Randák o kauze Fajád: Stropnický se zachoval správně, nekomentovat zřejmé je politická chyba

Lukáš Prchal Domácí Lukáš Prchal, Domácí
Aktualizováno 5. 2. 2016 10:31
Letadlo s pěti unesenými Čechy ve čtvrtek přistálo na kbelském letišti. Z vazby byl zároveň propuštěn Libanonec Alí Fajád, jehož vydání požadují Spojené státy, které ho podezřívají z terorismu a obchodu se zbraněmi. Bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák se v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz zastal ministra obrany Martina Stropnického. „Myslím, že v dané situaci se naopak ministr Stropnický jako jediný z politiků vyjádřil správně," vysvětlil bývalý šéf rozvědky.
Jaké bylo pozadí kauzy Fajád a co bude dál?
Dotazovaný právě odpovídá
Karel Randák bude odpovídat od 09:30
Přejít k dotazům

Praha - Letadlo s pěti unesenými Čechy ve čtvrtek přistálo na kbelském letišti. Z vazby byl zároveň propuštěn Libanonec Alí Fajád, jehož vydání požadovaly Spojené státy kvůli podezření z obchodu se zbraněmi a napojení na teroristické sítě.

Bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák se v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz zastal ministra obrany Martina Stropnického. Ten prozradil, že propuštění unesených Čechů a osvobození Fajáda, který je pracovník libanonské rozvědky, spolu souvisí.

„Myslím, že v dané situaci se naopak ministr Stropnický jako jediný z politiků vyjádřil správně," vysvětlil bývalý šéf rozvědky. Podle něj se také už všechno podstatné, co se týká celé této kauzy, objevilo v médiích.

Randák si také myslí, že existuje dohoda mezi Spojenými státy a Českou republikou ohledně vydání Alího Fajáda.

„Obtížně si představuji situaci, že česká strana tu americkou úplně vynechala. Možné je ale vše, alespoň u nás,“ napsal Randák, který očekává, že z dlouhodobého hlediska tato situace žádné zhoršení vztahů se západním spojencem nepřinese. „Alespoň ne na politickém poli. Jiná otázka jsou vztahy mezi bezpečnostními složkami,“ odpověděl.

Všechny odpovědi na otázky si můžete přečíst pod článkem.

Jaké bylo pozadí kauzy Fajád a co bude dál?

Dotazovaný právě odpovídá
Karel Randák bude odpovídat od 09:30
Aktualizovat reportáž
5. 2. 2016
Ptá se: Dan

Dobrý den pane Randáku,
chtěl jsem se Vás zeptat na na následující dotaz.
Myslíte si, že bylo moudré od ministra obrany přiznat do médií mýměnu Fajáda za za české občany. Nebylo by výhodnější celou situaci pouze nekomentovat ? Myslíte si, že tímto krokem ministra obrany vznikne nebezpečný precedens ? Děkuji za Vaši odpověď.

Odpovídá: Karel Randák

Dnes již novináři dokázali vyhledat téměř všechny podrobnosti. Nekomentovat dávno zřejmé je politická chyba.

5. 2. 2016
Ptá se: Dalibor Čech

Není pro tak malou zem jako je ta naše trochu luxus dvě zpravodajské služby? Pominu-li aparát, nedocházelo by potom k nezdravé soutěži a parlamentní kontrola by byla, selským rozumem vzato, také snazší...

Odpovídá: Karel Randák

Služby máme dokonče tři. Komunikace mezi nimi je problém lidí uvnitř těchto služeb a ne systému.

5. 2. 2016
Ptá se: Radim Kadlec

Dobrý den,
když se na postup ministra Pelikána kouknete selským laickým pohledem, myslíte si, že je to normální takto postupovat, má on na tom nějaký jiný zájem, než se se parta amatérských novinářů dostane na svobodu? Je to ministr, ale má být zodpovědný a nedělat zbrklá rozhodnutí.

Odpovídá: Karel Randák

Ministra lituji. Pokouší se obhájit své rozhodnutí v situaci, do které byl dotlačen a kterou nezavinil. Z tohoto pohledu si vede dost dobře.

5. 2. 2016
Ptá se: Kříž

Kdo je ze zákona odpovědný za koordinaci činnosti Vojenského zpravodajství, BIS a ÚZSI? Jsou to ředitelé těchto služeb? Jak je vidět, nejsou schopni nebo ochotni takovou věc zajistit.

Odpovídá: Karel Randák

Nelze jednoznačně odpovědět. Neexistuje žádná oficiální koordinace.

5. 2. 2016
Ptá se: Tomáš

Souhlasíte s tím co udělala česká vláda? pokud ne, jaký by byl podle Vás správný postup. V čem se liší postup ČR od postupu USA, které loni vyměnily 5 vězňů z Guantanáma za jednoho vojáka, který údajně dezertoval.

Odpovídá: Karel Randák

Obecně s postupem souhlasím. Byla to z nouze ctnost. Problémem je, že k této situaci nemuselo a nemělo dojít .

5. 2. 2016
Ptá se: Dan Modlitba

Máte za to, že některý účastník 5-ti členného zájezdu do Libanonu odjížděl s vědomím, že bude sloužit jako vyjednávací "položka", která umožní propuštění Fajáda?
Skutečně jsou naši zpravodajci tak "kvalitní", jako ukázala např. kauza Nagyová, resp. Fajád, nebo jde pouze o nereprezentativní vzorek neschopných jedinců? Děkuji

Odpovídá: Karel Randák

Nelze generalizovat, ani vidět chybu jen ve zpravodajcích. Na vině jsou především politici, kteří jsou za služby zodpovědní.

5. 2. 2016
Ptá se: Miloš Jungvirt

Pane Randáku, vstoupil byste dnes do tajných služeb státu, který bez problémů nechá zveřejnit seznam svých tajných spolupracovníků a i dnes klidně odkryje důstojníka vojenské rozvědky?Zdravím
M.J.

Odpovídá: Karel Randák

Dobrá otázka. Asi bych to velmi silně zvažoval.

5. 2. 2016
Ptá se: James Bond

Stalo se někdy něco podobného, že nějaká země (v rámci EU) propustila nějakou osobu, jejíž vydání požadovaly USA?

Odpovídá: Karel Randák

Jistě se to stalo, konkrétní příklad ale nejsem schopen uvést.

5. 2. 2016
Ptá se: Petr

Dobrý den, chci se zeptat, zda není ta podrážděná reakce USA jen divadlo. Není možné, že s tím Spojené státy souhlasily a vyslechly Fajáda na našem území? Nechce se mi věřit, že bychom si takto chtěli rozhádat spojence.

Díky za odpověď

Odpovídá: Karel Randák

Viz moje předešlá odpověď. Ani mě se to nechce věřit.

5. 2. 2016
Ptá se: Tony

Nemyslíte si, že by to česká vláda bez posvěcení američanů neudělala? Nemohla tam být dohoda/tichý souhlas.

Odpovídá: Karel Randák

Samozřejmě dohoda mohla být. Obtížně si představuji situaci, že česká strana tu americkou úplně vynechala. Možné je ale vše, alespoň u nás.

5. 2. 2016
Ptá se: Ivan

Co konkrétně pro nás může znamenat zhoršení vztahů ČR - USA, o kterém se teď mluví?

Odpovídá: Karel Randák

Myslím, že z dlouhodobého hlediska tato situace žádné zhoršení vztahů znamenat nebude, alespoň ne na politickém poli. Jiná otázka jsou vztahy mezi bezpečnostními složkami.

5. 2. 2016
Ptá se: Philipe

Dobrý den, ve včerejších Událostech komentářích zástupce parlamentní komise pro kontrolu vojenské zpravodajské služby doporučil vytvoření jakéhosi úřadu pro koordinaci tajných služeb. Nebylo by jednodušší sloučit tajné služby (vojenskou a civilní) v jednu, odstranila by se event. rivalita, a koordinace by byla zajištěna?

Odpovídá: Karel Randák

Sloučení služeb je mnohem organizačně náročnější kvůli nekompatibilní legislativě a dalším organizačním překážkám. Koordinace (správně nastavená) by stačila.

5. 2. 2016
Ptá se: VR

Co jste říkal na reakci americké ambasády, je podle vás obvyklé, aby velvyslanectví reagovala takto vypjatým způsobem. "Neexistuje žádné ospravedlnění", to je v souvislosti s pěti lidskými životy dost silná káva...

Odpovídá: Karel Randák

Není jasné a asi se to ani nedozvíme, zda to není postoj předem dohodnutý s českou stranou. Jestliže ne, pak to skutečně silná káva je.

5. 2. 2016
Ptá se: Pavel Bednář

Dobrý den, nebyla chyba komentování případu ministrem obrany panem Stropnickým?

Odpovídá: Karel Randák

Myslím, že v dané situaci se naopak ministr Stropnický jako jediný z politiků vyjádřil správně.

5. 2. 2016
Ptá se: Petr L.

Dobrý den pane Randáku, jak hodnotíte zpravodajství médií ke kauze Fajád, je vůbec šance, abychom se dozvěděli vše podstatné?

Odpovídá: Karel Randák

Dokonce si myslím, že téměř vše podstatné se již v médiích objevilo. Hezké vysvědčení to ale není.

5. 2. 2016
Ptá se: Lukas Dziadkowiec

Dobry den,
zda se, ze jste dali verejne vsem teroristum navod jakym zpusobem usilovat o osvobozeni svych clenu veznenych ci zadrzovanych v CR. Staci unest nekolik cechu a pozadovat vymenu. Uvedomujete si dusledky tohoto jednani, ze jste zvysili riziko ceskych obcanu v zahranici ? Dekuji za odpoved.

Odpovídá: Karel Randák

Je třeba si uvědomit, že toto není standardní případ a nevyjednávalo se s teroristy, nýbrž s oficiálními libanonskými složkami. Tudíž z toho Vámi popsané konsekvence nehrozí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy