Případ se týká vynesení odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška, kteří se v nahrávkách oslovují "Mazánku" a "Kolibříku". Obžaloba viní bývalého předsedu Věcí veřejných Bártu i bývalého policistu a zpravodajce Petržílka ze zneužití pravomoci a z ohrožení utajované informace. V případě prokázání viny jim hrozí dva až osm let vězení.
Podle státního zástupce Bárta Petržílka o obstarání a předání audiozáznamů požádal a zpravodajec mu je následně někdy v období od října do prosince 2009 předal "na nezjištěném místě v Praze 1". Přepisy nahrávek pak v březnu 2012 zveřejnila Mladá fronta Dnes. Z odposlechů vyplýval Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením.
Obžaloba připomíná, že Bártova firma ABL se zabývala mimo jiné činností informačních a zpravodajských kanceláří a službami soukromých detektivů. Bártovi vyčítá to, že Petržílka k předání nahrávek označených stupněm utajení "důvěrné" navedl.
"Získané nikoli veřejné informace byly využitelné v rámci podnikatelských aktivit obviněného Bárty, přinejmenším jím řízené společnosti ABL nebo pro činnost Věcí veřejných, tedy politického subjektu, v němž se v té době obviněný Bárta angažoval," napsal státní zástupce.
Oba muži byli podle obžaloby srozuměni s tím, že jejich jednání prozradí předmět zájmu Bezpečnostní informační služby i metody její práce neoprávněným lidem, i s tím, že předání audiozáznamů mimo struktury služby může poškodit odposlouchávané.
Podle státního zástupce Bárta věděl, že záznamy pořízené Bezpečnostní informační službou podléhají utajení podle zákona o ochraně utajovaných informací. Zmínil Bártovo vysokoškolské vzdělání v oboru bezpečnostně právních studií, znalosti a profesní zkušenosti, osobní kontakty s příslušníky bezpečnostních sborů i to, že byl držitelem prověrky Národního bezpečnostního úřadu na stupeň tajné.
Muži čelí stíhání od roku 2013, oba vinu odmítají. Pražský městský soud v minulosti vrátil obžalobu k došetření, protože mu vadilo to, že byla v utajeném režimu. Argumentoval tím, že to porušuje Bártovo a Petržílkovo právo na obhajobu. Následně trestní stíhání loni v prosinci zastavil s tím, že obžaloba se opírá v podstatě výhradně o výpovědi anonymních svědků, což podle soudu odporuje principům férového procesu. Státní zástupce si ale proti tomuto kroku úspěšně podal stížnost, a soud tak obžalobu bude muset projednat.