Petrova bouda v Krkonoších bude stát do čtyř let. Majitelé získali potřebná povolení

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
Aktualizováno 7. 10. 2015 13:24
Budova, která má na hřebeni Krkonoš nahradit objekt vyhořelé Petrovy boudy, získala stavební povolení. Společnost Snowy Chalet plánuje zahájit výstavbu nového objektu už letos a dokončit jej do konce roku 2019. Investiční náklady firma odhaduje na 120 milionů korun.
Takto by měla podle plánu vypadat nová Petrova bouda.
Takto by měla podle plánu vypadat nová Petrova bouda. | Foto: http://www.snowychalet.cz/

Praha - Slavná krkonošská Petrova bouda před čtyřmi lety vyhořela, za další čtyři roky ale vyroste na jejím místě nová budova. Firma Snowy Chalet miliardáře Vladimíra Kováře získala po dlouhých průtazích všechna potřebná povolení. Do stavby má v plánu investovat 120 milionů.

“Trvalo to dlouho, některé věci se musely vyjednat, abychom postavili něco, co nám bude vyhovovat,” naráží Kovář, zakladatel IT firmy Unicorn, na jednání s památkáři. Ti si přáli, aby byla nová budova co nejpodobnější původní chatě. Tu vystavěli v letech 1886 - 1887 podle návrhu Vincenze Zineckera jako tehdy první moderní stavbu v Krkonoších. “Řešili jsme, jak má vypadat zábradlí, kam se mají otevírat okna nebo jestli mají být prkna vodorovná, či svislá. Podmínky památkářů jsme splnili,” doplňuje Kovář.

Nová “Petrovka” má být sice o něco menší, původní chatu ale bude připomínat. Budovu s kamenným zdivem, dřevem a měděnou střechou navrhl Richard Homolka z pražského ateliéru A4, který pro Kováře stavěl už dříve.

Turisty bude lákat na restauraci pro 50 lidí a bufet pod zastřešenou verandou. “Přál bych si, aby tam byla krásná restaurace, centrálním bodem by měla být velká kachlová kamna s pecí na pizzu. Záleží, co na to řeknou památkáři,” představuje si Kovář.

K přespání pak budou sloužit hotelové pokoje nebo takzvaná noclehárna pro zhruba osmnáct lidí, kde se budou moci ubytovat třeba turisté přecházející hřebeny hor. “Bude samoobslužná, pro lidi, kteří přechází například z Harrachova někam k Malé Úpě a potřebují po cestě někde přenocovat. Přes internet byste si mohli rezervovat postel a půjčit spacák,” líčí dlouhovlasý šéf softwarové firmy. K Petrově boudě má prý majitel osobní vztah už proto, že na ní často přespával jako malý se svým otcem. “Dostal jsem tam první pusu, na ucho,” směje se.

Letos by se mělo začít se stavbou trafostanice, hlavní budovy prý mohou být postavené do dvou let. Kovář počítá, že na chatě na konci roku 2019 oslaví Silvestr. Stavba podle něj nemůže být rychlejší hlavně proto, že se v horách kvůli počasí může stavět jen kolem čtyř měsíců v roce. Navíc komplikuje dovážku materiálu strmá cesta, po které se může vozit jen náklad omezené váhy.

Petrova bouda vyhořela první srpnový den v roce 2011. Hasiči zjistili, že ji někdo zapálil, viník se přesto dodnes nenašel. Kovář čelil spekulacím, že oheň vznikl záměrně proto, aby mohl chatu obnovit podle sebe. Nařčení ale opakovaně odmítal s tím, že nemá s požárem nic společného.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy