Pravidla pro zbraně jsou přísnější než v USA, to stačí, říkají autoři petice se 100 tisíci podpisů

Jakub Horáček
5. 10. 2017 17:55
Evropská směrnice zpřísňující držení zbraní ve státech EU je nesmyslná a politicky motivovaná, tvrdí Pavel Černý, iniciátor petice proti směrnici. Tu dnes na veřejném slyšení projednal senátní petiční výbor. Nová pravidla musí do své legislativy zapracovat také Česká republika, podle autorů petice jsou však současné české zákony upravující vlastnění zbraní dostačující. Diskuse se stočila také k novele ústavního zákona o bezpečnosti, která již prošla Poslaneckou sněmovnou a čeká na projednání v Senátu. Českým občanům zavádí právo držet zbraň k obraně země.
Foto: Reuters

Praha - Příznivci a odpůrci evropské směrnice zpřísňující držení zbraní se střetli v Senátu na veřejném projednání petice proti ní. Nová pravidla musí do své legislativy zapracovat také Česká republika. Jeden z iniciátorů petice Pavel Černý označil směrnici za zcela nesmyslnou a politicky motivovanou. "Něco ošklivého zakážeme, ať lidi vidí, že něco děláme," prohlásil. Má za to, že zpřísnění podmínek pro vlastnění zbraní se maskuje jako boj proti terorismu.

Petici odmítající jakoukoliv regulaci držení zbraní Evropskou unií podepsalo přes 100 tisíc lidí. Na slyšení, které pořádal senátní petiční výbor, dorazilo několik desítek podporovatelů. Podle nich jsou současné české podmínky, které stanovují, kdo může vlastnit střelnou zbraň, dostačující a ve srovnání například se Spojenými státy přísnější. K dalšímu zpřísnění proto nevidí důvod. "Česká legislativa je dostatečně přísná, máme například centrální registr zbraní, který jiné státy nemají, což je pojistkou proti jejich zneužití," uvedl Černý.

Směrnice, kterou Evropský parlament schválil v polovině března, omezuje vlastnění krátkých poloautomatických zbraní se zásobníkem nad 20 nábojů a dlouhých poloautomatických zbraní se zásobníkem nad 10 nábojů. Zakázané budou také zbraně se skládací pažbou. Nová pravidla se mohou dotknout až 300 tisíc českých držitelů zbrojního pasu. Česká republika má ještě přibližně rok na to, aby novou úpravu převzala. Na směrnici však podala žalobu k evropskému soudnímu dvoru.

Za technicky špatnou ji označil také senátor Václav Láska (Strana zelených). Podle něj umožňuje více výkladů, což může vést k tomu, že každý unijní stát pak bude mít jiná pravidla pro legální vlastnění zbraní. "Je zbraň se zásobníkem nad 20 nábojů ta, do které lze takový zásobník vložit, nebo zbraň, kde takový zásobník budete mít vedle ní?" ptal se. Přítomné petenty však upozornil, že celoevropská pravidla pro držení zbraní s ohledem na neexistenci vnitřních hranic v EU jsou nezbytná. "Žijeme v Evropě bez hranic a kontrol, spravedlivé mantinely být musí," dodal.

Více než o samotné petici proti regulaci držení zbraní se však na jednání hovořilo o novele ústavního zákona o bezpečnosti. Ta českým občanům zavádí ústavní právo nabývat, držet a nosit zbraň k zajišťování bezpečnosti státu. Sněmovna ji schválila již letos v červnu, nyní novela čeká na projednání v Senátu. Ministr vnitra Milan Chovanec, který patří mezi její předkladatele, dříve uvedl, že její schválení by mohlo být signálem pro orgány EU, u nichž se chce Česká republika bránit proti zavedení "zbrojní směrnice" zmíněnou žalobou.

Představu, že by novela ústavního zákona o bezpečnosti mohla zamezit přijetí evropské regulace, však během jednání zpochybnil ústavní právník z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Wintr. Návrh je podle něj nesmyslný, protože vůbec nedopadne na lidi, kteří vlastní zbraně pro svou potřebu. Pasáže, které zavádí občanům právo nosit zbraň k obraně země, se podle něj dovolávají jiného ustanovení zákona. To říká, že fyzické osoby jsou povinny podílet se na zajišťování bezpečnosti České republiky. "Zde je ale míněná branná povinnost nebo aktivní zálohy, kde se počítá, že zbraně dodá stát," upozorňuje.

Podle poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM), který patří mezi předkladatele novely a účastnil se projednání v Senátu, jde však pouze o jeden z možných výkladů předkládané novely. "S právním názorem pana docenta Wintra nesouhlasím. Kdyby přišel jiný docent z jiné právnické fakulty, dozvíme se něco jiného," domnívá se.

Wintr rovněž upozornil na to, že z právního hlediska novela ústavního zákona nezabrání přijetí evropské směrnice, protože ta má přednost před českými právními normami. "Pokud má unie fungovat, tak je nutné, aby její předpisy měly přednost," tvrdí.

Chyba je, že někdo z lidí, že ten člověk je duševně narušený, o tom neřekl policii, tvrdí člen Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní Lex David Karásek. Policie podle něj má možnosti situaci řešit. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy