Petříček pracuje v rozporu s národními zájmy, tvrdí KSČM. Jeho odvolání však nežádá

mp mp
Aktualizováno 15. 2. 2019 12:10
Ústřední výbor KSČM vydal usnesení, kterým kritizuje dosavadní působení ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka. Komunisté vyčítají ministrovi vyjádření během zahraniční cesty na Ukrajině nebo také uznání prozatímního prezidenta Venezuely Juana Guaidóa, nicméně žádná výzva k odvolání v usnesení nefiguruje. Předseda KSČM Vojtěch Filip bude jednat o výhradách s premiérem Babišem.
Tomáš Petříček během zahraniční cesty na Ukrajinu.
Tomáš Petříček během zahraniční cesty na Ukrajinu. | Foto: ČTK

"Dosavadní působení Petříčka v čele resortu KSČM hodnotí tak, že je jasně v rozporu s národními zájmy naší země a s naprostou ignorancí jejích historických zkušeností," píší komunisté v prohlášení.

Komunisté od ministra očekávají znalost mezinárodního práva, a nikoliv bezmyšlenkovité přebírání pozic jiných států. Podle KSČM je nepřijatelné, že Petříček v Kyjevě řekl, že země bojuje proti ruské agresi, a také podpořil územní celistvost a suverenitu Ukrajiny.

Předseda KSČM Vojtěch Filip bude jednat o výhradách s premiérem Babišem. "Ministru zahraničí vyčítáme tu totální neschopnost postavit se za historický odkaz českých občanů, kteří žili na Volyni, a nevyhranit se proti válečnému zločinci Banderovi," řekl na tiskové konferenci po jednání ústředního výboru předseda Filip.

Termín jednání s Babišem se bude odvíjet od programu premiéra. Uskuteční se nejpravděpodobněji 21. či 22. února.

KSČM má také problém s Petříčkovým uznáním prozatímního prezidenta Guaidóa. "Jedná se o hrubé vměšování do vnitřních záležitostí nezávislé země i zpochybnění ústavního pořádku Venezuely a legitimně zvoleného prezidenta Madura," říkají komunisté v prohlášení.

"Cílem KSČM je, aby Česká republika byla suverénní zemí, a nikoliv polokolonií. Ukazujeme, že česká diplomacie je jen servilním vazalem USA, Francie a SRN," píše komunistická strana.

Kritiku KSČM už den před jednáním jejich výkonného výboru Petříček odmítl. "Při řízení české diplomacie se řídím programovým prohlášením vlády. Jakékoliv jiné směřování by bylo nejen v rozporu s koaliční smlouvou, ale také v rozporu s mým přesvědčením," tvrdí ministr.

 

Právě se děje

Další zprávy