Piráti, Čižinský a Pospíšil v Praze pracují na programu, hotovo chtějí mít do týdne

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 10. 2018 20:19
Pokud koalice vznikne, bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. S ODS, která volby v Praze vyhrála, ani s ANO nejednají a je možné, že obě skončí v opozici.
Jan Čižinský a Zdeněk Hřib.
Jan Čižinský a Zdeněk Hřib. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pražští piráti, Praha Sobě (PS) a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) v úterý začali v povolebních vyjednávání o budoucí koalici sestavovat jednotlivé části programového prohlášení. Hotovy jsou v případě financí, životního prostředí a kultury. O dalších částech strany jednají. Informoval o tom lídr PS Jan Čižinský. Pokud koalice vznikne, bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. S ODS, která volby v Praze vyhrála, ani s ANO nejednají a je možné, že obě skončí v opozici.

"Důležité je, aby jednání byla rychlá. Programové prohlášení za jednotlivé oblasti chceme mít hotové do týdne a začít řešit personální otázky. Dnes se povedlo dotáhnout oblast financí, životního prostředí a kultury," uvedl Čižinský.

Strany v úterý také řešily otázku bydlení. "Ačkoliv v případné budoucí koalici reprezentujeme pravici, ustoupili jsme v tom smyslu, že by Praha do budoucna omezila rozprodej městských bytů. Naší ambicí v tuto chvíli je, abychom opravili prázdné a nevyužité městské byty a mohli jsme je nabídnout pro zaměstnance v profesích, které jsou nezbytné pro chod města," uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Zároveň koalice podle Pospíšila musí rozhýbat výstavbu bytů. "Pro to mám nachystanou novelu stavebního zákona, kterou by mohlo podpořit zastupitelstvo v rámci jeho zákonodárné iniciativy," dodal.

První kolo jednání skončilo v pondělí a strany se při něm především seznamovaly se svými programy. Už minulý týden se shodly na rozvoji digitalizace města, investicích do infrastruktury a školství nebo na vzniku pozice protikorupčního ombudsmana. Potenciální koaliční partneři zamýšlejí také udělat hloubkový audit fungování a hospodaření magistrátu, sázet víc stromů, které ochladí město, a změní hospodaření s vodou.

Volby v Praze vyhrála ODS a v 65členném zastupitelstvu obsadila 14 míst se ziskem 17,87 procenta hlasů. Piráti se umístili druzí se ziskem 13 mandátů. Praha Sobě získala rovněž 13 zastupitelů a stejný počet křesel má i koalice TOP 09 a STAN. ANO skončilo na pátém místě s 12 zastupiteli.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy