Zemanův generál chce zpátky statisíce. Funkci náčelníka složil, aby se vyhnul potupě

Jan Horák Jan Horák
28. 6. 2019 16:39
Bývalý náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky generál Rostislav Pilc nechtěl riskovat svou čest, funkci proto raději složil sám. Vyplývá to z žaloby, kterou generál podal na Národní bezpečnostní úřad a již má deník Aktuálně.cz k dispozici. Úřad mu odňal prověrku, bez které dál nemohl kancelář řídit. Rezignací předešel tomu, aby ho prezident Zeman musel z funkce odvolat. Žalobou se nyní Pilc domáhá ušlého platu.
Bývalý náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc.
Bývalý náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc. | Foto: ČTK

Vojenská kancelář prezidenta republiky pomáhá hlavě státu naplňovat jeho roli vrchního velitele ozbrojených sil. Do dubna 2016 ji řídil generál Pilc. Funkci složil z vlastní vůle, protože ho na podzim roku 2015 Národní bezpečnostní úřad připravil o prověrku. Ztrátu osvědčení posléze stvrdil ředitel úřadu Dušan Navrátil. Pilc se proti jejímu odejmutí bránil žalobou a se svým podáním následně uspěl. Soud výrok NBÚ zrušil a generál chce nyní dorovnat plat.

"Rozhodující skutečností je fakt, že k ukončení služebního poměru na předmětné pozici (náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky) by bez rozhodnutí NBÚ zcela jistě nedošlo. Právě uvedená nezákonná rozhodnutí NBÚ jsou jediným faktorem, který vedl k ukončení funkce žalobce," píše se v žalobě, na jejíž podání upozornila Česká televize a kterou deník Aktuálně.cz získal. Pilcovo podání k soudu zamířilo v květnu.

Žalobou brojí proti Národnímu bezpečnostnímu úřadu. Chce po něm dorovnat plat, který by jinak coby šéf prezidentské vojenské kanceláře dál inkasoval. Požadovanou cifru tvoří rozdíl mezi platem a výsluhou, již po ukončení služebního poměru pobíral do konce roku 2018. V tomto období by coby náčelník inkasoval 2,193 milionu korun, výsluha mu vynesla o 329 tisíc méně. Právě této částky, plus úroku devíti procent z prodlení, se nyní domáhá.

Než Pilc podal žalobu, podle zjištění Aktuálně.cz vyzval letos v únoru ministerstvo obrany, pod které věci služebního poměru vojáků spadají, aby mu požadované peníze poslalo. Resort mu ale vstříc nevyšel. Jeho žádost v březnu přeposlal Národnímu bezpečnostnímu úřadu. Ministerstvo obrany argumentuje, že v tomto příběhu žádnou roli nehraje.

Nás se kauza netýká, říká ministerstvo

"Ministerstvo nevydalo v důsledku odebrání prověrky ze strany NBÚ žádné rozhodnutí, na jehož základě by musel generál Pilc skončit v armádě a nyní by se mohl domáhat náhrady škody," vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí resortu Jan Pejšek. Obdobně nepochodil generál u NBÚ. Úřad mu v dubnu odepsal, že nevidí spojitost mezi odebráním prověrky a jeho odchodem z pozice náčelníka.

Oficiálně se NBÚ komentáře zdržuje. Odvolává se na to, že záležitost se týká pouze něj a generála. "Odmítnutí žádosti bylo generálu Pilcovi řádně odůvodněno. S ohledem na skutečnost, že se jedná o údaje osobního charakteru, NBÚ není oprávněn vám je sdělovat," řekl Aktuálně.cz ředitel právního a legislativního odboru NBÚ Jiří Malý.

Generál Rostislav Pilc (zcela vpravo) na snímku s prezidentem Milošem Zemanem a monackým knížetem Albertem.
Generál Rostislav Pilc (zcela vpravo) na snímku s prezidentem Milošem Zemanem a monackým knížetem Albertem. | Foto: ČTK

Generál považuje argumentaci úřadu za absurdní. Pilcova obrana je následující: pokud by ho NBÚ osvědčení nezbavil, nikdy by o post náčelníka nepřišel. Že se k rezignaci odhodlal sám, je podle něj ve sporu irelevantní. "V opačném případě by musel být pro ztrátu a nezískání bezpečnostní prověrky pro stupeň utajení přísně tajné z předmětné funkce potupně prezidentem republiky odvolán (…), takový postup jako dlouholetý voják z povolání nemohl akceptovat," píše se v žalobě.

Pilc spoléhá na to, že stejně bude na jeho rozhodnutí vzdát se funkce nahlížet i soud. Očekává od něj pochopení, že jinou volbu kvůli rozhodnutí NBÚ neměl. "K tíži žalobce nelze přičítat fakt, že nehodlal absolvovat potupný okamžik nuceného odvolání z funkce. Tato skutečnost není rozhodující pro příčinnou souvislost mezi rozhodnutími NBÚ a jeho ukončením služebního poměru ve funkci náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky," stojí v žalobě.

Návrat do čele vojenské kanceláře prezidenta?

O ní rozhoduje Obvodní soud pro Prahu 5. Verdikt může vydat i bez toho, že by spor veřejně projednal. "Soud obecně může - ale nemusí - vydat platební rozkaz, ve kterém žalovanému uloží, aby zaplatil uplatněnou pohledávku a náklady řízení nebo aby podal odpor," vysvětlila Aktuálně.cz mluvčí soudu Markéta Fikoczková. Pokud by se v případě vyhovění žalobě NBÚ bránil takzvaným odporem, teprve pak by se případ probral veřejně.

Pilc osvědčení ztratil kvůli informacím, které získal NBÚ od Vojenského zpravodajství. Ironií je, že ho v minulosti Pilc řídil. NBÚ měly vadit jeho údajné styky s některými ruskými podnikateli. Soud ale ve sporu Pilce s NBÚ o odebrání prověrky argumenty úřadu rozmetal. Důrazně se vymezil proti tomu, o jaké informace od Vojenského zpravodajství se opřel a jakým způsobem je vyhodnotil.

"Ani správní soudy sdělení zpravodajských služeb nepřezkoumávají v takovém rozsahu a takovým způsobem, který je ve správním soudnictví obvyklý. Na druhé straně však tyto zprávy zpravodajských služeb nemohou být pouze vyjádřením názoru jejich zpracovatele, bez patřičného skutkového podkladu zachyceného ve spise a soudem ověřitelného," citovaly Lidové noviny z rozhodnutí soudce Slavomíra Nováka.

Pilc dnes pracuje v Řízení letového provozu. Snaží se ale, aby se vrátil do náčelnické funkce, kterou po něm převzal generál Jan Kaše. NBÚ po zásahu soudu znovu rozhoduje o Pilcově prověrce. "Odešel z Vojenské kanceláře prezidenta republiky se ctí, očistil své jméno v řízení před soudem a po obdržení prověrky od NBÚ by se měl vrátit zpět," sdělil Aktuálně.cz Pilcův advokát Daniel Volák. Podle informací Aktuálně.cz ale osvědčení zpátky stále nezískal.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy