Pětiletý trest pro Malinu za zpronevěru definitivně platí

ČTK ČTK
2. 4. 2014 10:31
Ústavní soud odmítl podnikatelovu stížnost. Malina zpronevěřil desítky milionů korun.
Tomáš Malina
Tomáš Malina | Foto: ČTK

Brno - Podnikatel Tomáš Malina si za zpronevěru desítek milionů korun definitivně odpyká pět let ve vězení.

Jeho stížnost odmítl Ústavní soud (ÚS). Od společnosti Unipetrol odebral pohonné hmoty za 102 milionů korun. Palivo prodal a ze zisku nakoupil akcie zahraniční firmy. Podle pravomocného rozsudku musí zaplatit škodu 69 milionů korun.

Malina ve stížnosti uplatnil řadu námitek, poukazoval zvláště na "svévolné hodnocení důkazů a porušení principu presumpce neviny". ÚS ale stížnost označil za zjevně neopodstatněnou. Justice se prý řádně vypořádala se všemi námitkami a případné pochybnosti řešila vždy ve prospěch Maliny.

Ústavní soudce zpravodaj Jan Musil soudům vytknul jen to, že se jejich argumentace "nevyznačovala přílišnou jazykovou vytříbeností".

"Jde však o vadu toliko formální, nedosahující ústavněprávní úrovně. Komplikovanost jazykového vyjádření vyplývá v této kauze spíše z komplikovanosti samotného skutkového stavu, ze složitosti trestné činnosti a ze složitosti důkazního stavu," stojí v usnesení.

Soudní projednávání případu mělo složitý vývoj. Nejprve Městský soud v Praze uložil šestiletý trest za podvod. Poté vrchní soud čin překvalifikoval na zpronevěru a trest snížil o jeden rok. Následně do kauzy vstoupil Nejvyšší soud, který nařídil další dokazování.

Klaus Malinovi odložil nástup do vězení

I napodruhé však vrchní soud rozhodl stejně, pouze mírně upravil náhradu škody. Poté už Nejvyšší soud verdikt potvrdil stejně jako nyní Ústavní soud.

Malina se podle verdiktu měl stát vlastníkem odebraného paliva až po úplném zaplacení kupní ceny. Faktury ale neuhradil, místo toho palivo prodal dalším firmám. Výtěžek pak použil na koupi 1,36 milionu akcií tatarstánské firmy.

Podle rozsudku to byly neprodejné bezcenné papíry nejasného původu. Malina se později hájil tím, že nemovitosti, kterými ručil Unipetrolu, se staly neprodejnými. Jeho advokát kauzu označoval spíše za obchodní spor.

Na podnikatelovu kauzu média upozorňovala také v souvislosti s rozhodnutím někdejšího prezidenta Václava Klause, který Malinovi ze zdravotních důvodů odložil nástup do vězení. Z usnesení ÚS vyplývá, že nyní je Malina ve výkonu trestu.

 

Právě se děje

Další zprávy