Pětileté děti musí povinně do školky, tisíce jich ale nepřišly. Úřady se neshodnou, kdo je má hledat

Markéta Hronová Markéta Hronová
6. 9. 2017 0:00
Od září musí pětileté děti povinně chodit do školky, přesto města evidují stovky předškoláků, kteří se nezapsali. Ministerstvo školství si stále s resortem práce a sociálních věcí nevyjasnilo, kdo má případy nepřihlášených předškoláků s rodiči řešit. A tak musí jednotlivá města situaci řešit po svém.
Školka (ilustrační foto).
Školka (ilustrační foto). | Foto: Shutterstock

Praha - Do mateřské školy Růžová v Mostě mělo dorazit k zápisu zhruba 15 pětiletých dětí, které musejí do školky podle nového zákona povinně chodit. Polovina z nich ale nepřišla.

Přestože to není jejich povinnost, vydala se ředitelka školky Věra Richterová spolu s kolegyní za rodinami domů a vysvětlily jim, že děti do školky musí. "Někteří rodiče děti zapsali a ty tento týden do školky přišly, u jiných se to nepodařilo," shrnuje Richterová.

Dětí, které rodiče do školky nepřivedli, je celkem dost. Ministerstvo školství bude znát přesné číslo za celé Česko až na konci září. Například ve zmiňovaném Mostě ze 633 předškoláků k zápisu nedorazilo 110 dětí. V Karlových Varech postrádají 90 předškoláků ze 444, v Brně je to 727 dětí ze čtyř tisíc.

Důvodů nepřihlášení může být víc, například pokud se rodina přestěhovala, posílá dítě do soukromé školky nebo jen do školky v jiném obvodu, která o tom městu nedala vědět. 

Kdo má hledat nepřihlášené děti, se ale ministerstvo školstvíministerstvem práce a sociálních věcí zatím nedohodlo. Resort práce tvrdí, že nepřihlášené děti mají nejdříve řešit města. A až pokud získají podezření na vážné zanedbávání dítěte, mají to hlásit Orgánu sociálně-právní ochrany dětí.

Podle ministerstva školství ale jednoznačné rozhodnutí ještě nepadlo. "O zapojení Orgánu sociálně-právní ochrany dětí do řešení přestupků v současnosti obě ministerstva jednají," uvedlo tiskové oddělení ministerstva školství.

Města se k tomu postavila po svém. V Brně vyčkávají na závazné stanovisko ministerstev, která se zatím nedohodla. Karlovarský magistrát už obeslal rodiče doporučenými dopisy. "Z 90 nepřihlášených dětí se dodatečně zapsalo 18. Narazili jsme na případy, kdy dítě pobývá v cizině nebo se odstěhovalo do jiného města," upřesnil mluvčí Karlových Varů Jan Kopál.

V Mostě rodiče dohledávají přímo v terénu. "Spousta z nich však má trvalé bydliště na magistrátu nebo se na nahlášené adrese nezdržují, pak mnoho možností nemáme," řekl Petr Baraňák z tiskového odboru. V Ostravě se díky spolupráci školského a sociálního odboru podařilo většinu dětí dohledat.

Rodiče nemají na obědy

Povinnou předškolní docházku prosazovala ČSSD hlavně kvůli dětem ze sociálně vyloučených lokalit, které přicházely do prvních tříd nepřipravené. Názory na to, jestli roční docházka do školky těmto dětem pomůže, se různí.

"Obávám se, že rok nebude stačit, i když nejvíce záleží na tom, jestli rodiče spolupracují. Máme jedno nevychované dítko, kterému tady nastavíme nějaká pravidla. Ale pokud je nemá také doma, moc to nepomůže," míní ředitelka Richterová.

Podle ní také hrozí, že děti nebudou chodit do školky pravidelně. "Někteří rodiče už mě informovali, že nemůžou platit obědy. Pokud tu ale děti v době oběda jsou, musí jíst. Jedinou možností je, že si je rodiče před obědem odvedou. To je podle zákona možné, děti musí být ve školce minimálně čtyři hodiny denně," vysvětluje ředitelka. Pokud dítě do školky nepřijde a rodič ho do tří dnů neomluví, musí to školka nahlásit sociálnímu odboru.

Rodičům, kteří děti nezapsali nebo je do školky neposílají, hrozí až pětitisícová pokuta. Vymáhat by ji mělo město, tedy zřizovatel školky. Pokud rodiče nechtějí dítě do školky vodit, může zůstat doma, ale přesto ho musejí do nějaké přihlásit. Ta poté na podzim prověří, jestli se předškolák dobře připravuje na první třídu.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Basketbalistky USK v Eurolize otočily zápas s Lyonem

Basketbalistky USK ve druhém kole Evropské ligy v Istanbulu vyhrály. Proti Lyonu otočily nepříznivý vývoj zápasu a zvítězily 80:79. Poslední utkání první části základní skupiny výběr trenérky Natálie Hejkové, který v úterý podlehl 70:77 domácímu Fenerbahce, odehraje v pátek proti Gdyni.

Hráčky USK měly pomalejší rozjezd, soupeřkám nestačily na doskoku a první čtvrtinu prohrály 18:25. Ve druhé sice Pražanky zlepšily hru a dokázaly držet s Lyonem krok a dvakrát snížily na rozdíl čtyř bodů. Francouzský celek ale pokaždé dokázal odskočit a první poločas vyhrál 44:34.

Největší zásluhu na tom měla francouzská reprezentantka Marine Johannesová, která proměnila čtyři ze šesti trojek a v úvodním dějství zaznamenala 20 bodů. USK držela Alyssa Thomasová a už v prvním poločase měla na kontě double double za 12 bodů a 13 doskoků.

Po přestávce Pražanky zlepšily obranu, rychle skóre otočily, a když třetí čtvrtinu vyhrály 24:11, vstupovaly do závěrečného dějství už za příznivého stavu 58:55. V poslední čtvrtině jim Teja Oblaková dvěma trojkami zajistila vedení 68:61 a vypadalo to na pohodlný závěr.

Jenže v posledních sekundách se po laciných chybách USK při rozehrávce dvěma trojkami blýskla Johannesová, s 38 body nejlepší střelkyně zápasu, a snížila na 79:80. Do konce už ale zbývalo příliš málo času na obrat a české šampionky po oddechovém čase další drama nepřipustily a důležitou výhru udržely.

Nejlepší střelkyní USK byla s 20 body Oblaková, Marija Režanová přidala 15 bodů, Thomasová přispěla 12 body, 18 doskoky a šesti asistencemi a double double si připsala i Brionna Jonesová za 14 bodů a 13 doskoků.

Poslední zápas v Istanbulu, kde se kvůli opatřením proti šíření koronaviru hraje v uzavřené "bublině", čeká USK v pátek. Pražanky nastoupí proti Gdyni, která prohrála oba dosavadní zápasy. Zbývající tři kola základní skupiny se budou hrát od 19. do 21. ledna a do čtvrtfinále postoupí první dva celky.

Evropská liga basketbalistek - 2. kolo:

Skupina B (Istanbul):

USK Praha - Lyon 80:79 (18:25, 34:44, 58:55)

Nejvíce bodů: Oblaková 20, Režanová 15, Jonesová 14 - Johannesová 38, Clarková 19. Fauly: 15:16. Trestné hody: 19/13 - 11/10. Trojky: 5:9. Doskoky: 49:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy