Penta chce obestavět Masarykovo nádraží. Projekt navrhla světoznámá Zaha Hadid

Penta chce obestavět Masarykovo nádraží. Projekt navrhla světoznámá Zaha Hadid
Odpůrci projektu žádají ministerstvo kultury, aby projekt zastavilo, protože prý nenávratně zničí charakter města i jeho historickou hodnotu. Nelíbí se jim, že stavba svým charakterem okázale vystupuje z okolní architektury. Stejně tak kritizují, že jde o velké monobloky a nikoliv o běžnou zástavbu typickou pro centrum metropole. Vadí jim i to, že stavba bude sloužit primárně komerčním účelům.
Odvážným designem se zlatá věž nechlubí jen na své fasádě ale i v interiéru.
Budova, která na zlatou věž navazuje, už působí střídměji. Přes ulici naproti ní se pak nachází zatím největší projekt společnosti Penta v Praze - Florentinum.
Koleje Masarykova nádraží má překlenout pochozí platforma, díky které bude možné volně přecházet z ulice Na Florenci do ulice Opletalova. Zastřešení kolejí má však postavit Správa železnic, nikoliv Penta.
Foto: Penta
Jakub Heller Jakub Heller
26. 2. 2020 6:00
Pozemky okolo Masarykova nádraží získala investiční skupina Penta Investments před téměř deseti lety. Na největším brownfieldu v celé pražské památkové rezervaci chce postavit obchodní komplex podle návrhu světově proslulé architekty Zahy Hadid. V únoru společnost požádala o územní rozhodnutí.
 

Právě se děje

před 20 minutami

Smartwings budou v případě dohody se státem financovat všichni akcionáři

Do financování záchrany letecké skupiny Smartwings se po případné dohodě se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Ve čtvrtek se na tom dohodla valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok. Jeho podobu firma neuvedla, vychází ovšem ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy.

Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.

Skupina Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy