Pět extremistů je ve vazbě, zřejmě kvůli koncertu

Markéta Chaloupská, Lenka Smyčková
11. 6. 2009 15:20
Soud uvalil vazbu na pět z deseti obviněných radikálů
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Pět z deseti obviněných pravicových extremistů je ve vazbě. Rozhodl o ní Okresní soud Brno-venkov.

Deset lidí zadrželi policisté při úterní razii na několika místech republiky. Všechny obvinili z trestného činu propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

U pěti z nich navrhnul státní zástupce vzetí do vazby. Soud jeho návrhu vyhověl.

Zbylých pět obviněných budou policisté zřejmě vyšetřovat na svobodě. Trestné činnosti se všech deset extremistů mělo dopustit uspořádáním jedenácti koncertů v době odod loňského dubna do letošního února. Vazba má zřejmě zněmožnit konání další akce, kterou extremisté plánují za několik dní.

Všech deset sympatizantů krajní pravice trávilo včerejšek v celách předběžného zadržení v Brně na Příční ulici. Proti jejich zatčení protestovaly desítky radikálů přímo pod okny služebny a také v Karlových Varech. Dnes chystají protest v Chomutově a Olomouci.

Podle politologa a odborníka na extremismus Jana Charváta deset lidí, které policie pozatýkala a obvinila, nepatří v hnutí krajní pravice k největším rybám. 

"Rozhodně nejde o top manažery a nejedná se vlastně ani o lidi, kteří by primárně organizovali násilné akce," říká politolog.

Volání svobody

Charvát míní, že jedním z důvodů, proč se akce uskutečnila právě nyní, je chystané Volání svobody - festival, který je plánovaný na 27 června.

"Na koncertu, který má podle všeho proběhnout pod záštitou Dělnické strany, má dokonce vystoupit americká kapela Bully Boys, což je otevřeně neonacistická kapela," řekl Aktuálně.cz Charvát. "Umím si proto představit, že policie nechtěla připustit, aby se koncert konal. Zaměřila se proto na organizátory a na lidi z jejich okolí," dodal politolog.

Jeho slovům nasvědčuje skutečnost, že mezi těmi, kteří jsou ve vazbě, jsou údajně i jména pořadatelů Volání svobody.

A podle Ondřeje Cakla ze sdružení Tolerance a občanská společnost jsou to navíc přesně ti lidé, kteří u nás neonacistické koncerty organizují. "Mají známosti. Jsou schopní přitáhnout k nám i známé zahraniční kapely, což se zdaleka nepodaří každému," tvrdí Cakl.

Advokátka zadržených Klára Slámová už dříve uvedla, že policejní akce souvisí s články na internetu a koncerty. "Akce se týká všech, kteří jsou považovaní za příznivce krajní pravice," potvrdil její kolega Kolja Kubíček.

Jak již Aktuálně.cz v úterý informovalo, zájem policistů se točí také okolo srpnového koncertu pod širým nebem v Ochozi u Brna, na kterém vystoupila švédská hvězda Saga přezdívaná jako neonacistická Madonna.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy