Nesmírně přísné, zlobí se advokát řidiče, který dostal za vytlačení dodávky 15,5 roku

Julie Kochová Julie Kochová
5. 11. 2015 8:35
Krajský soud v Brně udělil v úterý 15,5 roku vězení za pokus o vraždu řidiči Martinu Novákovi. Ten svým jaguarem vytlačil dodávku se šesti lidmi na svodidla, dva lidé se zranili. Novákův advokát tvrdí, že je trest neúměrně přísný. Nesouhlasí s tím, že soud skutek překvalifikoval na pokus o vraždu. Novák si přišel vyslechnout rozsudek opilý, kvůli urážkám na něj soudce ještě v soudní síni podal trestní oznámení pro pohrdání soudem.
Nehodu zachytila kamera, záběr vpravo. | Video: Policie ČR

Brno - Trest 15,5 roku vězení a desetiletý zákaz řízení. Úterním verdiktem brněnský krajský soud potrestal Martina Nováka za to, že předloni v Brně vytlačil svým jaguarem dodávku se šesti lidmi na svodidla. Dva z nich přitom utrpěli lehčí zranění, ostatní skončili potlučení. Soudce Aleš Novotný dospěl k závěru, že šlo o pokus o vraždu.

Obě strany čekají na písemné vyhotovení rozsudku, odvolání zatím nikdo nepodal. Obhájce Karel Schelle to nicméně svému klientovi doporučí. „Trest považuji za nesmírně přísný. Nesouhlasím s výší trestu ani s právní kvalifikací,“ komentoval rozsudek pro Aktuálně.cz. „Podle mého názoru jednoznačně nešlo o pokus o vraždu, ale o ublížení na zdraví, navíc neúmyslné.“

Aktuálně.cz má k dispozici text obžaloby. Z ní vyplývá, že roztržka mezi řidičem jaguaru a šestičlennou posádkou fordu, která vyústila až ve vytlačení dodávky ze silnice, začala několik kilometrů před místem střetu v Žabovřeské ulici. Novák mířil z Lesné do Nového Lískovce. Podle posádky fordu kličkoval a brzdil řidiče za sebou. Nevěnoval se přitom naplno řízení, telefonoval a psal SMS a levou ruku měl vystrčenou z okýnka.

Vydráždilo ho troubení

„Jel agresivním způsobem. Vždycky zprudka vyrazil, ale protože jsou po cestě zastávky a retardéry, musel se vrátit zpět a zařadit,“ popsala jízdu svědkyně, která jela v autě za nimi.

Nervózního Nováka pak zřejmě vydráždilo, když na něj řidič fordu zatroubil při popojíždění v jednopruhové koloně, kde před sebou jaguar nechával volné místo zhruba na délku dvou aut. Když se silnice rozdělila do dvou pruhů, začaly si obě posádky vyměňovat nadávky a Novák nebezpečně naznačoval předjíždění.

„V jednom momentu jsme pak ve zpětném zrcátku viděli, jak nás jaguar podjíždí zprava, a ucítili jsme náraz. Na ten jsem nemohl nijak reagovat, jeli jsme po betonových svodidlech, vymrštilo nás to do vzduchu a pak jsme dopadli zpátky na asfalt,“ vypověděl řidič fordu.

Spolujezdkyně z jiného vozu popsala, že se auta na moment dotkla a pak se jaguar sám, nikoliv následkem odrazu, vrátil do svého jízdního pruhu a pokračoval dál. Nezaznamenala, že by přibrzdil, naopak podle ní přidal plyn.

Řidič fordu utrpěl v důsledku nárazu zlomeninu hrudního a bederního obratle, spolujezdec zhmoždění hlavy, bérce a krční a bederní páteře. Zbytek posádky se pak potloukl na zádech, hlavě a kolenou.

Soud: Dodávka neměla kam uhnout

Podle žalobkyně mohla posádka zemřít, pokud by se dodávka převrátila nebo pokud by narazila do ocelového sloupu či opěrné zdi, které minula.

Přesto Novákovo chování v obžalobě posoudila „jen“ jako pokus o úmyslné a těžké ublížení na zdraví. Na pokus o vraždu Novákovo provinění překvalifikoval až soudce. Trest uložil rovněž za poškození cizího majetku (znalci vyčíslili škodu na zhruba 90 tisíc korun) a za neposkytnutí první pomoci.

"Poškozené vozidlo, v němž jelo šest osob, bylo vytlačováno na betonová svodidla a nemělo možnost jakkoliv vybočit ze svého směru, čímž byl náraz nevyhnutelný," vysvětlila změnu kvalifikace mluvčí soudu Simona Tesařová. "Obžalovaný si musel být vědom svého jednání, že vytlačovaný vůz nemá šanci uniknout z jízdního pruhu, a vzhledem ke svým rozumovým schopnostem byl také srozuměn s možným následkem," doplnila.

Znalci: Nejistý egocentrik

Novák od nehody ujel. Podle výpovědi jeho tehdejší přítelkyně, se kterou se po telefonu pohádal a následně se za ní vydal autem usmířit, ale věděl, že boural. „Nevěřila mu, proto si sedla do manželova auta a jela se podívat, jestli se na té cestě nějaká nehoda stala,“ představila její výpověď státní zástupkyně. Po návratu se Novák přiznal, že nehodu způsobil on, a přítelkyně ho vyzvala, aby se šel nahlásit na policii.

Obžaloba cituje i slova znalců. Podle posudku klinické psycholožky Novák těžce snáší kritiku a má sklon interpretovat chování jiných jako zaměřené vůči sobě. Je také vznětlivý a má zhoršené sebeovládání. Jeho osobnost nese rysy egocentrismu a má nedostatečné sebevědomí. Shrnula, že obžalovanému chybí osobní disciplinovanost a neumí hledat příčiny vlastních potíží sám v sobě.

Na podnět obhajoby zadal soudce vypracovat také neurologický znalecký posudek. Novák je totiž epileptik, s nemocí se léčí už od roku 2008. Soudní znalkyně ale vyloučila, že by měl záchvat v době incidentu. Dodala, že vzhledem k možným rizikům, která způsobila kombinace Novákova dlouhodobého zdravotního stavu a náhlého rozrušení, považuje za nezodpovědné, že v osudný den vůbec řídil auto.

Posudky obhájce zkritizoval. „Nesouhlasíme s valnou většinou posudků, které byly předloženy. Navrhovali jsme vypracovat revizní posudky, to soud ale zamítl,“ řekl. Vadí mu především posudky z oboru dopravních nehod. U soudu namítal, že se znalci neshodli na rychlosti, jakou obě auta před střetem jela, a nelze z nich proto vyvozovat možné následky.

K soudu přišel Novák opilý

Novák k úternímu soudu dorazil opilý. Hned na chodbě slovně napadal novináře, v soudní síni pak urážel i soudce. Ten vzápětí na několik minut jednání přerušil a podal na Nováka trestní oznámení pro pohrdání soudem.

Řidič, který měl většinu času na očích černé brýle, během jednání opakovaně vykřikoval. Soudce například vyzýval, aby mu dal „klidně dvacet, třicet i čtyřicet let“. Vynesení rozsudku pak rozčileně komentoval: „Patnáct a půl roku za to, že jsem blbě odbočil? Super!“

Na dotazy novinářů po vynesení rozsudku reagoval podrážděně. „Nadával mně. A co jako? Tak jsem mu to vrátil zpátky,“ shrnul událost z předloňského léta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy