Pětiletá dívka s H1N1 bojuje v Ústí nad Labem o život

ČTK ČTK
18. 11. 2009 7:35
Nemoc už u ní přerostla v zápal plic
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ústí nad Labem - V ústecké Masarykově nemocnici bojuje o život pětiletá dívka z Mostecka, kterou napadla prasečí chřipka, napsal deník MF DNES.

Podle listu nemoc u dívky přerostla ve virový zápal plic, který se na rozdíl od bakteriálního velmi špatně léčí, protože na něj nezabírají antibiotika.

"Dívka se neobejde bez kyslíkové masky," řekl primář infekčního oddělení nemocnice Pavel Dlouhý.

Podobné komplikace měla minulý týden ve stejné nemocnici pětatřicetiletá těhotná žena, která musela kvůli vážnému zdravotnímu stavu po nákaze prasečí chřipkou předčasně porodit císařským řezem.

Dlouhý v pondělí řekl, že stav ženy je stabilizovaný, je stále napojena na dýchací přístroj a v umělém spánku. Prognózu vývoje jejího stavu označil lékař v pondělí za nejistou. U narozeného dítěte lékaři virus prasečí chřipky nezjistili.

Vakcíny jsou na cestě

Počty onemocnění prasečí chřipkou se v ČR v uplynulém týdnu téměř zdvojnásobily. Země se blíží hranici 500 nakažených.

Zatím na chřipku zemřeli dva lidé, u třetího úmrtí byla hlavní příčinou rakovina. Koncem října podlehla v karlovarské nemocnici komplikacím spojeným s prasečí chřipkou jednatřicetiletá žena, v pátek zemřel v ostravské nemocnici na prasečí chřipku muž ve středním věku, jehož stav zkomplikoval zápal plic.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková po pondělním jednání vlády řekla, že do konce roku by mělo do České republiky dorazit přibližně 200 000 dávek pandemické vakcíny proti prasečí chřipce.

Kabinet objednal milion dávek. Očkovat se mělo původně už v polovině října, dodávky se ale zpozdily. Očkování začne asi až příští týden.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Platnost řidičských průkazů se kvůli frontám prodlouží

Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit. Opatření zatím platí po dobu nouzového stavu, ministerstvo dopravy však navrhuje jeho pokračování až do konce března, oznámil dnes úřad. Pracoviště registru vozidel a řidičů byla v minulých dnech v některých městech kvůli zkrácené pracovní době přehlcená a vytvářely se dlouhé fronty.

Opatření, na kterém se resort dopravy dohodl s ministerstvem vnitra, platí pro řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidiče. "Za předpokladu, že uplynula doba platnosti dokladů v době trvání nouzového stavu, se hledí na tyto doklady jako na platné, respektive držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni," stojí v metodickém stanovisku ministerstva dopravy, které dnes dostaly jednotlivé úřady.

Další zprávy