Pětadvacet krav ohrožených BSE je v izolaci

tsc
21. 12. 2007 17:07
O porážce rozhodne ještě druhý test
I krávy mají regionální akcent, stejně jako lidé. Zjistili to specialisté na jazyk, které zaujal objev britský farmářů. Ti odhalili, že jejich krávy bučí v každé oblasti jinak. John Wells, profesor fonetiky na University of London, uvedl, že regionální rozdíly "mluvy zvířat" byly již dříve pozorovány u ptáků.
I krávy mají regionální akcent, stejně jako lidé. Zjistili to specialisté na jazyk, které zaujal objev britský farmářů. Ti odhalili, že jejich krávy bučí v každé oblasti jinak. John Wells, profesor fonetiky na University of London, uvedl, že regionální rozdíly "mluvy zvířat" byly již dříve pozorovány u ptáků. | Foto: Reuters

Fojtovice - Pětadvacet krav, které jsou potomky nebo vrstevnicemi zvířete, u nějž byl zjištěn letos druhý případ BSE, veterináři izolovali.

Takzvaná nemoc šílených krav se vyskytla v Ústeckém kraji u uhynulé téměř deset let staré krávy, která ale původně pocházela z Karlovarského kraje.

Podle čtvrtečního vyjádření odborníků se pravděpodobně nakazila ze zahraniční masokostní moučky ještě v době, kdy se v České republice BSE nevyšetřovalo. BSE se šíří pouze potravou, nikoliv mezi zvířaty samotnými, ostatní kusy ze stáda tedy nepředstavují nebezpečí. Proto je počet izolovaných zvířat je tak nízký.

Nákazu musí potvrdit Národní referenční laboratoř. To rozhodne, zda půjdou izolovaná zvířata na porážku. Informoval o tom server čt24.cz.

Podle serveru se počet výskytů onemocnění v Česku snižuje, zejména díky přísným veterinárním opatřením. Od roku 2001 do letošního listopadu bylo vyšetřeno téměř milion dvě stě tisíc kusů dobytka. Nejvíce, osm případů, se vyskytlo v roce 2005.

V České republice bylo od počátku roku 2001 do konce letošního listopadu vyšetřeno 1 194 743 kusů skotu, pozitivních případů bylo 27. V loňském roce byly tři případy, v roce 2005 jich bylo nejvíce, celkem osm a letos pouze dva. 

 

Právě se děje

Další zprávy