Petici proti právům muslimů v ČR podepsalo 22 tisíc lidí

Jan Homolka
11. 9. 2014 8:41
Autoři petice dělají všechno pro zamítnutí žádosti muslimů o zvláštní práva. V petici žádají ministerstvo o důsledné dodržování zákona.
Muslimové potřebují k uznání 10,5 tisíce lidí hlásících se k islámu. Ilustrační foto.
Muslimové potřebují k uznání 10,5 tisíce lidí hlásících se k islámu. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Skupina "Islám v ČR nechceme" ve čtvrtek předá v Poslanecké sněmovně petici proti rozšíření práv muslimů v České republice. Během petiční akce nasbírala přibližně 22 tisíc podpisů.

V září uplyne deset let od státní registrace organizace Ústředí muslimských obcí. Podle zákona tak organizace získá možnost požádat o oprávnění k výkonu zvláštních práv. V případě jeho přiznání by muslimové mohli například oddávat, zakládat vlastní školy nebo učit na těch státních.

Neseženou dost lidí a nejsou bezúhonní, myslí si organizátoři

Právě získání zvláštních práv chce skupina "Islám v ČR nechceme" peticí zabránit. Podle ní nemá Ústředí muslimských obcí dostatek členů – zákon vyžaduje přibližně 10 500 podpisů lidí, kteří se k organizaci hlásí. Při posledním sčítání lidu se jich k ní ale přihlásilo necelých patnáct set.

Autoři petice také vyjádřili pochyby o bezúhonnosti organizace, což je další zákonná podmínka pro přiznání práv.

"Osobně si myslím, že až veřejný tlak donutí ministerstvo kultury konstatovat, že Ústředí muslimských obcí podmínky nesplňuje," říká zakladatel skupiny "Islám v ČR nechceme" a předseda petičního výboru Jiří Barták.

Celkem 22 tisíc občanů České republiky podepsaných pod peticí konkrétně žádá ministerstvo kultury, aby pečlivě přezkoumalo žádost Ústředí muslimských obcí, zda splňuje všechny zákonné podmínky, aby neudělovalo žádné výjimky a důsledně vyžadovalo splnění všech podmínek nutných k přiznání oprávnění.

Výroční zprávy mohli mít na nástěnce

Aktivisté ze skupiny "Islám v ČR nechceme" možná se svým požadavkem uspějí i díky zdánlivé banalitě. Podle zákona o církvích je pro oprávnění k výkonu zvláštních práv třeba doložit i výroční zprávy organizace za posledních deset let. Ty ale Ústředí muslimských obcí nejspíš nevydávalo.

Podle Bartáka to ale není jisté, protože zákon pravidla pro vydávání výročních zpráv jasně nespecifikuje. "Čistě hypoteticky by Ústředí muslimských obcí mohlo tvrdit, že výroční zprávy mělo na nástěnce a ministerští úředníci by to mohli uznat. Děláme všechno pro to, aby ministerstvo žádost zamítlo," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy