Pilot záchranky, který nouzově přistál v Olomouci, situaci zvládl profesionálně, říká expert

ČTK ČTK
17. 1. 2017 18:34
Pilot záchranné služby, který v úterý nouzově přistál v Olomouci, postupoval korektně podle předpisů, tvrdí bývalý pilot vojenských vrtulníků i záchranné služby. "Na téměř každou nouzovou situaci, která může nastat, je dán nějaký postup. Pokud pilot podle něj postupuje, tak je většinou výrazně velká šance, že se nic nestane," říká pilot, který nechtěl být jmenován. Každou situaci, která ve vzduchu může vzniknout, řeší letová příručka daného typu vrtulníku a piloti jsou na tyto postupy školeni.
Vrtulník, ilustrační foto
Vrtulník, ilustrační foto | Foto: Mayer Peter

Praha - Pilot záchranné služby, který nouzově přistál v Olomouci, postupoval podle předpisů. Je o tom přesvědčen bývalý pilot vojenských vrtulníků i záchranné služby, který si nepřál uvést jméno. Každou situaci, která podle něj ve vzduchu může vzniknout, řeší letová příručka daného typu vrtulníku a piloti jsou na tyto postupy školeni.

V Olomouci pilot záchranářského vrtulníku musel nouzově přistát poté, co kontrolky upozorňovaly na možné potíže s motorem. Podle letitého pilota vždy při nějaké neobvyklé či nouzové situaci za letu piloti postupují v souladu s letovou příručkou. "Na téměř každou nouzovou situaci, která může nastat, je dán nějaký postup. Pokud pilot podle něj postupuje, tak je většinou výrazně velká šance, že se nic nestane," poznamenal.

Piloti se mohou setkat s celou řadou potíží, od vysazení nějakého ne příliš důležitého systému, přes problémy například s reduktorem nebo některým z motorů, až třeba po požár nebo i vysazení motoru. "Pokud například vysadí motor, postupuje pilot tak, aby vhodným způsobem nouzově přistál na vybranou plochu," řekl pilot.

Vrtulníky záchranné služby musí mít podle předpisů motory dva. Když by vysadily oba, musí stroj přejít do autorotace. Podobnou situaci například museli řešit vojenští piloti v polovině prosince. Ve výšce asi 750 metrů jim přestaly fungovat oba motory vrtulníku Mi-8. Helikoptéru proto převedli do autorotace, během které se jim podařilo motory opět "nahodit" a přistáli v terénu.

"Samozřejmě vždy záleží na tom, co se ve vzduchu stane, v jaké výšce, při jaké rychlosti a kolik času má pilot nebo posádka na řešení situace. Obecně se dá říci, že současná používaná vrtulníková technika je velmi spolehlivá a výcvik pilotů je na velmi vysoké úrovni," poznamenal bývalý pilot záchranného vrtulníku. Podle kusých informací, které se kolem dnešního nouzového přistání v Olomouci dozvěděl, postupoval pilot velmi profesionálně a v souladu s tím, jak měl.

 

Právě se děje

před 35 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy