básníka a levicového publicistu Karla Sýse. Při páteční schůzi sněmovny pro něj hlasovali nejen poslanci KSČM, SPD a ANO, ale také sociální demokraté a právě piráti.

Sýs byl v oblasti literatury oceněn již Gustávem Husákem v roce 1989, kdy získal titul zasloužilý umělec. Básník se nijak netají svou příslušností ke komunistické straně, za KSČM dokonce kandidoval do Senátu. Návrh podpořilo čtrnáct členů Pirátské strany včetně jejího předsedy Ivana Bartoše.

Sýs je přitom také známý svými kontroverzními výroky. Například listopadové události roku 1989 nazval kšeftem, který přirovnal k Mnichovské dohodě.

Předseda podvýboru pro státní vyznamenání Vojtěch Pikal (piráti) na svém Facebooku později přiznal chybu a bránil se nedostatkem času na přípravu.

"Je to ostuda, v tom ranním zmatku jsem neměl čas na přípravu a udělal chybu. Přehlédl jsem, že byl již za svou tvorbu oceněn jako zasloužilý umělec. Spolehl jsem se na spolunavržení od Antonína Staňka na podvýboru," uvedl poté, co se jej v komentářích lidé dotazovali, proč vyznamenání komunistického umělce podpořil.

"Kontroloval jsem si osobnosti, které připravovaly násilný puč, válečné letce, co v zásadě jen plnili rozkazy, údajné rasisty, gestapácké donašeče, dětský básničkář mě nenapadl. Jde to za mnou, pos*al jsem to. Navrhněte trest. Omlouvám se všem," napsal Pikal na Facebooku. Na dotaz Aktuálně.cz nereagoval on ani předseda strany Ivan Bartoš, který Sýse rovněž podpořil.

Na sociálních sítích už návrh sklidil kritiku, například od předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila. "Nepochybuji, že Miloš Zeman komunistu Sýse, oceněného již v roce 89 Gustavem Husákem, s radostí vyznamená. Stejně tak mě nepřekvapuje, že Sýse na vyznamenání navrhuje vládnoucí koalice ANO, SPD, KSČM a s nimi ČSSD. Že jim všem v tom ale pomáhají Piráti, to mi hlava nebere," napsal na Twitteru. Pikal se na Twitteru ohradil, že v medailonku o Sýsovi nebylo nic podezřelého, co by ho přimělo si kandidáta prověřit.

Nominaci básníka navrhl místopředseda komunistů Leo Luzar, podpořili jej ale i poslanec ANO Stanislav Berkovec či sociální demokrat Antonín Staněk.

"Já ho vnímám jako umělce, který tvořil velmi kvalitní tvorbu v 70. a první polovině 80. let, podobně jako celá řada jiných, kteří byli v tu dobu oceněni," vysvětlil Aktuálně.cz Staněk. "Vyznamenání je za umění a ne za ideologii, teď je to na prezidentovi, aby se rozhodl, zda mu jej udělí," dodal s tím, že Sýsovy kontroverzní názory jej v tomto kontextu nezajímají.

Podobně se vyjádřil i Berkovec. "Snažil jsem se to posuzovat komplexně jako osobnosti, které něco dokázaly, a myslím si, že politika by se do oceňování neměla plést. Podpořil jsem ho jako osvojite toho návrhu, i když jsem ho přímo nenavrhoval. Ale mnozí jsme se na tom shodli," řekl Aktuálně.cz Berkovec.

Karel Sýs napsal několik básnických sbírek, řídil také například literární týdeník Kmen, v devadesátých letech redigoval erotický časopis Sextant a poté našel uplatnění v literární příloze komunistických Haló novin. Ve své tvorbě kritizuje polistopadový politický vývoj a ve svých básních otevřeně obhajuje komunistickou ideologii. Za KSČM také neúspěšně kandidoval do Senátu.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy