Peníze za sanaci Chvaletic kraj asi zpět nezíská

Jiří Máslo,spolupracovník redakce
14. 11. 2007 13:46
Pardubický kraj zaplatil a převzal areál, vymáhání ale bude problém
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Pardubice - Pardubický kraj převzal vyklizený sklad nebezpečného odpadu ve Chvaleticích. Náklady na jeho sanaci chce vymáhat po pachatelích. Není ale jasné, zda někdo půjde před soud, policie má málo důkazů. 

"Pardubický kraj si haly a související pozemky úředně převzal od společnosti Dekonta, která provedla vyčištění prostoru," sdělil radní Pardubického kraje Petr Šilar. "Vzápětí jsme zděné objekty předali správci konkurzní podstaty firmy AVOT, spol. s r.o., který hodlá majetek prodat v dražbě."

"Náklady na likvidaci skladu dosáhly přibližně 26 milionů, bez pomoci státu bychom se neobešli," uvedl radní Šilar. "Vynaložené prostředky budeme vymáhat zpět. Počkáme však na výsledky policejního šetření."

Důkazů je pomálu

Policejní vyšetřování se zatím pro kraj nevyvíjí příliš příznivě. Policie zatím prověřuje vinu celkem tří osob. Devětadvacetiletému muži z Pardubicka už sdělila obvinění z trestného činu nedovoleného ozbrojování, za což mu hrozí vězení až na jeden rok. Původně byl obviněn i z nedovolené výroby a držení radioaktivního materiálu, zde však státní zástupce obvinění pro nedostatek důkazů zrušil.

Stejná situace nastala i u třiapadesátiletého muže z Chrudimska, rovněž obviněného z manipulace s radioaktivním materiálem. I tady bylo obvinění zrušeno.

Třetím podezřelým z podílu na trestné činnosti související s nelegálním skladem odpadů ve Chvaleticích, byl čtyřiačtyřicetiletý muž z Jihlavy. Toho však Okresní soud v Jihlavě prohlásil za mrtvého.

"Vyšetřování nadále pokračuje a zatím není jasné, kdy dospěje ke svému závěru," řekla mluvčí okresního ředitelství pardubické policie Jitka Vavřinová. "Vyšetřovatel si v současné době vyžádal vypracování dalších znaleckých posudků," dodala.

Sklad byl objeven v červnu roku 2006. Odborníci tu nalezli chemikálie, jedy, plyny, ale i radioaktivní látky či střelné zbraně. V první etapě, která byla ukončena v listopadu 2006, bylo zlikvidováno na 56 tun odpadů, ve druhé, od července do listopadu 2007, pak dalších přibližně 50 tun.

Podle mluvčí Pardubického kraje Kateřiny Nohavové zůstává v areálu i nadále odpad, který nebyl předmětem sanace a pro životní prostředí není rizikový. "Jde např. o skládku komunálních odpadů, která pochází z doby před začátkem sanace objektu," vysvětlila mluvčí.


 

 

Právě se děje

Další zprávy