Petržílek podle obžaloby vynesl 159 odposlechů BIS. Měl je předat Bártovi

ČTK ČTK
26. 7. 2021 15:31
Státní zástupce tvrdí, že příslušník Bezpečnostní informační služby Jan Petržílek předal v roce 2009 tehdejšímu šéfovi bezpečnostní agentury ABL a pozdějšímu ministru dopravy Vítu Bártovi 159 audiozáznamů, které pořídili zpravodajci. Vyplývá to z části anonymizované obžaloby, kterou poskytl mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig. Kauzu vynesených odposlechů začne soud projednávat 23. srpna.
Vít Bárta.
Vít Bárta. | Foto: Vojtěch Marek

Případ se týká vynesení odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška, kteří se v nahrávkách oslovují "Mazánku" a "Kolibříku". Obžaloba viní bývalého předsedu Věcí veřejných Bártu i bývalého policistu a zpravodajce Petržílka ze zneužití pravomoci a z ohrožení utajované informace. V případě prokázání viny jim hrozí dva až osm let vězení.

Podle státního zástupce Bárta Petržílka o obstarání a předání audiozáznamů požádal a zpravodajec mu je následně někdy v období od října do prosince 2009 předal "na nezjištěném místě v Praze 1". Přepisy nahrávek pak v březnu 2012 zveřejnila Mladá fronta Dnes. Z odposlechů vyplýval Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením.

Obžaloba připomíná, že Bártova firma ABL se zabývala mimo jiné činností informačních a zpravodajských kanceláří a službami soukromých detektivů. Bártovi vyčítá to, že Petržílka k předání nahrávek označených stupněm utajení "důvěrné" navedl.

"Získané nikoli veřejné informace byly využitelné v rámci podnikatelských aktivit obviněného Bárty, přinejmenším jím řízené společnosti ABL nebo pro činnost Věcí veřejných, tedy politického subjektu, v němž se v té době obviněný Bárta angažoval," napsal státní zástupce.

Oba muži byli podle obžaloby srozuměni s tím, že jejich jednání prozradí předmět zájmu Bezpečnostní informační služby i metody její práce neoprávněným lidem, i s tím, že předání audiozáznamů mimo struktury služby může poškodit odposlouchávané.

Podle státního zástupce Bárta věděl, že záznamy pořízené Bezpečnostní informační službou podléhají utajení podle zákona o ochraně utajovaných informací. Zmínil Bártovo vysokoškolské vzdělání v oboru bezpečnostně právních studií, znalosti a profesní zkušenosti, osobní kontakty s příslušníky bezpečnostních sborů i to, že byl držitelem prověrky Národního bezpečnostního úřadu na stupeň tajné.

Muži čelí stíhání od roku 2013, oba vinu odmítají. Pražský městský soud v minulosti vrátil obžalobu k došetření, protože mu vadilo to, že byla v utajeném režimu. Argumentoval tím, že to porušuje Bártovo a Petržílkovo právo na obhajobu. Následně trestní stíhání loni v prosinci zastavil s tím, že obžaloba se opírá v podstatě výhradně o výpovědi anonymních svědků, což podle soudu odporuje principům férového procesu. Státní zástupce si ale proti tomuto kroku úspěšně podal stížnost, a soud tak obžalobu bude muset projednat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 1 hodinou

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy