Nejsem žádné monstrum, brání se Hamáček nařčení, že nechce pomoci syrským dětem

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 13. 11. 2019 15:07
Předseda ČSSD Jan Hamáček odmítá, že by nechtěl pomoci syrským dětem v Řecku. Podle něj však většina nezletilých jsou Afghánci a Pákistánci, kteří jsou starší 14 let. Ti by podle Hamáčka mohli představovat bezpečnostní riziko pro Česko. Ministr zahraničí Tomáš Petříček přislíbil, že zástupci české ambasády v Aténách navštíví řecké uprchlické tábory, aby situaci ověřili.
Předseda ČSSD Jan Hamáček
Předseda ČSSD Jan Hamáček | Foto: Libor Fojtík

"Chci jasně říci, že nejsem žádné monstrum, které by odmítalo pomoci malým dětem bez doprovodu," píše na Facebooku Hamáček.

Hamáček tvrdí, že podle jeho informací se však v Řecku takřka žádné syrské děti nenacházejí. Předseda sociálních demokratů taky odmítl tvrzení Miroslava Kalouska, že na žádost o pomoc nereagoval.

"Rád bych zopakoval svou žádost o poskytnutí seznamu konkrétních 40 dětí bez doprovodu, u nichž je právně i logisticky možné jejich případné přijetí z Řecka podrobit bezpečnostnímu prověření," píše dále Hamáček.

Ministr vnitra tvrdí, že ze 4 000 nezletilých splňuje jen minimum definici dětského sirotka. "Ten typický nezletilý bez doprovodu je Afghánec nebo Pákistánec starší 14 let, což rozhodně nesplňuje definici malého syrského opuštěného sirotka. Příchod takovýchto mladistvých by byl pro naši zemi bezpečnostním rizikem, což nepřipustím," dodal k tomu Hamáček.

Diskusi o nezletilých uprchlících vyvolala v Česku minulý týden informace serveru HlídacíPes.org o řecké výzvě ze začátku září, podle které by měly evropské země přijmout děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Řekové požádali Česko o přijetí 40 nezletilých z celkem zhruba 2500.

Výzvy k jednání ze strany lidovců

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný řekl, že kvůli dopisu Hamáčka opakovaně vyzýval k jednání. "Nejde nám o to, abychom nějak ohrozili bezpečnost ČR. Jedná se o nedoprovázené děti, nezletilé, je jen na ČR, které děti bude ochotna přijmout," uvedl.

Ministr Tomáš Petříček podle něj přislíbil kontaktovat ambasádu. "Která ty tábory navštíví. Pokud by tyto děti prošly nějakou bezpečnostní prověrkou, naše strana by si je mohla vybrat. Víme, že rodiny v Česku se nabízejí a čekají na možnost se o tyto děti solidárně postarat," řekl.

Předsednictvo KDU-ČSL se v úterý usneslo, že podporuje dlouhodobou iniciativu europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL), která loni navrhla přijmout z řeckých táborů 50 syrských sirotků.

"Litujeme, že premiér (Andrej Babiš, ANO) nedostál svému závazku a nepostavil sirotčinec přímo v Sýrii," uvedla první místopředsedkyně strany Šárka Jelínková. Šojdrová v pondělí a úterý informovala, že se jí Hamáčka nedaří kontaktovat. O schůzku s ministrem proto požádala oficiálně a čeká na odpověď. Jelínková uvedla, že vnitro by mělo na řeckou žádost reagovat pozitivně.

Babiš minulý týden řekl, že o řeckém dopisu nic neví. Připomněl svou iniciativu na stavbu centra pro syrské sirotky. Ta podle něj ztroskotala na tom, že syrská strana odmítla, aby stavbu obstarala česká firma. "Nabídli nám syrskou firmu, ta je několikrát dražší," vysvětlil Babiš, který před přijímáním dětí do Česka upřednostňuje pomoc migrantům v místech, odkud pocházejí.

 

Právě se děje

před 49 minutami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ochranný systém při testech odpojil běloruskou jadernou elektrárnu, v provozu je pouhé dva měsíce

Běloruská jaderná elektrárna byla v sobotu při testovací proceduře odpojena, protože se spustil ochranný systém reaktoru. Uvedlo to běloruské ministerstvo energetiky. Úroveň radiace v oblasti je ale podle ministerstva normální. Elektrárna u města Astravec byla spuštěna loni v listopadu.

"Ochranný systém byl aktivován při pilotním průmyslovém provozu prvního bloku, v jehož rámci jsou v současné době testovány systémy a zařízení," uvedlo ministerstvo. Úroveň radiace v okolí elektrárny je na běžné úrovni, dodal úřad.

První jaderná elektrárna v zemi se nachází na severu Běloruska, poblíž hranic s Litvou, a postavila ji ruská státní firma Rosatom za ruský úvěr deset miliard dolarů (217 miliard Kč). Provoz formálně zahájil prezident Alexandr Lukašenko 7. listopadu, kvůli poruše však musela být následující den odstavena. Opětovně spustila provoz a byla znovu připojena k síti 19. listopadu. Ministerstvo tehdy uvedl, že elektrárna pracuje na 40 procent své kapacity.

Zdroj: ČTK
Další zprávy