Po party v klubu Techtle Mechtle je už 98 nakažených, 270 lidí má nařízenou karanténu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 23. 7. 2020 17:06
Počet nakažených koronavirem po party v pražském nočním klubu Techtle Mechtle vzrostl už na 98 lidí. Do karantény kvůli nim hygienici poslali již více než 270 lidí. Podle ředitelky pražské hygieny Zdeňky Jágrové účastníci akce pili jedním brčkem. Dodatečně však opravila své původní tvrzení, že lidé měli mít roušky - na bary se tato povinnost nevztahuje.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

"Všichni nemocní jsou v domácí izolaci. Mají velmi lehký průběh onemocnění, nikdo není hospitalizován," uvedla Jágrová. Z 98 nemocných je 68 hostů klubu, sedm zaměstnanců klubu a 23 lidí v jejich rodinách a ve sportovních klubech. Noční klub je podle ní v současné době uzavřený, dezinfikovaný a byla snížena kapacita návštěvníků, aby byla zajištěná řádná funkce klimatizace.

Šéfka hygieny ve čtvrtek ráno řekla, že k situaci nemuselo dojít, kdyby účastníci dodrželi povinnost nosit roušku na místech, kde je více než 100 lidí. "Ale pokud nenosí roušky, pokud pijí jedním brčkem nějaké drinky, tak samozřejmě to všechno přispívá velmi výrazně k tomu, aby se onemocnění takhle rozšířilo," řekla v Radiožurnálu.

Následně však připustila, že se ohledně opatření spletla a že návštěvníci podniku na pražských Vinohradech roušky mít nemuseli. "Klubu nehrozí žádný postih. Prostory restaurací a klubů totiž nejsou prostory, kde se musí nosit roušky, tak jak je to definováno v tom mimořádném opatření. To je jiný typ prostoru, na ně se to mimořádné opatření nevztahuje," uvedla pro Radiožurnál. "Protože je to všechno tak složité, tak jsem si to neuvědomila," vysvětlila svůj omyl.

Klub má kapacitu 500 lidí, provozovatel podle hygieničky nedokáže říci, zda byl klub plný. "Úplně plný asi nebyl, ale co máme indicie z počtu kontaktů, už je to tak, že těch lidí tam bylo více než sto," uvedla.

Jágrová již ve středu uvedla, že více než padesát lidí se nakazilo přímo v klubu, další nakažení jsou jejich rodinní příslušníci a blízcí. Mezi nakaženými jsou i fotbalisté a florbalisté z několika sportovních klubů. Podle šéfky hygienické stanice může počet lidí ještě stoupat, ale už jen po jednotlivcích.

Klub se po dezinfekci otevře

Hygiena podle vyjádření klubu na Facebooku neshledala důvod k nařízení o uzavření provozovny. Z důvodu účinku dezinfekce prostoru ale bude klub dva dny uzavřen, uvedl provozovatel. Ve středu potvrdil, že klub navštívilo 11. července děvče, které zřejmě mělo nákazu covid-19 a zúčastnilo se party s mladými pražskými sportovci.

Hygienici podle Jágrové pokračují v trasování kontaktů nakažených. "Vycházíme z údajů, které nám ti jednotliví nakažení poví, takže záleží na jejich osobní zodpovědnosti, zda uvedou všechny kontakty," řekla.

Doplnila, že ve středu se hygienici na magistrátu domlouvali, že připraví opatření, které se bude týkat nošení roušek ve zdravotnických zařízeních. "Samozřejmě ve hře je i nošení roušek ve vnitřních prostorách. Jsme na začátku přípravy, uvidíme, jak se bude situace vyvíjet," uzavřela.

 

Právě se děje

Další zprávy