Pětileté děti musí povinně do školky, tisíce jich ale nepřišly. Úřady se neshodnou, kdo je má hledat

Markéta Hronová Markéta Hronová
6. 9. 2017 0:00
Od září musí pětileté děti povinně chodit do školky, přesto města evidují stovky předškoláků, kteří se nezapsali. Ministerstvo školství si stále s resortem práce a sociálních věcí nevyjasnilo, kdo má případy nepřihlášených předškoláků s rodiči řešit. A tak musí jednotlivá města situaci řešit po svém.
Školka (ilustrační foto).
Školka (ilustrační foto). | Foto: Shutterstock

Praha - Do mateřské školy Růžová v Mostě mělo dorazit k zápisu zhruba 15 pětiletých dětí, které musejí do školky podle nového zákona povinně chodit. Polovina z nich ale nepřišla.

Přestože to není jejich povinnost, vydala se ředitelka školky Věra Richterová spolu s kolegyní za rodinami domů a vysvětlily jim, že děti do školky musí. "Někteří rodiče děti zapsali a ty tento týden do školky přišly, u jiných se to nepodařilo," shrnuje Richterová.

Dětí, které rodiče do školky nepřivedli, je celkem dost. Ministerstvo školství bude znát přesné číslo za celé Česko až na konci září. Například ve zmiňovaném Mostě ze 633 předškoláků k zápisu nedorazilo 110 dětí. V Karlových Varech postrádají 90 předškoláků ze 444, v Brně je to 727 dětí ze čtyř tisíc.

Důvodů nepřihlášení může být víc, například pokud se rodina přestěhovala, posílá dítě do soukromé školky nebo jen do školky v jiném obvodu, která o tom městu nedala vědět. 

Kdo má hledat nepřihlášené děti, se ale ministerstvo školstvíministerstvem práce a sociálních věcí zatím nedohodlo. Resort práce tvrdí, že nepřihlášené děti mají nejdříve řešit města. A až pokud získají podezření na vážné zanedbávání dítěte, mají to hlásit Orgánu sociálně-právní ochrany dětí.

Podle ministerstva školství ale jednoznačné rozhodnutí ještě nepadlo. "O zapojení Orgánu sociálně-právní ochrany dětí do řešení přestupků v současnosti obě ministerstva jednají," uvedlo tiskové oddělení ministerstva školství.

Města se k tomu postavila po svém. V Brně vyčkávají na závazné stanovisko ministerstev, která se zatím nedohodla. Karlovarský magistrát už obeslal rodiče doporučenými dopisy. "Z 90 nepřihlášených dětí se dodatečně zapsalo 18. Narazili jsme na případy, kdy dítě pobývá v cizině nebo se odstěhovalo do jiného města," upřesnil mluvčí Karlových Varů Jan Kopál.

V Mostě rodiče dohledávají přímo v terénu. "Spousta z nich však má trvalé bydliště na magistrátu nebo se na nahlášené adrese nezdržují, pak mnoho možností nemáme," řekl Petr Baraňák z tiskového odboru. V Ostravě se díky spolupráci školského a sociálního odboru podařilo většinu dětí dohledat.

Rodiče nemají na obědy

Povinnou předškolní docházku prosazovala ČSSD hlavně kvůli dětem ze sociálně vyloučených lokalit, které přicházely do prvních tříd nepřipravené. Názory na to, jestli roční docházka do školky těmto dětem pomůže, se různí.

"Obávám se, že rok nebude stačit, i když nejvíce záleží na tom, jestli rodiče spolupracují. Máme jedno nevychované dítko, kterému tady nastavíme nějaká pravidla. Ale pokud je nemá také doma, moc to nepomůže," míní ředitelka Richterová.

Podle ní také hrozí, že děti nebudou chodit do školky pravidelně. "Někteří rodiče už mě informovali, že nemůžou platit obědy. Pokud tu ale děti v době oběda jsou, musí jíst. Jedinou možností je, že si je rodiče před obědem odvedou. To je podle zákona možné, děti musí být ve školce minimálně čtyři hodiny denně," vysvětluje ředitelka. Pokud dítě do školky nepřijde a rodič ho do tří dnů neomluví, musí to školka nahlásit sociálnímu odboru.

Rodičům, kteří děti nezapsali nebo je do školky neposílají, hrozí až pětitisícová pokuta. Vymáhat by ji mělo město, tedy zřizovatel školky. Pokud rodiče nechtějí dítě do školky vodit, může zůstat doma, ale přesto ho musejí do nějaké přihlásit. Ta poté na podzim prověří, jestli se předškolák dobře připravuje na první třídu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 1 hodinou

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy