Pětileté děti musí povinně do školky, tisíce jich ale nepřišly. Úřady se neshodnou, kdo je má hledat

Markéta Hronová Markéta Hronová
6. 9. 2017 0:00
Od září musí pětileté děti povinně chodit do školky, přesto města evidují stovky předškoláků, kteří se nezapsali. Ministerstvo školství si stále s resortem práce a sociálních věcí nevyjasnilo, kdo má případy nepřihlášených předškoláků s rodiči řešit. A tak musí jednotlivá města situaci řešit po svém.
Školka (ilustrační foto).
Školka (ilustrační foto). | Foto: Shutterstock

Praha - Do mateřské školy Růžová v Mostě mělo dorazit k zápisu zhruba 15 pětiletých dětí, které musejí do školky podle nového zákona povinně chodit. Polovina z nich ale nepřišla.

Přestože to není jejich povinnost, vydala se ředitelka školky Věra Richterová spolu s kolegyní za rodinami domů a vysvětlily jim, že děti do školky musí. "Někteří rodiče děti zapsali a ty tento týden do školky přišly, u jiných se to nepodařilo," shrnuje Richterová.

Dětí, které rodiče do školky nepřivedli, je celkem dost. Ministerstvo školství bude znát přesné číslo za celé Česko až na konci září. Například ve zmiňovaném Mostě ze 633 předškoláků k zápisu nedorazilo 110 dětí. V Karlových Varech postrádají 90 předškoláků ze 444, v Brně je to 727 dětí ze čtyř tisíc.

Důvodů nepřihlášení může být víc, například pokud se rodina přestěhovala, posílá dítě do soukromé školky nebo jen do školky v jiném obvodu, která o tom městu nedala vědět. 

Kdo má hledat nepřihlášené děti, se ale ministerstvo školstvíministerstvem práce a sociálních věcí zatím nedohodlo. Resort práce tvrdí, že nepřihlášené děti mají nejdříve řešit města. A až pokud získají podezření na vážné zanedbávání dítěte, mají to hlásit Orgánu sociálně-právní ochrany dětí.

Podle ministerstva školství ale jednoznačné rozhodnutí ještě nepadlo. "O zapojení Orgánu sociálně-právní ochrany dětí do řešení přestupků v současnosti obě ministerstva jednají," uvedlo tiskové oddělení ministerstva školství.

Města se k tomu postavila po svém. V Brně vyčkávají na závazné stanovisko ministerstev, která se zatím nedohodla. Karlovarský magistrát už obeslal rodiče doporučenými dopisy. "Z 90 nepřihlášených dětí se dodatečně zapsalo 18. Narazili jsme na případy, kdy dítě pobývá v cizině nebo se odstěhovalo do jiného města," upřesnil mluvčí Karlových Varů Jan Kopál.

V Mostě rodiče dohledávají přímo v terénu. "Spousta z nich však má trvalé bydliště na magistrátu nebo se na nahlášené adrese nezdržují, pak mnoho možností nemáme," řekl Petr Baraňák z tiskového odboru. V Ostravě se díky spolupráci školského a sociálního odboru podařilo většinu dětí dohledat.

Rodiče nemají na obědy

Povinnou předškolní docházku prosazovala ČSSD hlavně kvůli dětem ze sociálně vyloučených lokalit, které přicházely do prvních tříd nepřipravené. Názory na to, jestli roční docházka do školky těmto dětem pomůže, se různí.

"Obávám se, že rok nebude stačit, i když nejvíce záleží na tom, jestli rodiče spolupracují. Máme jedno nevychované dítko, kterému tady nastavíme nějaká pravidla. Ale pokud je nemá také doma, moc to nepomůže," míní ředitelka Richterová.

Podle ní také hrozí, že děti nebudou chodit do školky pravidelně. "Někteří rodiče už mě informovali, že nemůžou platit obědy. Pokud tu ale děti v době oběda jsou, musí jíst. Jedinou možností je, že si je rodiče před obědem odvedou. To je podle zákona možné, děti musí být ve školce minimálně čtyři hodiny denně," vysvětluje ředitelka. Pokud dítě do školky nepřijde a rodič ho do tří dnů neomluví, musí to školka nahlásit sociálnímu odboru.

Rodičům, kteří děti nezapsali nebo je do školky neposílají, hrozí až pětitisícová pokuta. Vymáhat by ji mělo město, tedy zřizovatel školky. Pokud rodiče nechtějí dítě do školky vodit, může zůstat doma, ale přesto ho musejí do nějaké přihlásit. Ta poté na podzim prověří, jestli se předškolák dobře připravuje na první třídu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy