Pětiletá dívka s H1N1 bojuje v Ústí nad Labem o život

ČTK ČTK
18. 11. 2009 7:35
Nemoc už u ní přerostla v zápal plic
Děvčátko se chrání před nákazou rouškou. Snímek je ze školy v Bukurešti. Rumunské úřady v úterý 10. listopadu oznámily, že v evidenci mají již přes tisíc nakažených.
Děvčátko se chrání před nákazou rouškou. Snímek je ze školy v Bukurešti. Rumunské úřady v úterý 10. listopadu oznámily, že v evidenci mají již přes tisíc nakažených. | Foto: Reuters

Ústí nad Labem - V ústecké Masarykově nemocnici bojuje o život pětiletá dívka z Mostecka, kterou napadla prasečí chřipka, napsal deník MF DNES.

Podle listu nemoc u dívky přerostla ve virový zápal plic, který se na rozdíl od bakteriálního velmi špatně léčí, protože na něj nezabírají antibiotika.

"Dívka se neobejde bez kyslíkové masky," řekl primář infekčního oddělení nemocnice Pavel Dlouhý.

Podobné komplikace měla minulý týden ve stejné nemocnici pětatřicetiletá těhotná žena, která musela kvůli vážnému zdravotnímu stavu po nákaze prasečí chřipkou předčasně porodit císařským řezem.

Dlouhý v pondělí řekl, že stav ženy je stabilizovaný, je stále napojena na dýchací přístroj a v umělém spánku. Prognózu vývoje jejího stavu označil lékař v pondělí za nejistou. U narozeného dítěte lékaři virus prasečí chřipky nezjistili.

Vakcíny jsou na cestě

Počty onemocnění prasečí chřipkou se v ČR v uplynulém týdnu téměř zdvojnásobily. Země se blíží hranici 500 nakažených.

Zatím na chřipku zemřeli dva lidé, u třetího úmrtí byla hlavní příčinou rakovina. Koncem října podlehla v karlovarské nemocnici komplikacím spojeným s prasečí chřipkou jednatřicetiletá žena, v pátek zemřel v ostravské nemocnici na prasečí chřipku muž ve středním věku, jehož stav zkomplikoval zápal plic.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková po pondělním jednání vlády řekla, že do konce roku by mělo do České republiky dorazit přibližně 200 000 dávek pandemické vakcíny proti prasečí chřipce.

Kabinet objednal milion dávek. Očkovat se mělo původně už v polovině října, dodávky se ale zpozdily. Očkování začne asi až příští týden.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Zákaz nošení masek v Hongkongu zase platí, povolil to soud

Hongkongský nejvyšší soud v pátek pozastavil platnost svého pondělního rozhodnutí, podle něhož je zákaz zakrývání tváře při demonstracích neústavní. Na základě nového výroku soudu může hongkongská policie vymáhat dodržování zákazu nošení masek po dobu dalšího týdne, ve kterém se budou konat ostře sledované místní volby. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Odvolejte Dostála ze všech funkcí, žádá ODS přerovská opozice kvůli sexuálnímu nátlaku

Přerovská opozice vyzvala místní ODS, aby zbavila Marka Dostála odsouzeného za sexuální nátlak všech funkcí, do kterých byl zvolen. Dostál tento týden oznámil, že ukončil kvůli své kauze členství v ODS, i nadále si však rozhodl ponechat mandát zastupitele. Výzvu opozičních zastupitelů nechtěl šéf místní ODS a zároveň krajský předseda strany Michal Zácha komentovat. Opozice složená z pirátů a sdružení Společně pro Přerov chce případ otevřít na prosincovém zastupitelstvu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy