Petříček se sešel s běloruským opozičníkem a odsoudil zákroky proti demonstrantům

ČTK ČTK
10. 9. 2020 15:09
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na čtvrtečním jednání se členem běloruské opoziční koordinační rady Pavlem Latuškem odsoudil zákroky policie proti demonstrantům a podpořil základní demokratická práva občanů. Latuška ministr též seznámil s rozhodnutím české vlády o podpoře humanitárních a občanských aktivit v Bělorusku, uvedlo ministerstvo.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD)
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) | Foto: ČTK

V Bělorusku už týdny občané protestují proti průběhu prezidentských voleb z 9. srpna, ve kterých podle oficiálních údajů pošesté vyhrál Alexandr Lukašenko, a to s více než 80 procenty hlasů. Opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská podle úřadů získala jen deset procent hlasů. Opozice, stejně jako například Evropská unie, považuje tento výsledek hlasování za zfalšovaný.

"Jedinou cestou k řešení je reálný dialog mezi mocí a společností," uvedl Petříček. Vláda koncem srpna schválila vytvoření fondu na pomoc Bělorusům, které postihly restrikce Lukašenkova režimu. Česko z letošního rozpočtu ministerstva zahraničí vyčlení pro tyto účely deset milionů korun. Peníze poslouží na pomoc perzekvovaným lidem, léčbu zraněných nebo na podporu nezávislých médií. Česko také hodlá poskytnout lékařskou pomoc těm, pro něž je v Bělorusku nedostupná, v českých nemocnicích. Petříček Latuška též ujistil o podpoře běloruské společnosti na mezinárodních fórech.

Latuško je jedním ze sedmi členů předsednictva koordinační rady běloruské opozice. Současné běloruské vedení dialog s ní odmítá. Všichni členové předsednictva s výjimkou nositelky Nobelovy ceny za literaturu Světlany Alexijevičové jsou buď zatčeni, nebo byli přinuceni opustit Bělorusko.

"Se znepokojením sledujeme zatýkání a deportace členů vedení koordinační rady. Oceňuji proto statečný krok našeho velvyslance v Bělorusku, který včera (ve středu) s několika kolegy z EU vyjádřil podporu právě paní Alexijevičové přímo v jejím bytě," poznamenal Petříček. Na znamení solidarity s Alexijevičovou podle Reuters přijeli velvyslanci Česka, Litvy, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Švédska.

Video: Zévl: Lukašenko přestal mlátit dav. Likvidace hrozí konkrétním lidem, strach je všude

Režim změnil strategii. Zjistil, že naběhnout na demonstranty k ničemu nevede. Teď se zaměřil na lidi, kteří nejsou pod takovým drobnohledem, říká. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy