Peroutkovým "gentlemanem" asi nebyl Hitler, ale velvyslanec

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 9. 5. 2015 19:01
Odborníci z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR to vyvozují z článku, který napsal v roce 1958 spisovatel Jan Drda.
Ferdinand Peroutka.
Ferdinand Peroutka. | Foto: ČTK

Praha - Další indicii k hledání údajného článku Ferdinanda Peroutky "Hitler je gentleman", na němž trvá prezident Miloš Zeman, nalezl Ústav pro českou literaturu, napsal deník Právo.

Spisovatel Jan Drda v roce 1958 v Literárních novinách napadá Peroutku kvůli schůzkám s předválečným německým velvyslancem v Československu Ernstem Eisenlohrem, jehož prý označil za gentlemana. Píše o tom Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR na svém facebookovém profilu.

„Při práci na aktualizaci hesla Ferdinanda Peroutky jsme narazili na článek Jana Drdy otištěný v Literárních novinách z roku 1958 (číslo 9, strana 7), ve kterém si Drda vyřizuje účty nejen s Peroutkou, ale i se svým předválečným zaměstnavatelem Jaroslavem Stránským,“ uvedl ústav na svém facebookovém profilu.

Podle odborníků z ústavu tehdy neoznačil Peroutka za gentlemana Hitlera, ale německého velvyslance v Praze.

„Drda vzpomíná na Peroutkovy schůzky s tehdejším německým velvyslancem v Praze Eisenlohrem, o kterém Peroutka údajně po Mnichovu prohlásil, že byl gentleman,“ dodává ústav.

Prezident Zeman znovu útočí na Ferdinanda Peroutku. DVTV vybrala starší výroky Miloše Zemana, které vykreslují Peroutku v trochu jiném světle. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy