Poslední zhasne. Petříček nechal kvůli bezpečnosti vyklidit ambasádu v Severní Koreji

Jan Horák Jan Horák
16. 4. 2021 19:19
Česko přišlo o diplomatické zastoupení v Severní Koreji. Kvůli bezpečnosti v souvislosti s pandemií koronaviru rozhodl o přerušení činnosti ambasády v hlavním městě Pchjongjang nyní už bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Všichni pracovníci velvyslanectví se vrátili do Prahy. Ambasáda by mohla obnovit svůj provoz příští rok. Vyplývá to z materiálu, jejž má Aktuálně.cz k dispozici.
Česko přišlo o diplomatické zastoupení v Severní Koreji (ilustrační foto)
Česko přišlo o diplomatické zastoupení v Severní Koreji (ilustrační foto) | Foto: Shutterstock

Severní Korea vzhledem ke svému totalitnímu zřízení platí za nejizolovanější zemi světa. Projevilo se i to během probíhající pandemie koronaviru. V důsledku extrémně přísných protiepidemických opatření se režim diktátora Kim Čong-una světu uzavřel prakticky neprodyšně, což znemožnilo řádné fungování zahraničních diplomatických sborů.

"V důsledku uvedených opatření se zhoršilo zásobování i možnosti již tak omezené základní lékařské péče. Kvůli uzavření země nebyla možná ani rotace pracovníků zastupitelských úřadů, problémy činila i nemožnost doplnění finančních prostředků pro jejich chod," stojí v materiálu ministerstva zahraničí, jímž se bude v pondělí zabývat vláda Andreje Babiše (ANO).

Na české ambasádě v Pchjongjangu působili dva diplomaté a dva administrativně-techničtí pracovníci. Vzhledem k výše uvedené situaci v zemi tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) 18. března rozhodl, že činnost velvyslanectví se přeruší. Ve stejný den kompletní sestava ambasády odcestovala domů.

"Nechtěli jsme ohrozit životy a zdraví"

"Zvažovalo se to již delší dobu, byla to otázka bezpečnosti našich diplomatických pracovníků včetně dostupné lékařské péče, abychom neohrozili jejich zdraví nebo životy. Nebylo to jednoduché rozhodnutí, protože prozatímní uzavření ambasády znamená komplikace," vysvětlil Aktuálně.cz svůj krok bývalý šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Stávající velvyslanec v Severní Koreji Radim Pecl začal obratem vykonávat své povinnosti přímo z Černínského paláce, v ústředí resortu nově působí i zbylí pracovníci ambasády. Konzulární a vízovou agendu převzalo české velvyslanectví v Pekingu. "Budova Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu byla před dočasným přerušením činnosti řádně zapečetěna," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.

Jakmile to situace dovolí, ministerstvo zahraničí je po technické prohlídce a případných opravách připravené ambasádu v Pchjongjangu znovu otevřít. Termín obnovení činnosti diplomatického sboru je však nejistý. "Optimistické odhady hovoří o podzimu letošního roku, realistické odhady hovoří spíše až o roku 2022. KLDR zatím vyčkává i se zahájením procesu vakcinace v zemi," stojí v materiálu resortu na vládu.

Česká republika následovala ostatní země

Kvůli aktuální epidemické situaci a navazujícím opatřením v KLDR ještě před Českou republikou přerušily činnost svých velvyslanectví jenom z evropských zemí Velká Británie, Německo, Švédsko a Polsko. Svoji činnost rovněž ukončila v Pchjongjangu i francouzská Kancelář pro spolupráci, v podstatě velvyslanectví Francie, stejně jako agencie OSN a nevládní organizace, které dosud v KLDR vykonávaly svou činnost.

Zdroj: Jan Horák

"Před covidem fungoval úřad více či méně stejně jako ostatní úřady ve světě a zajišťoval stejné agendy, samozřejmě ve specifických severokorejských podmínkách, jako je například omezené svobodné cestování po zemi," popsala činnost ambasády před jejím dočasným uzavřením mluvčí Štíchová.

Ještě méně informací než dosud

Jak sám exministr Petříček popisuje, diplomatické vztahy České republiky se Severní Koreou nebyly intenzivní. Přesto s ohledem na jeden důležitý rozměr svou váhu měly. "Naše přítomnost tam byla důležitá v kontextu řešení otázky kontroly šíření jaderných zbraní. Pro naši diplomatickou službu to znamená, že budeme mít ještě méně informací ze země, která už tak příliš informací nesdílí," hodnotí.

Vývoj jaderných zbraní v totalitní zemi na severu Korejského poloostrova monitoruje celé mezinárodní společenství. Vzhledem k diktátorskému řízení společnosti jde o jednu z citlivých položek geopolitické scény. Rezoluce OSN zakazuje režimu testovat balistické rakety. Japonsko přitom upozornilo, že Severní Korea naposledy koncem března odpálila dvě rakety. Nálože dopadly do Jihočínského moře.

Stejně mezinárodní společenství sleduje dramatické omezování lidských práv. KLDR provozuje koncentrační a pracovní tábory, západní koncept lidských práv v zemi prakticky neexistuje. Režim své občany současně dlouhodobě izoluje od jakýchkoliv informací ze zbytku světa.

"Česká republika podporuje sankce mezinárodního společenství uvalené na KLDR v souvislosti s jejím jaderným a raketovým programem a upozorňuje KLDR na potřebu jejich dodržování. Na řadě mezinárodních fór pak ČR také upozorňuje na špatnou situaci v oblasti lidských práv," popsala pozici Česka vůči režimu Kim Čong-una mluvčí resortu zahraničí Štíchová.

 

Právě se děje

Další zprávy