Piráti chtěli zatlačit na Brusel, aby zveřejnil audit o Babišovi. Poslanci řekli ne

Kateřina Frouzová Domácí Kateřina Frouzová, Domácí
Aktualizováno 16. 4. 2019 17:30
Z pondělního jednání výboru pro rozpočtovou kontrolu europarlamentu vyplynulo, že rozsáhlý audit prověřující možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše by mohl být připravený do poloviny května. Je to později, než se plánovalo původně, a navíc může trvat další týdny či měsíce, než se výsledky auditu dostanou na veřejnost. To chtěla změnit Česká pirátská strana, a proto navrhla sněmovně, aby vyzvala Evropskou komisi ke zveřejnění auditu ve chvíli, kdy ho odešle českým úřadům. Většina sněmovny ale byla proti.
Foto: Kresba: Petr Vyoral

Přesná formulace, kterou piráti navrhli ke schválení sněmovně, zní takto:

"Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyzývá Evropskou komisi, aby závěrečnou zprávu o auditu, který probíhal v ČR v souvislosti se střetem zájmů premiéra Andreje Babiše v lednu a únoru 2019, oficiálně zveřejnila ke stejnému datu, kdy bude zaslána českým úřadům."

Návrh pirátů zatlačit na Evropskou komisi nakonec nevyšel, přestože ho podpořila většina poslanců opozice a pro hlasoval dokonce i jeden koaliční poslanec z ČSSD a místopředseda strany Ondřej Veselý. "Jsem přesvědčen, že bychom neměli zavírat oči před možným střetem zájmů, ať jde o kohokoliv," uvedl pro Aktuálně.cz.

Hlasování nakonec skončilo poměrně těsně. Pro plán přimět Evropskou komisi zveřejnit audit bylo celkem 79 poslanců, proti tomu jich hlasovalo 69. Šlo hlavně o zákonodárce Babišova hnutí ANO, představitelé jeho koaličního partnera z ČSSD a komunisté se zdrželi. Aby piráti uspěli, potřebovali alespoň devadesát dva hlasů. 

S podezřením, že Babiš porušuje nařízení EU o střetu zájmů platné od loňského srpna, přišla organizace Transparency International ČR a právě Česká pirátská strana. Babiš podle nich může i po vložení Agrofertu do svěřenských fondů holding ovlivňovat, zároveň má jako předseda vlády vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku. Čeští piráti už Evropskou komisi před časem požádali, aby předběžné závěry auditu zveřejnila.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy