Petříček chce s Němci pomáhat v Africe, u Babiše nejspíš narazí kvůli Frontexu

Helena Truchlá Helena Truchlá
19. 10. 2018 19:10
Nový šéf české diplomacie Tomáš Petříček si za cíl své první zahraniční cesty zvolil Německo. "Chceme společně řešit velké problémy, se kterými se svět potýká: migraci, rozvojovou pomoc a klimatické změny," prohlásil po jednání se šéfem německé diplomacie Heikem Maasem.
Tomáš Petříček si při jednání v Německu prohlíží pamětní knihu s podpisem Václava Havla. | Video: Helena Truchlá

Berlín (od naší zpravodajky) - "Chtěli jsme vám ukázat, jak udržujeme tady u nás v archivu vzpomínku na vaši zemi," vysvětluje zaměstnankyně německého ministerstva zahraničí Tomáši Petříčkovi.

Nový šéf české diplomacie se společně se svým německým protějškem naklání nad návštěvní knihou spolkové republiky, nalistovanou na stránce s podpisem prvního českého prezidenta Václava Havla.

Na přípravu Petříčkovy první zahraniční cesty měli lidé z českého i německého organizačního týmu jen pár dnů, což není zcela standardní ani mezi tak blízkými spojenci. Přivítání vzpomínkou z archivu muselo ministra potěšit, jen o několik dní dříve označil za jeden ze svých cílů návrat k hodnotově založené zahraniční politice Havlovy doby.

Fakt, že si Petříček vybral právě Německo jako cíl své první cesty, ocenil i německý velvyslanec v Praze Christoph Israng. "Určitě je to dobrý začátek a silný signál," myslí si diplomat. "Pro nás je samozřejmě dobře, když máme v čele ministerstva zahraničí opět partnera, který se své funkci může věnovat s plným nasazením," říká Israng. Sám v minulosti na německém ministerstvu zahraničí působil.

"S Německem chceme společně řešit velké problémy, se kterými se svět potýká: migraci, rozvojovou pomoc a klimatické změny. To vnímám jako cestu pro českou diplomacii v následujících letech," prohlásil Petříček na společné tiskové konferenci po zhruba hodinovém jednání se sociálnědemokratickým šéfem německé diplomacie Heikem Maasem.

Kromě spolupráce v rámci takzvaného strategického dialogu, který obě země vedou od roku 2015, se oba politici bavili především o společném postupu v rámci Evropské unie.

Rok Afriky

Za jedno z témat, ve kterém chce vylepšit pozici České republiky vůči spojencům v EU, si Petříček zvolil rozvojovou pomoc pro Afriku. "Racionální" přístup k otázce migrace patří mezi priority, které zmiňuje opakovaně. S Německem chce spolupracovat na konkrétních projektech pomoci africkým zemím, ať už bilaterálně, nebo v rámci visegrádské čtyřky.

Plánovaného setkání šéfů středoevropských vlád příští rok v únoru v Bratislavě by se měla zúčastnit i německá kancléřka Angela Merkelová, konkrétní formy spolupráce pro africké státy by měly být na programu jednání.

Maas, který si s Petříčkem během hodinového setkání stihl potykat a v úvodu tiskové konference ho před novináři oslovil "milý Tomáši", toto úsilí české diplomacie podporuje. V posledních dnech se během jednoho z jednání o migraci v Bruselu vyjádřil pro to, aby evropské státy, které nechtějí přijímat uprchlíky, přispívaly alespoň na pomoc v místech, odkud migranti utíkají se záměrem najít lepší život v Evropě.

Zároveň by Petříček mohl najít společnou řeč i s Andrejem Babišem (ANO), jehož podporu jakožto předsedy vlády bude nezbytně potřebovat. "Marshallův plán pro Afriku" patří mezi témata, která premiér rád zdůrazňuje v Bruselu i před evropskými lídry. U Babiše Petříček naopak nejspíš narazí s podporou navyšování rozpočtu a personálního obsazení evropské pohraniční stráže (Frontexu), na níž se s Heikem Maasem také shodli, ale kterou Babiš poslední měsíce odmítá.

Německo se Afrikou zabývá dlouhodobě a rozvojová pomoc patří mezi jednu z priorit německé vlády. Ministr Maas se v květnu, pouhých šest týdnů po svém uvedení do funkce, vydal na návštěvu Etiopie a Tanzanie. Dvou zemí, kam Německo již nyní směřuje svou rozvojovou pomoc.

Etiopii zmiňuje jako možnou lokalitu realizace české rozvojové pomoci také Petříček. Tento stát patří společně se Zambií mezi prioritní partnerské země České rozvojové agentury. V dalším africkém státě, v Mali, bude Česko v roce 2019 otevírat vlastní ambasádu.

Německo prohlásilo rok 2017 "rokem Afriky". Na tento kontinent se zaměřilo i německé předsednictví skupině největších světových ekonomik G20. Letos v létě byla na již několikáté návštěvě Afriky kancléřka Angela Merkelová. Hovořila tam o konkrétních formách ekonomické pomoci, která by pomohla zastavit migraci do Evropy.

Návrat k roku 1989

Jedním z důvodů, proč Petříček zamířil do Německa tak rychle po svém jmenování, je i snaha hledat Česku spojence pro období po odchodu Velké Británie z EU.

"Je to dobrý, důležitý a proevropský signál, který Petříček vyslal. Bylo by ale přehnané očekávat od jediného ministra příliš," upozorňuje Volker Weichsel, německý expert na politiku zemí střední a východní Evropy.

"Nový ministr se tím hlásí k tomu, čeho se Češi domáhali v roce 1989: demokracie, právního státu, otevřenosti světu," myslí si Weichsel. "Nový polský premiér (Mateusz, pozn. red.) Morawiecki si v lednu 2018 pro svou první návštěvu vybral Budapešť. To mělo úplně opačnou symboliku: setkání dvou šéfů vlád se společným cílem bojovat proti kritice jejich autoritářského stylu vedení," dodává analytik.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy