reklama
 
 

Piráti, Čižinský a Pospíšil v Praze pracují na programu, hotovo chtějí mít do týdne

Aktualizováno 16. 10. 2018 20:19
Pokud koalice vznikne, bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. S ODS, která volby v Praze vyhrála, ani s ANO nejednají a je možné, že obě skončí v opozici.

Praha - Pražští piráti, Praha Sobě (PS) a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) v úterý začali v povolebních vyjednávání o budoucí koalici sestavovat jednotlivé části programového prohlášení. Hotovy jsou v případě financí, životního prostředí a kultury. O dalších částech strany jednají. Informoval o tom lídr PS Jan Čižinský. Pokud koalice vznikne, bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. S ODS, která volby v Praze vyhrála, ani s ANO nejednají a je možné, že obě skončí v opozici.

"Důležité je, aby jednání byla rychlá. Programové prohlášení za jednotlivé oblasti chceme mít hotové do týdne a začít řešit personální otázky. Dnes se povedlo dotáhnout oblast financí, životního prostředí a kultury," uvedl Čižinský.

Strany v úterý také řešily otázku bydlení. "Ačkoliv v případné budoucí koalici reprezentujeme pravici, ustoupili jsme v tom smyslu, že by Praha do budoucna omezila rozprodej městských bytů. Naší ambicí v tuto chvíli je, abychom opravili prázdné a nevyužité městské byty a mohli jsme je nabídnout pro zaměstnance v profesích, které jsou nezbytné pro chod města," uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Zároveň koalice podle Pospíšila musí rozhýbat výstavbu bytů. "Pro to mám nachystanou novelu stavebního zákona, kterou by mohlo podpořit zastupitelstvo v rámci jeho zákonodárné iniciativy," dodal.

První kolo jednání skončilo v pondělí a strany se při něm především seznamovaly se svými programy. Už minulý týden se shodly na rozvoji digitalizace města, investicích do infrastruktury a školství nebo na vzniku pozice protikorupčního ombudsmana. Potenciální koaliční partneři zamýšlejí také udělat hloubkový audit fungování a hospodaření magistrátu, sázet víc stromů, které ochladí město, a změní hospodaření s vodou.

Volby v Praze vyhrála ODS a v 65členném zastupitelstvu obsadila 14 míst se ziskem 17,87 procenta hlasů. Piráti se umístili druzí se ziskem 13 mandátů. Praha Sobě získala rovněž 13 zastupitelů a stejný počet křesel má i koalice TOP 09 a STAN. ANO skončilo na pátém místě s 12 zastupiteli.

autor: ČTK | 16. 10. 2018 19:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama