Pirát ve služebním bytě těžil kryptoměny, sněmovnu zaskočil účet za elektřinu. Byla mi zima, hájí se

Kateřina Frouzová Jakub Zelenka Kateřina Frouzová, Jakub Zelenka
Aktualizováno 23. 5. 2018 20:16
Pirát Tomáš Vymazal při těžbě kryptoměny v poslaneckém bytě vyčerpal tolik energie, že si toho všimli ve sněmovně a začali to řešit. Poslanec se omluvil a vydělané peníze chce poslat na charitu.
Pirátský poslanec Tomáš Vymazal.
Pirátský poslanec Tomáš Vymazal. | Foto: ČTK

Praha - Poslanec pirátů Tomáš Vymazal měl ve svém služebním bytě v Nerudově ulici v historickém centru Prahy tak velkou spotřebu elektřiny, že si toho všimli lidé z vedení Poslanecké sněmovny. Začali se zajímat, proč je jeho spotřeba několikanásobně vyšší, než je běžné v bytech jiných poslanců. 

Poslanec se teď přiznal k tomu, že v bytě pomocí počítače těžil kryptoměnu Zcash. Prý si tak i zatopil, protože v pokojích byla "nesnesitelná zima". Vydělané peníze pošle na charitu.

"Po nastěhování do bytu v Nerudově ulici jsem během tří týdnů těžil kryptoměnu Zcash a za tento akt se omlouvám. Vytěžené peníze v řádu stokorun věnuji na dobročinné účely. Mimo jiné byla v bytě nesnesitelná zima (16 stupňů Celsia), než mi sněmovna dodala přímotop, přístrojem jsem si i topil, abych nezmrzl," vysvětlil pro Aktuálně.cz poslanec.

"Je pravda, že v prosinci byla zjištěna vysoká spotřeba elektřiny v jednom z bytů, které využívají členové České pirátské strany. Vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny toto zjištění neprodleně projednal s klubem pirátů, jehož členové zjednali nápravu. Tím byla celá záležitost vyřešena," potvrdil informace Roman Žamboch, ředitel tiskového odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny.

Podle informací Aktuálně.cz částka za proud činila 2500 až 3000 korun.

K takzvané těžbě kryptoměny jsou potřeba počítače, které mají vysoký výkon, a tím pádem i spotřebu energie.

V prvním rozhovoru s Aktuálně.cz Vymazal popřel, že by v pražském bytě těžil kryptoměnu. Po několika desítkách minut se však ozval znovu, aby v SMS celou situaci vysvětlil.

"Když jste se mě ptala na informaci, zda v současné době těžím bitcoiny v Nerudově ulici, tak odpověď zní nikoliv, tu jsem vám ostatně i sdělil," vysvětloval Vymazal s tím, že chce uvést situaci na pravou míru. Podle něj nešlo o bitcoiny, ale o obdobnou měnu Zcash, kterou navíc v bytě už netěží.

Navíc spotřeba energie podle něj nebyla tak velká. A uvedená suma 3000 korun se zdá Vymazalovi příliš vysoká. Zaplatí však sněmovně, co kancelář vyúčtuje.

"Nikdo to se mnou konkrétně neřešil. Na základě výkonu zařízení odhaduji částku v řádu stokorun," dodal poslanec s tím, že měl v bytě jeden počítač se třemi grafickými kartami. Od vedení sněmovny si vyžádá konkrétní informaci a stejnou částku, podobně jako výtěžek z kryptoměny, věnuje na charitu.

Kryptoměna je typ digitální měny, která se těží pomocí matematického výpočtu. Kvůli tomu je těžba náročná na elektrickou energii a součástky počítače se výrazně zahřívají. Mezi nejznámější patří Bitcoin, jehož kurz se pohybuje kolem osmi tisíc dolarů a jeho těžba spotřebovává podle analytiků půl procenta světové produkce elektřiny.

Kromě bitcoinů existuje ještě celá řada menších měn. Například Zcash láká těžaře na ochranu soukromí a platby jsou přes něj velice těžko dohledatelné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy