Peticí podpořilo Schwarzenberga přes 2800 vědců

Jakub Novák
22. 1. 2013 10:37
Zemanův politický comeback podle petice ukazuje na jeho bezohlednou touhu po moci
Foto: Thinkstock

Praha - Po umělcích se k podpoře Karla Schwarzenberga ve hře o Hrad rozhodli přidat také vědci a lékaři.

Petici, kterou na jeho podporu podepsalo k pondělnímu odpoledni již přes 2800 badatelů, lékařů a vysokoškolských učitelů, inicioval Lukáš Čermák, který v současnosti působí na New York University.

Z pohledu na jména petentů je zřejmé, že zde převládají mladí lidé, od studentů až po třicátníky či čtyřicátníky. Nechybí tu ale ani starší badatelé či šéfové výzkumných týmů.

Ti svým podpisem vyjadřují plnou podporu Karlu Schwarzenbergovi, který podle nich může "vrátit důstojnost a hodnoty tolerance, spravedlnosti a velkorysosti, a přerušit tak linii politiky lži, manipulace a mnohostranné nevraživosti."

Podle Petra Svobody, šéfa jedné z výzkumných skupin Ústavu molekulární genetiky AV ČR a zároveň jednoho z petentů, vyjadřuje tato petice většinový názor, který mezi akademiky jasně převládá.

Iniciátor petice Lukáš Čermák.
Iniciátor petice Lukáš Čermák. | Foto: Michele Pagano Laboratory / New York University School of Medicine

Zeman - konzerva starých pořádků?

"Myslím, že ve druhém kole má Karel Schwarzenberg na univerzitách a v Akademii věd masivní podporu. Oproti tomu podpora Miloše Zemana je ojedinělá a mezi mými známými není nikdo, kdo by se k ní otevřeně hlásil. Z pár diskusí, které jsem vedl s kolegy, vyplývá, že je Zeman nepřijatelný mimo jiné kvůli oposmlouvě, svému vulgárnímu chování a taky proto, že po Václavu Klausovi představuje kontinuitu nedávné minulosti," říká pro Aktuálně.cz Svoboda.

"Kvůli tomu jsem Schwarzenbergovi ochoten odpustit i Kalouska," dodává.

"Po ´panu prezidentovi´ byl na Hradě deset dlouhých let ´prezident´. A já bych si přál, ať se to teď změní. V prvním kole tuto naději reprezentovalo několik kandidátů. V druhém kole jen jeden," zdůvodňuje svůj podpis pod peticí zase Petr Jedelský z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Čermák: "Zoufalý pokus udržet se u moci"

"Nikdo, kdo je jenom trochu soudný, nemůže v tuto chvíli zůstat nestranný. Způsob, jakým se kampaň Miloše Zemana vyjadřuje, způsob, jakým druhého kandidáta dehonestuje, a způsob, jakým bezostyšně míří na nízké lidské pudy - to je jen část inspirace, která vedla ve vzniku prohlášení," říká Čermák.

Tou druhou částí je podle jeho slov reflexe devadesátých let a tehdejší bohorovné a nezodpovědné politiky, spjaté právě se jmény Miloše Zemana a Václava Klause.

"Prohlášení je reflexí na zoufalý, ale o to nebezpečnější pokus této garnitury udržet se u moci," dodává.

Hořejší: "Hysterická a kontraproduktivní kampaň"

Ne všichni akademici se ale zdají být z petice u vytržení.

"Pokud jde o tu internetovou akci na podporu Karla Schwarzenberga - nezúčastním se jí, zásadně s ní nesouhlasím a současnou hysterickou kampaň na podporu tohoto kandidáta považuji za hloupou a kontraproduktivní. Mně nevyhovuje žádný z obou - v prvním kole jsem volil Jiřího Dienstbiera," říká ředitel zmíněného Ústavu molekulární genetiky AV ČR Václav Hořejší.

Velká část petentů však pochází právě z této instituce. A nikoliv paradoxně - právě zde Čermák dříve působil a dodnes zde mnozí z jeho kolegů pracují. Od nich se však petice šíří skrze sociální sítě a e-mailovou korespondenci na všechny strany; drtivou většinu petentů však zatím představují především přírodovědci a lékaři.

 

Právě se děje

Další zprávy