Piráti se s žádnou další stranou před volbami nespojí. Uspějeme i bez spolupráce, věří si

Domácí Domácí
25. 11. 2016 13:07
Piráti vyloučili, že by šli do voleb v roce 2017 v koalici s jinou stranou. Malá uskupení si od spojování slibují, že se navzájem nebudou připravovat o hlasy voličů. Piráti jsou ale přesvědčeni, že dosáhnou na úspěch i bez podpory jiných stran. Nejiniciativnější jsou zatím ve snahách spojit se s další menší stranou STAN a zelení.
Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.
Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. | Foto: Ludvík Hradilek

PrahaČeská pirátská strana se rozhodla, že se bude příští rok ve sněmovních volbách o hlasy voličů ucházet samostatně. Reaguje tak na zprávy o neformálních schůzkách, na kterých malé strany v minulých týdnech jednaly o předvolebních koalicích. Chtěly tím docílit toho, aby se navzájem nepřipravovaly o hlasy voličů.

Piráti jsou ale přesvědčeni, že ve volbách dosáhnou úspěchu i bez podpory jiných stran. "To potvrzují i poslední průzkumy, které pirátům přisuzují preference blížící se 5 procentům," napsala v pátek strana.

Piráti se rozhodli nespojit se zelenými nebo se starosty, s jejichž zástupci se předtím sešli, protože nechtějí dělat ústupky ve svém programu. "V celostátních tématech se programové cíle (strany) liší od cílů jiných stran a piráti nechtějí přistupovat na kompromisy," vysvětluje strana.

Předseda strany Ivan Bartoš už dříve Aktuálně.cz řekl, že piráti o možnosti vstoupit do předvolební koalice rozhodovali v anketě. "Hlasovali jsme v anketě o postupu do voleb a rozhodnutí pro volby je takové, že chceme samostatnou kandidátku, která je otevřená i pro členy jiných stran, které nekandidují samostatně nebo v nějakých koalicích," upřesnil Bartoš.

O společných kandidátkách pro parlamentní volby v roce 2017 vyjednávaly malé strany jako zelení, starostové, piráti nebo třeba evropští demokraté či soukromníci. Zástupci těchto uskupení se kvůli tomu sešli na několika neformálních schůzkách. Nejiniciativnější se v těchto snahách zatím jeví STAN a zelení.

 

Právě se děje

Další zprávy