Pernes v čele ústavu skončil, rada ho odvolala z funkce

Domácí Domácí
12. 5. 2010 19:55
Prozatímním šéfem Ústavu pro studium totality se stal Zdeněk Hazdra
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Šéf Ústavu pro studium totality Jiří Pernes po půldruhém měsíci ve funkci končí.

Dnes ho překvapivě odvolala rada ústavu, která ho původně do vedení ústavu vybrala. Pro Pernesovo odvolání byli čtyři radní, tři hlasovali proti. Od zítřka do funkce prozatímně nastoupí Zdeněk Hazdra.

Pernes, který se funkce ujal k začátku dubna, čelil od začátku silné kritice, a to kvůli jeho osobním kvalitám, i kvůli způsobu, jakým byl zvolen.

Kritici mu vyčítali hned několik věcí - studium na Večerní univerzitě marxismu-leninismu (VUML), neznalost angličtiny či obvinění z plagiátorství.

VUML zkomplikoval jeho jmenování

Na Pernesovo studium na VUMLu upozornil koncem února server Týden.cz. Kritikům vadilo, že takovou podstatnou věc neuvedl do životopisu.

Pernes se hájil tím, že ho ke studiu donutili v roce 1988, když nechtěl ztratit svůj post ředitele muzea ve Slavkově. Informaci o VUML podle svých slov nepovažoval za důležitou. 

Kvůli studiu na VUMLu pak odmítla na konci března podepsat Pernesovo jmenování do funkce předsedkyně rady ústavu Naděžda Kavalírová.

Foto: Ludvík Hradilek

Požadovala, aby Pernes vysvětlil, proč studoval VUML, a doplnil další informace, například to, zda byl v kontaktu s komunistickou Státní bezpečností. Na to, že Pernese evidovala v 80. letech StB jako kandidáta tajné spolupráce, upozornil koncem února deník Právo.

Rada ústavu ale nakonec změnila v těsném hlasování jednací řád tak, že dekret podepsala její členka Petruška Šustrová.

Nařčení z plagiátorství odmítl

Na začátku března vyšel najevo další skandál. Zaměstnanecká iniciativa neUSTRčených přišla s tím, že v Pernesově knize Až na dno zrady: Emanuel Moravec jsou některé části opsané. 

Obvinění z plagiátorství pak padlo ještě jednou - o dva měsíce později. Studentka Masarykovy univerzity v Brně odhalila další Pernesův plagiát. 

Ve své knize Svět Lidových novin 1893-1993 podle studentky opsal pasáže z diplomové práce z roku 1958. Pernes obě obvinění odmítl.

Kvůli Pernesovi odešli čtyři radní 

Kritikům také vadilo, že Pernes neumí anglicky, což bylo podmínkou výběrového řízení.

Český rozhlas navíc upozornil, že rada byla při výběrovém řízení k Pernesovi, narozdíl od některých dalších kandidátů, nad míru shovívavá. Dovolila mu například opravit chybu, kterou měl v prohlášení o prokázání spolehlivosti, a pustila ho do druhého kola. 

Hned po nástupu do čela ústavu Pernes propustil několik zaměstnanců, přestože původně říkal, že se před personálními změnami nechá vypracovat personální audit.

Z původně patnáctičlenné rady ústavu na protest proti jmenování Pernese odešli postupně čtyři členové - Jiří Gruša, Eduard Stehlík, Jan Kuklík a Jiří Gruntorád.

 

Právě se děje

Další zprávy