reklama
 
 

Pět extremistů je ve vazbě, zřejmě kvůli koncertu

11. 6. 2009 15:20
Soud uvalil vazbu na pět z deseti obviněných radikálů

Brno - Pět z deseti obviněných pravicových extremistů je ve vazbě. Rozhodl o ní Okresní soud Brno-venkov.

Deset lidí zadrželi policisté při úterní razii na několika místech republiky. Všechny obvinili z trestného činu propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

U pěti z nich navrhnul státní zástupce vzetí do vazby. Soud jeho návrhu vyhověl.

Zbylých pět obviněných budou policisté zřejmě vyšetřovat na svobodě. Trestné činnosti se všech deset extremistů mělo dopustit uspořádáním jedenácti koncertů v době odod loňského dubna do letošního února. Vazba má zřejmě zněmožnit konání další akce, kterou extremisté plánují za několik dní.

Všech deset sympatizantů krajní pravice trávilo včerejšek v celách předběžného zadržení v Brně na Příční ulici. Proti jejich zatčení protestovaly desítky radikálů přímo pod okny služebny a také v Karlových Varech. Dnes chystají protest v Chomutově a Olomouci.

Podle politologa a odborníka na extremismus Jana Charváta deset lidí, které policie pozatýkala a obvinila, nepatří v hnutí krajní pravice k největším rybám. 

"Rozhodně nejde o top manažery a nejedná se vlastně ani o lidi, kteří by primárně organizovali násilné akce," říká politolog.

Volání svobody

Charvát míní, že jedním z důvodů, proč se akce uskutečnila právě nyní, je chystané Volání svobody - festival, který je plánovaný na 27 června.

"Na koncertu, který má podle všeho proběhnout pod záštitou Dělnické strany, má dokonce vystoupit americká kapela Bully Boys, což je otevřeně neonacistická kapela," řekl Aktuálně.cz Charvát. "Umím si proto představit, že policie nechtěla připustit, aby se koncert konal. Zaměřila se proto na organizátory a na lidi z jejich okolí," dodal politolog.

Jeho slovům nasvědčuje skutečnost, že mezi těmi, kteří jsou ve vazbě, jsou údajně i jména pořadatelů Volání svobody.

A podle Ondřeje Cakla ze sdružení Tolerance a občanská společnost jsou to navíc přesně ti lidé, kteří u nás neonacistické koncerty organizují. "Mají známosti. Jsou schopní přitáhnout k nám i známé zahraniční kapely, což se zdaleka nepodaří každému," tvrdí Cakl.

Advokátka zadržených Klára Slámová už dříve uvedla, že policejní akce souvisí s články na internetu a koncerty. "Akce se týká všech, kteří jsou považovaní za příznivce krajní pravice," potvrdil její kolega Kolja Kubíček.

Jak již Aktuálně.cz v úterý informovalo, zájem policistů se točí také okolo srpnového koncertu pod širým nebem v Ochozi u Brna, na kterém vystoupila švédská hvězda Saga přezdívaná jako neonacistická Madonna.

autoři: Markéta Chaloupská, Lenka Smyčková | 11. 6. 2009 15:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama