Petici proti právům muslimů v ČR podepsalo 22 tisíc lidí

Jan Homolka
11. 9. 2014 8:41
Autoři petice dělají všechno pro zamítnutí žádosti muslimů o zvláštní práva. V petici žádají ministerstvo o důsledné dodržování zákona.
Muslimové potřebují k uznání 10,5 tisíce lidí hlásících se k islámu. Ilustrační foto.
Muslimové potřebují k uznání 10,5 tisíce lidí hlásících se k islámu. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Skupina "Islám v ČR nechceme" ve čtvrtek předá v Poslanecké sněmovně petici proti rozšíření práv muslimů v České republice. Během petiční akce nasbírala přibližně 22 tisíc podpisů.

V září uplyne deset let od státní registrace organizace Ústředí muslimských obcí. Podle zákona tak organizace získá možnost požádat o oprávnění k výkonu zvláštních práv. V případě jeho přiznání by muslimové mohli například oddávat, zakládat vlastní školy nebo učit na těch státních.

Neseženou dost lidí a nejsou bezúhonní, myslí si organizátoři

Právě získání zvláštních práv chce skupina "Islám v ČR nechceme" peticí zabránit. Podle ní nemá Ústředí muslimských obcí dostatek členů – zákon vyžaduje přibližně 10 500 podpisů lidí, kteří se k organizaci hlásí. Při posledním sčítání lidu se jich k ní ale přihlásilo necelých patnáct set.

Autoři petice také vyjádřili pochyby o bezúhonnosti organizace, což je další zákonná podmínka pro přiznání práv.

"Osobně si myslím, že až veřejný tlak donutí ministerstvo kultury konstatovat, že Ústředí muslimských obcí podmínky nesplňuje," říká zakladatel skupiny "Islám v ČR nechceme" a předseda petičního výboru Jiří Barták.

Celkem 22 tisíc občanů České republiky podepsaných pod peticí konkrétně žádá ministerstvo kultury, aby pečlivě přezkoumalo žádost Ústředí muslimských obcí, zda splňuje všechny zákonné podmínky, aby neudělovalo žádné výjimky a důsledně vyžadovalo splnění všech podmínek nutných k přiznání oprávnění.

Výroční zprávy mohli mít na nástěnce

Aktivisté ze skupiny "Islám v ČR nechceme" možná se svým požadavkem uspějí i díky zdánlivé banalitě. Podle zákona o církvích je pro oprávnění k výkonu zvláštních práv třeba doložit i výroční zprávy organizace za posledních deset let. Ty ale Ústředí muslimských obcí nejspíš nevydávalo.

Podle Bartáka to ale není jisté, protože zákon pravidla pro vydávání výročních zpráv jasně nespecifikuje. "Čistě hypoteticky by Ústředí muslimských obcí mohlo tvrdit, že výroční zprávy mělo na nástěnce a ministerští úředníci by to mohli uznat. Děláme všechno pro to, aby ministerstvo žádost zamítlo," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy